معاون علمی رئیس جمهور در مراسم رونمایی از فاز اول پروژه ژن درمانی كودكان مبتلا به سرطان خون:

از 600 محصول فناورانه حوزه های پیشرفته علوم پزشکی، تنها 6 محصول مجوز گرفتند

از 600 محصول فناورانه حوزه های پیشرفته علوم پزشکی، تنها 6 محصول مجوز گرفتند به گزارش سایت امن، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ۶۰۰ محصول فناورانه در حوزه های پیشرفته علوم پزشکی ساخته شده است، اظهار داشت: از این تعداد ۶ محصول موفق به دریافت مجوز سازمان غذا و دارو شده اند. این مبحث نشان داده است که راه طولانی، پرامید و گسترده ای را در پیش داریم.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروز آبادی در مراسم رونمایی از فاز اول پروژه ژن درمانی کودکان مبتلا به سرطان خون (کارتی سل تراپی)، با اشاره به اینکه در زمانی برای درمان سرما خوردگی به پزشکان هندی رجوع می کردیم، اضافه کرد: ولی حالا پیشرفت علوم پزشکی در کشور بگونه ای شده است که همگان به این باور رسیده اند که ایران در حوزه سلامت و درمان، پیشرفت های بسیاری دارد.
وی ضمن اشاره به دستاوردهای محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران، این دانشگاه را از دارایی ها و سرمایه های با ارزش کشور دانست و اظهار نمود: امروز در حالی از درمان های پیشرفته صحبت می نماییم که در ۱۰ سال قبل کمتر از ۵ شرکت در این عرصه فعال بودند و الان ۲۰۰ شرکت و مجموعه تحقیقاتی در لبه علم و فناوری سلامت مشغول به فعالیت هستند.
دهقانی فیروزآبادی، ضمن اشاره به حضور ۱۵۰۰ محقق در حوزه های پیشرفته پزشکی چون ژن درمانی، سلول های بنیادی و مهندسی بافت در کشور، تصریح کرد: این افتخارات ملی از دستاوردهای بزرگ حرکت کشور به سمت توسعه فناوری های پیشرفته است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری عرضه ۶۰۰ محصول فناورانه در حوزه های پیشرفته علوم پزشکی را از دیگر دستاوردهای محققان در این عرصه دانست و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۶ محصول موفق به دریافت مجوز سازمان غذا و دارو شده اند. این نشان داده است که راه طولانی، پرامید و گسترده ای را در پیش داریم.
وی اظهار نمود: درمان های مبتنی بر ژن درمانی که در دنیا با قیمت های از ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار تا ۲ تا ۳ میلیون دلار عرضه می شود، در ایران توسط محققان کشور با هزینه های کمتر از یک دهم خارجی عرضه شده است که این امر جزو اقتدار ملی به حساب می آید.
دهقانی، ضمن اشاره به ورود محققان کشور به درمان سرطان خون کودکان، کودکان را سرمایه های پرارزش کشور توصیف کرد و اظهار داشت: درمان سرطان کودکان یعنی احیا کردن زندگی برای آینده و کلیه خدماتی که در این حوزه عرضه شده، همگی بر مبنای دانش داخلی بوده است که ارزش اقتصادی زیادی را برای به همراه دارد.
معاون علمی رئیس جمهور با طرح این سوال که کدام صنعت است که به اندازه حوزه بیوتکنولوژی ارزش های افزوده هزار درصدی را به همراه دارد؟ اظهار نمود: نخستین نیاز کشورها و جوامع حفظ سلامت آحاد جامعه است و معاونت علمی هم در دور جدید خود برنامه های پیشرانی برای سرمایه گذاری در این عرصه دارد.
وی توسعه صادرات دستاوردهای این حوزه را از دیگر برنامه های این معاونت علمی عنوان نمود و افزود: ایران امروزه به یکی از پایگاه های رجوع دنیا برای دریافت درمان و گردشگری سلامت شده است ازاین رو یکی از برنامه های ما راه اندازی مراکز درمانی ایرانی در سایر کشورها و عرضه خدمات پزشکی پیشرفته است.
دهقانی ضمن اشاره به درخواست رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص پشتیبانی از راه اندازی مرکز نوآوری برای استقرار شرکتهای دانش بنیان و نوپا حوزه سلامت با تکیه بر این که امروز نخستین چراغ حمایتی این معاونت از حوزه بیوتکنولوژی با پشتیبانی از این طرح روشن خواهد شد، از خیرین حوزه سلامت هم برای سرمایه گذاری در این عرصه دعوت به عمل آورد.
منبع:

1401/09/05
19:58:38
448
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب