دهقانی در مراسم تقدیر از ستاری:

قانون جهش تولید دانش بنیان، دستاورد مهم و باارزش دوران پیشین معاونت علمی است

قانون جهش تولید دانش بنیان، دستاورد مهم و باارزش دوران پیشین معاونت علمی است سایت امن: با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، از خدمات و کوشش های معاون پیشین علمی و فناوری برای تثبیت و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری تقدیر و تجلیل شد.به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، در این مراسم، دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری؛ دکتر صالحی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی؛ دکتر جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف؛ دکتر سهراب پور، قائم مقام سابق بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر وحدت، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی؛ دکتر طالبی، رییس پارک علم و فناوری و تعدادی از مدیران عامل شرکت های دانش بنیان، فناوران و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف حضور داشتند.

نخبه واقعی میهن پرست است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در این مراسم ضمن تقدیر از کوشش های دکتر ستاری برای نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی و تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور، اظهار داشت: دکتر ستاری امانت دار خوبی نبودند؛ به این معنا که معاونت علمی که ایشان تحویل گرفتند با معاونتی که تحویل دادند، بسیار متفاوت، پربارتر، رشد یافته تر و بزرگ تر بود. ایشان برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور تلاش زیادی کرد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: همه این تلاش ها نتیجه میهن پرستی ایشان است. شهید منصور ستاری و فرزند ایشان به مفهوم واقعی میهن پرست بودند و هستند و برای اعتلای کشور با همه توان خود تلاش کردند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در تعریف نخبگی اظهار داشت: نخبه واقعی کسی است که خاصیت ها و صفات خوب و بارزی برجسته تر از دیگر افراد جامعه دارد. نخبه کامل نیز صفات کاملی دارد که یکی از این صفات بارز، میهن پرستی آنها است که تفاوت جدی با میهن دوستی دارد. میهن پرستی یعنی ایستادن در کنار وطن و پایداری در مقابل مشکلات و چالش های در رابطه با وطن.

نیروی انسانی را جدی می گرفت

دکتر دهقانی فیروزآبادی اشاره کرد: اگر نخبه ای میهن پرست باشد، همه انرژی و توان خودرا برای رفع نقصها کشور می گذارد و وطن را مادر خود می داند که با دلسوزی به رفع مشکلات آن می پردازد. سورنا ستاری هم یک نخبه وطن پرست است و تمام پیگیری ها و کوشش های ایشان از همین نوع نگاه نشات می گیرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان معتقد می باشد که اگر دکتر ستاری جایی متوجه می شد که جوانی، شرکتی دانش بنیان، توانمندی یا نخبه ای دیده نمی شود و مانعی برای تحول و بروز آنها وجود دارد، ابراز ناراحتی می کرد، چون اعتقاد جدی داشت که نیروی انسانی ارزشمندترین دارایی کشور است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی اظهار امیدواری کرد که ظرفیت های به وجود آمده و قانون جهش تولید دانش بنیان تا چند سال دیگر به نقطه عطف و مزیّت برتر کشور بدل شود و فضا برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور برقرار شود. وی در این مراسم یاد و خاطره شهید قاسم سلیمانی، دکتر روستا آزاد، دکتر رنجبر، شهدای هواپیمای ۷۵۲ خصوصاً نخبگان دانشگاه شریف در این سانحه دلخراش را گرامی داشت.

قانون جهش تولید دانش بنیان، یادگار ارزشمندی برای ۱۵ سال آینده کشور است

معاون پیشین علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در سخنانی تاکید کرد: قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان می تواند راهگشای زیست بوم فناوری و نوآوری کشور طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده کشور باشد و باید از این ظرفیت به خوبی بهره برد.

دکتر ستاری اضافه کرد: همه ما پشت یک پرچم و در یک کشور زندگی می نماییم و باید از کشور با همه توان خود حمایت نماییم. امنیت و آرامش فعلی کشور را از دست ندهیم و همه همت خودرا در این راه صرف نماییم.

وی با اعلان اینکه در ایام خاصی از تاریخ کشور هستیم، اظهار داشت: سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، سالگرد شهادت پدرم، سالگرد حادثه تلخ سقوط هواپیمای ۷۵۲ و سالگرد شهادت سردار کاظمی همه در همین روزهای اخیر اتفاق افتاده و فصل مشترک همه این اتفاقات، تلخی انتظار و عدم بازگشت اجسادی است که ما خانواده نیروی هوایی آنرا به خوبی درک می نماییم.

معاون پیشین علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری کوشش های زیادی صورت گرفت و دستاوردهای قابل قبولی داشتیم. امیدوار هستم این راه ادامه یابد و در آینده شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم.

ضرورت کوشش برای حفظ جریان نخبگی و استارتاپی در کشور

به گفته معاون پیشین علمی و فناوری رئیس جمهوری، استفاده از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور و حفظ جریان نخبگی و استارتاپی در کشور یکی از دستاوردهایی است که باید برای نگه داشتن آن تلاش نماییم.

وی با آرزوی موفقیت برای دکتر دهقانی فیروزآبادی و تیم جدید در معاونت علمی اظهار داشت: بستر مناسبی جهت استفاده از ظرفیت های فناورانه در کشور برقرار است و نیروی انسانی و تفکر را ارزش بدانیم.

فضای مساعدی برای توسعه کشور فراهم است

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی نیز در این مراسم با اشاره به این که ستاری متولد دانشگاه شریف است و دقیقا همچون پدر شهیدش با میهن پرستی و نگاه دلسوزانه خود، به مسئولیتش در دوران تصدی معاونت علمی عمل کرد.

دکتر صالحی اضافه کرد: ایشان هم اهداف والایی در زیست بوم فناوری و نوآوری تعریف کردند هم بدنبال فراهم کردن زمینه ها، ابزار و تسهیلات رسیدن به این اهداف بود. بدین سبب فضای خوبی فراهم شده که امیدوار هستم دکتر دهقانی فیروزآبادی از آن به خوبی بهره بگیرد و تلاش ها را به سرانجام برساند.

وی تاکید کرد: دکتر دهقانی فیروزآبادی نیز یک شخصیت دلسوز و بلدکار هستند و آرزو می کنم از زمینه های به وجود آمده به خوبی بهره گیرند و یاریگر زیست بوم فناوری و نوآوری باشد.

سورنا ستاری کیست؟

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، سورنا ستاری که حدود 9 سال سکاندار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود؛ را بانی شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور می دانند. ایشان از سال 1392 تا 1401 در این سمت ماند و برای بقاء و رونق کسب وکارهای دانش بنیان کوشش کرد.

وی که دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خودرا در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است؛ در کارنامه کاری خود معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ریاست بنیاد ملی نخبگان، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، نایب رئیسی هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، ریاست پژوهشگاه صنعت نفت، مدیریت عاملی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، ریاست پژوهشکده نانوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت و غیره را ثبت کرده است.

منبع:

1401/10/16
13:02:53
391
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب