سامانه جابه جایی اجسام متحرک با کاربرد در تست لرزه ای سازه ها ثبت جهانی شد

سامانه جابه جایی اجسام متحرک با کاربرد در تست لرزه ای سازه ها ثبت جهانی شد به گزارش سایت امن، سامانه جابه جایی سنجی ساخته شده از جانب محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، علاوه بر کاربردهای حوزه های مختلف صنعتی برای انجام تست های لرزه ای سازه ها با دقت بالا هم کاربرد دارد و جایگزین دوربین های پرسرعت گران قیمت است و این سامانه به ثبت جهانی رسیده است.


دکتر حسین جهان خواه، عضو هیات علمی پژوهشکده مهندسی ژئوتکنیک پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و سرپرست تیم تحقیقاتی در گفتگو با ایسنا، سامانه طراحی شده را با عنوان "افرا" دانست و اظهار داشت: این سامانه در حوزه جابه جایی سنجی است و این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که جا به جایی اجسام درحال حرکت را از راه فیلمبرداری و پردازش تصویر، مورد بررسی قرار دهند.


وی با اشاره به اینکه این سامانه عملکردهای بالاتری نسبت به جابه جایی سنجی مکانیکی و یا استفاده از دوربین های پرسرعت دارد، اظهار نمود: به شکلی این سامانه، جایگزین ارزان قیمتی جهت استفاده از دوربین های پرسرعت است.
جهان خواه ضمن اشاره به مکانیزم عملکردی این سامانه، توضیح داد: یک مارکر یا نشانگر چشمک زن برای این سامانه طراحی شده است که بر روی جسم متحرک نصب و با استفاده از یک دوربین معمولی از حرکات آن جسم متحرک، فیلمبرداری می شود و در نهایت با پردازش تصاویر فیلم تهیه شده، تاریخچه حرکت جسم، استخراج خواهد شد.
مجری طرح خاطرنشان کرد: وجه تمایز این سامانه با دوربین های پرسرعت آن است که اگر سرعت حرکت جسم زیاد باشد، در فرآیندهای متفاوت نیاز است تا از دوربین های پرسرعت استفاده گردد که هزینه تهیه این نوع دوربین ها ۱۰۰ هزار دلار و بیشتر است، ولی با استفاده از نشانگرهای تهیه شده برای این سامانه، با دوربین های ساده میتوان همان فرایند دوربین های پرسرعت گران قیمت را اجرایی کرد.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، کاربرد این سامانه را در حوزه های مختلفی چون مهندسی عمران، صنایع هوایی و خودروسازی دانست و خاطرنشان کرد: این فناوری علاوه بر برگزیده شدن در جشنواره بین المللی، موفق به دریافت تاییدیه لابراتوار های مکانیک دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه های صنعتی شریف و تهران شده است، ضمن آنکه از جانب سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران در فرایند اعتبارسنجی و امتیازدهی اختراعات، این طرح حائز کسب امتیاز ۷ شد.
جهان خواه، از اقدامات برای ثبت پتنت این اختراع اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح پس از بیشتر از دو سال فرایند داوری، در اداره ثبت اختراع امریکا (US Patent) ثبت جهانی شد و کلیه ۱۷ ادعای ذکر شده در این طرح مورد پذیرش داوران قرار گرفت.
این محقق، نرم افزار ساخته شده در این سامانه را شامل ۳ بخش "دوربین های معمولی"، "نشانگر نوری افرا" و "نرم افزار جامع افرا" دانست و تصریح کرد: نشانگر این سامانه بر روی جسم متحرک نصب می شود و با دوربین معمولی فیلمبرداری می شود و با نرم افزار، تصاویر پردازش می شود و تاریخچه جابه جایی اجسام استخراج خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه این سامانه مشابه داخلی ندارد، خاطرنشان کرد: قیمت سامانه ساخته شده، ۲۰ درصد انتخابهای مشابه خارجی است که ۸۰ درصد کاهش هزینه را به دنبال دارد.
جهان خواه ضمن اشاره به کاربردهای این سامانه در حوزه مهندسی زلزله، توضیح داد: این سامانه قابلیت استفاده در آزمایش های لرزه ای را دارد. ما برای انجام آزمایش های در ارتباط با تست لرزه ای سازه ها از سنسورها استفاده می نماییم، ولی نشانگر این سامانه قابلیت فیلمبرداری از دور را دارد، میتوان جابه جایی های لازم را ثبت کرد، بدون آنکه نیازی به ادوات مکانیکی و سیم کشی، دیتالاگر و یا دیجیتایزر باشد.
مجری طرح با اشاره به اینکه این سامانه قابلیت ثبت دوبعدی حرکات اجسام در صفحه، در جهت افقی و قائم و چرخشی با دقت بالا را دارد، اضافه کرد: این امر در حسگرهای رایج وجود ندارد. این سنسورها تنها یک جهت و یا سه جهت جابه جایی و یا دورانی حرکات اجسام را به ثبت می رسانند.


به نقل از ایشان، این اختراع با همکاری دکتر محمدعلی گودرزی و مهندس محمدمهدی کبیری اجرایی شده است.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، این دستاورد علمی در بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار که همزمان با هفته پژوهش و فناوری از ۱۹ آذر ماه به مدت یک هفته برگزار شد، عرضه شده است.1401/09/23
11:20:26
344
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , دوربین , ساخت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب