استخوان نیمه زنده ساخت پژوهشگران كشور در مراحل پیش بالینی بعلاوه فیلم

استخوان نیمه زنده ساخت پژوهشگران كشور در مراحل پیش بالینی بعلاوه فیلم سایت امن: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی طی 10 سال مطالعه برای ایجاد ماده مناسب جایگزین شونده استخوان، موفق به ارائه تركیب مناسب پلیمری-سرامیكی شدند و با همكاری صنعتگران داخلی نیز موفق به تغییر ساختار چاپگر سه بعدی جهت چاپ نسج شبه استخوان شدند. بگفته آنها الان ایجاد نسج زنده و استخوان نیمه زنده در مراحل پیش بالینی قرار دارد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر آرش خجسته، رئیس دانشكده تكنولوژی های جدید پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و مجری طرح در مراسم رونمایی از "تولید استخوان مصنوعی با استفاده از تكنولوژی پرینت سه بعدی ساخت داخل" با اشاره به آمار بالای تصادفات و حوادث ترافیكی در كشور و به دنبال آن بروز ضایعات استخوانی فراوان در كشور، اظهار داشت: همین طور طبق گزارش ها سالانه ۸۰۰ مورد تومور بدخیم استخوانی گزارش می شود كه تمام این موارد لزوم ارائه راهكاری موثر برای درمان و ترمیم ضایعات استخوانی ناشی از آنرا نشان داده است.

وی با اشاره به اینكه تا كنون روش های مختلفی برای ترمیم ضایعات استخوانی ابداع و استفاده شده است، اظهار نمود: هیچ كدام از این روش ها تا كنون نتوانسته جایگزین درمان كامل و ترمیم كامل ضایعات استخوانی باشد.

مجری طرح افزود: در همین راستا طب بازساختی با هدف حل این مشكل و ایجاد جایگزینی مناسب برای ترمیم ضایعات به وجود آمد و در سه فیلد بازبست، سلول های بنیادی و شاخصهای زیستی اقدام می كند.

وی با اشاره به اینكه در این راستا تا كنون موفق به تولید نسج زنده نشده ایم، عنوان كرد: طرح تولید بافت استخوان نیمه زنده از سال ۲۰۱۰ شروع شد. تیم تحقیقاتی این طرح در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی طی ۱۰ سال قبل مطالعات زیادی را در ارتباط با ماده مناسب جایگزین شونده استخوان انجام داده و موفق به ارائه یك تركیب مناسب پلیمری-سرامیكی شده است. همین طور طی همكاری با صنعتگران داخلی موفق به تغییر ساختار چاپگر سه بعدی جهت چاپ نسج شبه استخوان شده است.

وی افزود: نتیجه این فعالیت ۱۰ ساله چاپ بیشتر از ۱۰ مقاله بین المللی و همین طور طی مسیر آزمایشگاه تا بالین جهت درمان بیماران با ضایعات استخوانی بوده است، چنانكه تا كنون ۵ بیمار دارای ضایعات فكی و یك بیمار با نقص استخوان تیبیای پا، تخت درمان قرار گرفته اند.

دكتر خجسته با اشاره به اینكه در این طرح برای نهادینه كردن اقداماتی برای درج این پیشرفت ها در حوزه آموزش نیز انجام شد، اظهار داشت: در همین راستا دانشجویان Phd برای همین lنظور جذب و تربیت می شوند تا بتوان با تركیب آموزش، پژوهش و فناوری در كنار هم این اقدامات و پیشرفت ها را نهادینه كرد.

مجری طرح "تولید استخوان مصنوعی با استفاده از تكنولوژی پرینت سه بعدی ساخت داخل" با اشاره به بهینه سازی دستگاه چاپگر سه بعدی برای چاپ نسج شبه استخوان از تركیب زیست ماده سرامیك و پلیمر، عنوان كرد: مراحل بهینه سازی پرینتر حدودا ۱.۵ سال در آزمایشگاه دانشكده تكنولوژی های جدید به طول انجامید و در نهایت تركیبی برای ترمیم ضایعات اختصاصی خاص هر بیمار تهیه شد. در همین راستا این تكنولوژی پیشرفته فاز تریال و ایمنی بیمار را طی كرده و نه تنها پرینت های سه بعدی استخوانی انجام می شود، بلكه می تواند داربست ۳ بعدی با نمای داخلی شبیه تخلخل داخل استخوان به وجود آورده و موجب نوسازی استخوان می شود. همین طور محل اعصاب و سایر بافت ها نیز در داخل این داربست ها بهینه سازی می شود.

وی با اشاره به اینكه در این روش از سلول های بنیادی بیمار هم به صورت همزمان استفاده می شود، اظهار داشت: ما ۲ سال و نیم پیش توانستیم سلول را هم همزمان با همین پلیمرها، پرینت سه بعدی نماییم. اما نكته ای كه باید مطرح شود، این است كه پرینت كردن سه بعدی سلول منجر به ایجاد نسج زنده نمی گردد. البته در این راستا و برای ایجاد نسج زنده در مراحل پیش بالینی هستیم و اگر به مرحله بالینی رسیدیم، اطلاع رسانی می شود.

دكتر خجسته همین طور با اشاره به اینكه برای ایجاد استخوان نیمه زنده نیز در مراحل پیش بالینی هستیم، اظهار داشت: در این راه به سمت مرجعیت علمی حركت می نماییم. امیدواریم با هماهنگی این پروژه در نهایت بتوانیم بهترین جایگزین را برای استخوان تهیه نماییم.

رییس دانشكده تكنولوژی های جدید پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه این اقدامات در جهت ارتقای رفاه و سطح سلامت مردم جامعه انجام می شود، ضمن تشكر از حمایت های كل مجموعه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، از همكاران طرح حكمت فرج پور دانشجوی دكتری مهندسی بافت،، حانیه نخبة الفقهایی دندانپزشك و دانشجوی دكتری مهندسی بافت، زهرا سادات پاك نژاد دندانپزشك و پست دكترای بیومواد، محبوبه بهلولی دانشجوی دكتری سلول درمانی و دكتر مریم رضائی نژاد دندانپزشك و فارغ التحصیل دكتری مهندسی بافت تشكر و قدردانی كرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/05/12
17:35:10
4350
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب