افقهای جدید برای درك بهتر بیماریهای ناشی از فشار روحی

افقهای جدید برای درك بهتر بیماریهای ناشی از فشار روحی به گزارش سایت امن محققان موفق به كشف رابطه زیست شناسی و طب فشارهای روحی و اختلالات مربوط به آن شدند؛ محقق این پروژه جایزه بین المللی خوارزمی را از آن خود كرده است.به گزارش سایت امن به نقل از مهر، برگزیده سی و دومین جشنواره خوارزمی موفق به كشف رابطه زیست شناسی و طب فشارهای روحی و اختلالات مربوط به آن شد. این تحقیقات در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه حائز رتبه شد.
فعالیت های پژوهشی پروفسور كروسوس به صورت عمده در زیست شناسی و طب فشارهای روحی و اختلالات مربوط در بدن انسان و فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال (HPA) و هم عملكردهای مولكولی هورمون اصلی محور فوق یعنی كورتیزول است.
كروسوس روی نقش های كلیدی واسطه های فشارهای روحی در سازگاری های انسان با محیط از راه فرآیندهای غدد درون ریز، رفتاری و فیزیكی- انرژتیك كار كرده و همینطور در شناخت عملكردهای بیماری زایی این واسطه ها در ایجاد مهمترین صدمه های جوامع امروزی با آمارهای بالای مرگ و میر، نقشی تعیین كننده داشته است. این تحقیقات كروسوس منجر به دریافت جایزه خوارزمی وی شده است.
كروسوس همینطور سهمی بسزایی در افزایش درك از رفتارهای مولكولی گلوكوكورتیكوییدها و اثرات آنها بر ژنوم و اپی ژنوم داشته است كه مشخص كننده شركت داشتن آنها در فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی انسانی است. در مقام عمل و درون ریزی محور HPA، مانند سندروم كوشینگ و بیماری آدیسون نقشی مفید و تعیین كننده داشته است.
كارهای تجربی كروسوس افق های جدیدی را برای درك بهتر دانشمندان از گستره وسیعی از بیماری های پیچیده انسان كه ناشی از فشارهای روحی انسان هستند، گشوده است. همچون این بیماری ها می توان به افسردگی های مالیخولیایی، فصلی، بعد از زایمان و پس از تروما، اختلالات اشتها، سندروم بسیار شایع چاقی استئوساركوپنی – متابولیك، بیماری های روان تنی، اختلالات خواب، بیماری های التهابی – خود ایمنی و بیماری های آلرژیك اشاره نمود.
تأثیر تحقیقات كروسوس در طیف وسیعی از علوم زیست پزشكی و طب نظیر طب اطفال، طب داخلی، روانپزشكی، روانشناسی، آلرژی، طب خواب، طب روان تنی، تولید مثل و سرطان شناسی گسترده است.
پروفسور كروسوس متخصص اطفال و غدد درون ریز، دارنده صندلی یونسكو در سلامت نوجوانان، مدیر مؤسسه تحقیقاتی دانشگاه بهداشت و درمان مادران و كودكان در دانشگاه ملی و مدرسه پزشكی كاپویر در دانمارك است. وی رئیس سابق نخستین بخش طب اطفال NDUA و رئیس بخش اطفال و غدد درون ریز تولید مثل مؤسسه ملی سلامت كودكان و توسعه انسانی بود. كروسوس جوایز بیشماری همچون جایزه فرد كاندرا كوخ كسب كرده است. همینطور یكی از اعضای آكادمی اروپا و آكادمی ملی پزشكی آمریكا است.
پروفسور كروسوس دارای بیشتر از هشتصد مقاله بوده و در تألیف كتب پزشكی زیادی مشاركت داشته است.

1397/12/28
22:15:15
4172
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , توسعه , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب