ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی به حوزه های اقتدارگرا وارد شوند

ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی به حوزه های اقتدارگرا وارد شوند به گزارش سایت امن، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با تکیه بر این که ستادهای توسعه فناوری باید به حوزه های اقتدارگرا ورود کنند، اظهار داشت: ستادها باید به دنبال پیدا کردن چالش های فناورانه در کشور باشند و به معاونت علمی جهت استفاده از فناوری های راهبردی در حل مسایل کمک کنند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشستی با دبیران ستادهای توسعه فناوری این معاونت، عملکرد این ستادها در توسعه علمی را خوب و قابل قبول توصیف و سفارش کرد که این مدل را برای توسعه فناوری هم به کار بگیرند و همه سازوکارهای قانونی و حمایتی آنرا تعریف و تدوین کنند.
وی با تکیه بر این که ستادها باید ورود مستقیم به حوزه های اقتدارآفرین را در دستور کار قرار دهد و دیگر عرصه های اجرایی را فقط سکانداری کنند، اظهار نمود: ستادها باید به دنبال پیدا کردن چالش های فناورانه در کشور باشند و به معاونت علمی جهت استفاده از فناوری های راهبردی در حل مسایل کمک کنند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ضمن اشاره به عملکرد ستاد نانو افزود: جریان سازی و ترویج مفاهیم در رابطه با نانوفناوری در کشور عملکرد خوبی داشته و زیرساخت ها برای توسعه فناوری نانو را فراهم نموده است.
وی یکی از اقدامات خوب این ستاد را جریان سازی در حوزه علمی عنوان نمود و اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده که ستاد نانو به حوزه توسعه فناوری هم ورود کند و از مدل موفق خود برای توسعه علمی در زمینه توسعه فناوری هم بهره ببرد. در این مدل باید حمایت ها منجر به افزایش شرکتهای دانش بنیان و نوپای مستقل و کارآمد برای رفع مسایل و چالش های فناورانه کشور شود.
ایران پرچم دار فناوری های نوین نانویی می شود
در این جلسه، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با عرضه گزارش عملکرد این ستاد، اظهار داشت: ما طی این چند سال سعی کردیم زنجیره ارزش نانوفناوری را در کشور به شکل کامل از ترویج تا توسعه منابع انسانی و تأمین زیرساخت ها پوشش دهد. هدف اصلی خویش را هم افزایش رفاه مردم و تولید ثروت از علم و فناوری قرار دادیم.
وی ادامه داد: برای شروع کار با چالش های جدی مطرح بودیم که یکی از این مشکلات؛ نهادینه کردن مفهوم، چرایی، اهمیت و لزوم توسعه فناوری نانو در کشور و میان مسئولان، اساتید دانشگاهی و مردم بود. تا امروز بگونه ای پیش رفتیم که این جامعه کاملا با دستاوردها و لزوم های نانوفناوری در زندگی خود آشنا هستند.
به قول سرکار، ترویج نانوفناوری میان دانش آموزان و دانشجویان هم برنامه دیگری بود که به جد دنبال کردیم و امروز ۳۳۰ نهاد ترویجی در حوزه دانش آموزی در کل کشور فعالیت می نمایند و ۸۸ لابراتوار هم خدمات خویش را در اختیار دبیرستان های کشور گذاشته اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، ضمن اشاره به فعالیتهای صورت گرفته در حوزه دانشجویی، بیان نمود: ستاد در تلاش است تا دانشجویان را در این عرصه توانمند کند بگونه ای که بعد از فارغ التحصیلی بتوانند شرکتهای نوپا و دانش بنیان خویش را داشته باشند. دستاورد این نوع نگاه هم شکل گیری ۳۵ استارتاپ و ۶۰۰ هسته فناور دانشجویی در کشور است.
وی توسعه علمی کشور در زمینه نانوفناوری را خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: در تلاشیم تا این دستاوردها را در توسعه فناوری هم به کار ببندیم و فناوری هایی به دنیا عرضه نماییم که هیچ کشوری به آن دست نیافته است و ایران پرچمدار این محصولات خواهد بود.
سرکار، اتصال عرضه به بازار و صنعت را هم دیگر دستاورد این ستاد عنوان نمود و عنوان کرد: در این برنامه توانمندی های دانش بنیان ها را به نیازهای صنعتی متصل می نماییم که این کار طی ۵ سال منجر به دریافت ۴ هزار و ۵۰۰ تقاضای واقعی از سمت صنعت و ۸۰۰ قرارداد قطعی میان فناوران و صنایع منعقد شده است.
وی، همینطور بیان نمود: مطابق برنامه ریزی های انجام شده قصد داشتیم تا سال ۱۴۰۴ صادرات شرکتهای دارای توانمندی صادرات را به عدد ۱ میلیارد دلار برسانیم که متاسفانه شدت یافتن تحریم ها، انتشار کرونا و کاهش بودجه؛ تحقق این هدف را با اما و اگرهای جدی مواجه کرده است.1401/09/08
15:15:10
255
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب