رئیسی در نشست با تشكل های دانشجویی مطرح كرد:

ماموریت وزیر علوم برای ایجاد ساز و کار جدید ارتباط دانشگاه با دولت

ماموریت وزیر علوم برای ایجاد ساز و کار جدید ارتباط دانشگاه با دولت سایت امن: رییس جمهور در نشستی با فعالان دانشجویی به برخی شبهات درباره ی شائبه بنگاه داری دولت، برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور، مولدسازی، وعده ساخت 4 میلیون مسکن، عدم هماهنگی مواضع برخی دولتمردان، انتصابات، فیلترینگ، موضوع عفاف و حجاب و سفرهای استانی دولت پاسخ گفت.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، تعدادی از فعالان و نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور در نشستی صمیمی با سید ابراهیم رئیسی که عصر جمعه با حضور وزاری علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون اجرائی و رییس دفتر رییس جمهور و همراه با ضیافت افطار برگزار شد، به بیان نظرات و دیدگاه های خود در زمینه های مختلف پرداختند و رییس جمهور بعد از ۲ ساعت شنیدن سخنان صریح ۱۳ تن از مدعوین، به برخی سوالات و شبهات مطرح شده از طرف ایشان پاسخ گفت.
رئیسی در این جلسه ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس و تمجید و قدردانی از حضور پر شور و باشکوه ملت ایران و آزادگان جهان در راهپیمایی این روز، از نقش دانشجویان متعهد، مومن و انقلابی در خنثی سازی توطئه دشمنان در اغتشاشات پاییز سال قبل برای به تعطیلی کشاندن دانشگاه ها تجلیل نمود و اظهار داشت: جنبش های دانشجویی با افراشته نگه داشتن پرچم علم افزایی و مطالبه گری، دشمن را در ایجاد بی نظمی در فضای علمی کشور ناکام گذاشتند.
رئیسی کسب مرجعیت علمی دانشگاه های کشور را همچون افتخارات ایران اسلامی دانست، اما اصرار کرد جامعه علمی کشور به این میزان از پیشرفت قانع نباشد و برای علم افزایی، تربیت نیروی انسانی کارآمد و مشارکت در حل مسائل کشور تلاش بیشتری کند.
رییس جمهور سپس ناظر به سخنان برخی از نمایندگان تشکل های دانشجویی، به تشریح وضعیت کشور در زمان تحویل گرفتن اداره امور از دولت قبل و برخی اقدامات و دستاوردهای دولت در زمینه اقتصاد همچون اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها، کاهش ۲۰ درصدی نرخ تورم در ۶ ماهه ابتدایی شروع به کار دولت، واقعی سازی درآمدهای دولت و شناسایی ۲ میلیون مودی مالیاتی جدید و رسیدن به موفقیت کم نظیر اداره کشور بدون کسری بودجه در سال قبل با کنترل منابع و مصارف دولت پرداخت.

رئیسی همین طور توقف رشد سرسام آور نقدینگی و حتی نزولی شدن رشد نقدینگی، رسیدن به رشد اقتصادی ۴ درصدی بعد از یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر، تحقق وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال گذشته، رشد چشم گیر و قابل توجه تعداد و حجم فعالیت شرکت های تولیدی دانش بنیان، اختصاص ده ها هزار میلیارد تومان برای اجرای قوانین و طرح هایی همچون رتبه بندی معلمان بعد از ۱۳ سال وقفه، طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و همین طور تعرفه گذاری خدمات پرستاری، افزایش فروش نفت و تامین منابع ارزی مورد نیاز کشور به رغم فشارهای بی سابقه دشمن را بخش دیگر از دستاوردهای دولت مردمی برشمرد.
رئیسی در ادامه به برخی پرسش ها و شبهات نمایندگان تشکل های دانشجویی درباره ی شائبه بنگاه داری دولت، برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور، مولدسازی، وعده ساخت ۴ میلیون مسکن، عدم هماهنگی مواضع برخی دولتمردان، انتصابات، فیلترینگ، موضوع عفاف و حجاب و سفرهای استانی دولت پاسخ گفت.
رییس جمهور درباره ی شائبه بنگاهداری دولت اظهار داشت: دولت سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه های اقتصادی را مفید، اما بنگاه داری دولتی را مضر می داند و به هیچ عنوان بنگاه داری از طرف دستگاه های اجرائی و بانکها مورد تایید دولت نیست و با موارد تخلف برخورد شده و خواهد شد.

مولدسازی در همه قوانین توسعه محور کشور مورد تاکید بوده اما دولت های قبل آنرا اجرا نکردند
رئیسی درباره ی برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور نیز اشاره کرد: معتقدیم تحول اقتصادی در گرو اصلاح نظام بانکی است. دولت در بازبینی در عملکرد و مقررات نظام بانکی مصمم و مقابله با بی انضباطی مالی بانکها و اضافه برداشت برخی موسسات پولی و بانکی را وظیفه خود می داند.
آیت الله رئیسی در ادامه در پاسخ به شبهه یکی از حاضرین درباره ی لایحه مولدسازی دارائی های دولت اظهار داشت: در همه قوانین توسعه محور موجود در کشور و حتی قوانین بودجه سالهای اخیر بر مولدسازی اموال مازاد دولت ها تاکید شده، اما دولت های قبل هیچ کدام به این قانون عمل نکرده اند. دولت مردمی در امتداد اجرای این قانون مغفول مانده ساز و کاری طراحی کرد، اما متاسفانه برخی با تنگ نظری این اقدام دولت را به روشی نادرست در جامعه مطرح نمودند.

مسئله مسکن برای دولت نه شعار انتخاباتی، بلکه یک مسئله محوری ناظر به نیاز کشور است
رئیسی درباره ی پرسش دیگری در خصوص امکان تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن در سال نیز اشاره کرد: ساخت یک میلیون مسکن در سال، قبل از آنکه وعده این دولت باشد، نیاز قطعی و ضروری کشور و برمبنای مصوبه مجلس، یک الزام قانونی می باشد. مسئله مسکن برای دولت فقط شعار انتخاباتی نیست، بلکه یک مسئله محوری ناظر به نیاز کشور است و بدین جهت دولت با تمام توان برای تحقق این نیاز کشور و اجرای این الزام قانونی تلاش خواهدنمود.
رییس جمهور همین طور درباره ی عدم هماهنگی در مواضع برخی دولتمردان نیز گفت: نظر رسمی دولت درباره ی مسائل مختلف کاملا مشخص و بصورت روشن اعلام می شود و اگر گاهی سخنی مغایر با نظر دولت از طرف یکی از دولتمردان مطرح می شود، یک نظر و دیدگاه شخصی بوده و قابل تعمیم به کلیت دولت نیست.

فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت پذیری با ایجاد دفتر در ایران باشد، هیچ منعی ندارد
رئیسی در پاسخ به انتقاد از انتصاب برخی افراد غیر همسو با دولت اظهار داشت: نگاه ما در انتصابات در دولت از ابتدا نه برمبنای نگاه های حزبی و جناحی که برمبنای شایسته سالاری و کارآمدی بوده است و در همین راستا همه مدیران موظف و متعهد به اجرای سیاست ها و برنامه های دولت برای تحقق وعده های داده شده به مردم و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند و در این راه با هیچ فردی تعارف نداریم.
رئیسی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی دیگر از دانشجویان درباره ی موضوع فیلترینگ نیز اشاره کرد: ما همانند برخی کشورهای مدعی آزادی بیان، قائل به برگزاری دادگاه برای سکوهای خارجی نیستیم. سیاست دولت جلوگیری از تبدیل شدن فضای مجازی به بستری برای ایجاد ناامنی در کشور است و در این جهت فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت پذیری و پاسخگویی با ایجاد دفتر در داخل کشور باشد، هیچ منعی ندارد.

با برنامه ریزی مانع تحقق خواست دشمن در تبدیل موضوع حجاب به یک مسئله امنیتی خواهیم شد
رییس جمهور در ادامه به طرح موضوع عفاف و حجاب از طرف یکی از دانشجویان اشاره نمود و اضافه کرد: دولت مردمی در موضوع عفاف و حجاب بدنبال حل مسئله با نگاه فرهنگی است، چونکه دشمن با برنامه ریزی می خواهد آنرا به یک موضوع امنیتی تبدیل کند و دولت نیز با برنامه ریزی اساسا اجازه تحقق خواست دشمنان را نخواهد داد.
رئیسی همین طور به موضوع سفرهای استانی دولت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: سفرهای استانی دولت یکی از اقدامات مثبت و اصولی، بر خلاف سیاست مرکزنشینی دولتمردان و با هدف شناخت مسائل و مشکلات اقصی نقاط کشور از نزدیک، تعیین اولویت ها با بهره گیری از نظر نخبگان، صاحب نظران و مسئولان استانی و برنامه ریزی برای رفع آنهاست. بنای دولت استمرار این سفرها تا رفع مشکلات در استان هاست. شخصا معتقد به مباشرت در کارها هستم؛ گزارشات مکتوب را کافی نمی دانم و برمبنای تجربیات کاری، حضور در بین مردم را برای تصمیم گیری و حل مشکلات راهگشا می دانم.

ماموریت وزیر علوم برای ایجاد یک ساز و کار جدید ارتباط موثر و مستمر دانشگاه با دولت
رییس جمهور همین طور در آخر با اعلان اینکه دولت مردمی تنها دولت برنامه محور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که برنامه خودرا نیز در تمام دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در مرعا و منظر قرار داده است، اضافه کرد: دولت در راستا اجرائی شدن برنامه های خود از نقد صاحب نظران، دانشگاهیان و شما دانشجویان استقبال می کند، چونکه شما را سرمایه های بزرگ کشور می داند و به تعبیر شهید بهشتی تلخی نقدهای صادقانه را بر شیرینی تایید و تمجیدهای کاذب منافقانه ترجیح می دهد.
رئیسی اشاره کرد: دولت مسائل، ظرفیت ها و نیازهای کشور را می شناسد و به رغم کوشش های دشمن و استمرار جنگ ترکیبی برای توقف پیشرفت های کشور، معتقد می باشد هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد و با همگرایی، هماهنگی، همدلی و گفتمان مشترک، آینده روشنی پیش روی کشور است و مشکلات هم حل خواهد شد.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت استفاده از نظرات دانشگاهیان در تصمیم سازی ها، وزیر علوم را مکلف به ایجاد یک ساز و کار جدید برای ارتباط موثر و مستمر دانشگاه با دولت کرد.
در این جلسه محسن نراقی به نمایندگی از بسیج دانشجویی، امیرمحمد کولایی و عمادالدین صفایی به نمایندگی از اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، امیرحسین پناهی و زینب شوندی به نمایندگی از اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، سعید واشقانی و زهرا مظهری به نمایندگی از اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، محمدرضا مریمی به نمایندگی از جنبش عدالتخواه دانشجویی، یونس فرزین فر به نمایندگی از نشریات دانشجویی، سید امین توکلانی به نمایندگی از اتحادیه علمی دانشجویی، محمدمهدی نوینی فرد به نمایندگی از اتحادیه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و جواد غلامی به نمایندگی از هیئت های دانشجویی در سخنانی به بیان نظرات و دیدگاه های خود درباره ی موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پرداختند.
منبع:

1402/01/27
09:41:05
288
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بانك , پژوهش
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب