تكنولوژی ویرایش ژن در خدمت پیش بینی ریسك مبتلا شدن به بیماری قلبی

تكنولوژی ویرایش ژن در خدمت پیش بینی ریسك مبتلا شدن به بیماری قلبی سایت امن: محققان دریافتند كه تفاوت های ژنومی كه در هر فرد وجود دارد می تواند احتمال بروز بیماری های قلبی را در آن فرد پیش بینی نماید.به گزارش سایت امن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، برای نخستین بار، این مطالعات نشان داد با استفاده از تركیب مدل بیماری ای كه بوسیله سلول های بنیادی چندتوانی تولید شده و تكنولوژی ویرایش ژتی CRISPR/Cas۹ می توان الگویی برای تشخیص و توانایی بیماری زایی در هر فرد بوجود آورد.
با این تحقیقات انواع مختلفی از ژن ها شناسایی شده است كه به شرایط پزشكی مربوط است اما دانشمندان هنوز درباره بیماری زا بودن آن ها مطمئن نیستند.
هدف از این مطالعه، افزایش صحت و دقت در شناسایی انواع ژن ها به خصوص در زمینه پزشكی فردمحور است تا متخصصین بتوانند بهترین درمان را بیابند و نتایج دقیق تری در افرادی بیابند كه حامل انواع خاصی از ژن های بیماری زا است.
محققان بر روی ژنهایی مطالعه كردند كه با بیماری بزرگ شدن قلب در ارتباط بود در این بیماری عضلات قلب بزرگ می گردد و عامل مرگ ناگهانی در خیلی از بیماران قلبی عروقی در ورزشكاران و جوانان می گردد.
در این مطالعه از ۵۴ نفر كه بیمار نبودند و یا لااقل علائم بیماری نداشتند نمونه DNA گرفتند و سپس نمونه DNA آن ها را با عنایت به توالی ۱۳۵ نوع ژن مربوط به بیماری عضلانی قلبی و یا بیماری قلبی عروقی مادرزادی توالی یابی كردند.
نتیجه توالی یابی نشان دهنده ۵۹۲ نوع مختلف ژن بود كه ۷۸ نوع آن خوش خیم و ۱۷ نوع بیماری زا بودند. یكی از افرادی كه چندین نفر از اعضای خانواده آن ها حامل ژن های بیماری زا در ژن MYL۳ بودند با بزرگ شدن عضله قلب در ارتباط بود.
پس از جمع آوری سلول های تك هسته خون محیطی این بیماران و كشت دادن آن ها و تولید سلول های iPSC و سپس استفاده از تكنیك ویرایش ژنی CRISPR/Cas۹، سلول هایی را تولید كردند كه ساختار ژنتیكی مشابهی دارند سپس آنالیز مقایسه ای در رده های سلولی مهندسی شده انجام گرفت تا بررسی شود كه آیا انواع متفاوت ژن های MYL۳ بیماری زا هستند یا خیر.
در گذشته تشخیص مبتلا شدن به بیماری بزرگ شدن قلب تنها با استفاده از وجود و یا عدم وجود علائم بیماری بود و افرادی كه دچار بزرگ شدن قلب بدون علائم بودند، شناسایی نمی شدند. اما برای افرادی كه علائم بیماری داشتند مراقبت های لازم انجام می شد تا آن ها را از شرایط خطر دور نگه دارد و دارو درمانی و حتی در موارد شدید درمان بوسیله عمل جراحی هم به روند زندگی عادی آن ها كمك می كرد.
با توجه به تنوع بسیاری كه در ژنوم انسان وجود دارد تشخیص بی خطر بودن و یا مفهوم دار بودن یك نوع توالی از نوع دیگر مشكل است. با این وجود بهتر است افرادی كه احیانا نوع بی خطر جهش را دارند هم تحت نظارت قرار بگیرند.

1397/06/08
19:40:34
4558
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب