دستاوردهای سلولی محققان کشور برای درمان بیماری ها از ناباروری تا سرطان

دستاوردهای سلولی محققان کشور برای درمان بیماری ها از ناباروری تا سرطان به گزارش سایت امن، طب بازساختی که بر استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها تمرکز دارد، امروزه در کشور توسعه بسیاری در درمان بیماری ها همچون ناباروری داشته است که از آن جمله میتوان به تولید کیت های تشخیصی و برخی تجهیزات آزمایشگاهی اشاره نمود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، از سلول های بنیادی، به نام "مادر تمام سلول ها" یاد می شود؛ چون که این سلول ها توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارند. این سلول ها قادر به خود نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول ها همچون سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی هستند.
این سلول های پرتوان همینطور در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن بدنبال صدمه و جراحت موثر بوده و می توانند به درون بافت های صدمه دیده ای که بخش عمده سلول های آنها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های صدمه دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.
سلول های بنیادی را بر مبنای خصوصیات و خصوصیت به سه دسته "سلول های بنیادی جنینی"، "سلول های بنیادی بالغ" و "سلول های بنیادی خون بندناف" تقسیم بندی می شوند.
سلول های بنیادی جنینی از توده سلولی داخلی جنین ۱۴ تا ۱۶ روزه گرفته می شود و می تواند تمام سلول ها و بافت های یک فرد کامل را بسازد.
سلول های بنیادی بالغ به سلول هایی که بعد از تولد از بافت های مختلف فرد بالغ جدا می شوند، گفته می شود. سلول های بنیادی خون ساز مستقر در مغز استخوان، مغز، کبد و سایر بافت ها از این دسته هستند که قدرت تمایز به بعضی از بافت ها را دارند و سلول های بنیادی خون بندناف از بندناف استخراج شده و همانند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان هستند.
با عنایت به توانمندی این سلول ها، از این فرآورده خونی در درمان بیماری ها از درمان ناباروری تا ترمیم استخوان های صدمه دیده و سرطان بهره گرفته می شود و در چارچوب طب نوینی به نام "طب بازساختی"، خدمات ارزشمند ای به جوامع عرضه شده است.
بر این اساس شرکتهای دانش بنیان با وارد شدن به این حوزه دستاوردهای فناورانه ای را ارائه کردند که نه تنها نیازهای کشور در این عرصه را با کمترین قیمت نسبت به نمونه های خارجی برآورده کردند، بلکه باعث اشتغال زایی در کشور هم شده اند.
یکی از زمینه های کاربردی این طب نوین، عرضه خدمات سلولی در درمان ناباروی است که همچون دستاوردهای این حوزه میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
تولید داروی مؤثره برای سرطان
تولید نیمه صنعتی ماده موؤثره دارویی "سیکلوفسفامید مونو هیدرات" (Cyclophosphamide) در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی خون ساز و مبتلایان سرطان یکی از دستاوردهای محققان کشور در این حوزه می باشد.
سیکلوفسفامید، دارویی است که برای درمان بیماری های التهابی مانند لوپوس، میوزیت ها، اسکلرودرمی، واسکولیت ها مانند گرانولوماتوز وگنر، بیماری "بهجت" و سایر واسکولیت ها تجویز می شود.
برای درمان عوارض شدید خارج مفصلی آرتریت روماتوئید مانند عوارض ریوی، چشمی و واسکولیت هم امکان دارد سیکلوفسفامید تجویز شود. با آنکه سیکلوفسفامید برای درمان مفاصل آرتریت روماتوئید هم مؤثر است، ولی به ندرت برای این منظور از آن استفاده می شود؛ چونکه داروهای مؤثرتر و بی خطرتری برای این منظور در دسترس می باشد.
این دارو همینطور برای درمان بعضی سرطان ها نیر بکار می رود؛ چون که سیکلوفسفامید یک داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی است و با کاهش التهاب در بافت های مختلف مانند عروق، کلیه، عضلات و مفاصل در بیماری های مختلف اثرگذار می باشد.
با عنایت به اهمیت این داروی راهبردی، پراهمیت و کارآمد در درمان سرطان و پیوند سلول های بنیادی خون ساز و همینطور نیاز جدی بیماران ایرانی، تولید بومی این ماده مؤثره دارویی در رفع وابستگی کشور کاملا ضروریست.
کیت پارگی کیسه آب جنین
طرح تولید کیت تشخیص "پارگی کیسه آب جنینی" نیاز دیگری بود که شرکتهای دانش بنیان به آن پاسخ دادند.
امروزه اغلب سقط جنین ها به سبب پارگی کیسه آب جنین و به دنبال آن عفونت های شدید رخ می دهد و بخاطر قیمت بالای این محصول بیمار نمی تواند خریداری کند و از طرفی روش تشخیصی سونوگرافی هم قادر به تشخیص حجم کم از آب ریزش را ندارد.
این نوع کیت ها تنها از جانب یکی از شرکتهای امریکایی تولید می شود که با قیمت بالا عرضه می شوند.
بر مبنای برآوردها میزان مصرف این کیت در ایران سالانه ۳میلیون عدد است و در صورت پیشگیری از واردات محصول مشابه آمریکایی میزان مصرف کشور دو برابر این میزان است.
ایمونوتراپی سرطان پستان با نانوذرات
"ایمونوتراپی بیماران مبتلا به سرطان پستان با استفاده از نانوذرات تزئین شده با آنتی بادی منوکلونال ضد CD۴۰" تحقیقاتی است که در دستور کار یکی از شرکتهای دانش بنیان قرار گرفت.
این محققان این روش را در کارآزمایی بالینی مرحله I با هدف بهبود سلامت مادر و کودک اجرایی کردند.
سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در زنان است و یکی از روش های مؤثر برای درمان آن استفاده از نانوذرات بعنوان حامل آنتی ژن های توموری و ادجوانت های محرک ایمنی، جهت عرضه مستقیم به سلول های دندریتیک در داخل بدن است.
با توجه به این که پس از ورود نانوذرات به داخل بدن امکان دارد توسط سایر سلول های بدن هم جذب شوند، احتیاج به هدف گیری اختصاصی نانوذرات به سلول های دندریتیک است و در این روش یک استراتژی جدید ارائه شد که طی آن از نشان دار کردن نانوذرات توسط لیگاندهای طبیعی برای گیرنده های اندوسیتیک سلول های دندریتیک مانند گیرنده CD۴۰ استفاده شد.
کرم های مشتق از سلول های بنیادی
محققان یکی ا‏ ز شرکتهای دانش بنیان طرح "راه اندازی زنجیره تولید کرم های بیولوژیک مشتق از سلول های بنیادی" را در دستور کار خود قرار داده اند.
این کرم ها دارای مصارف آرایشی، بهداشتی و دارویی است.
در منطقه خاورمیانه، فقط ایران و ترکیه از نظر توانمندی در عرصه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی حرفی برای گفتن دارند. ایران از نظر تعداد شرکتهای دانش بنیان، ترکیبات و اسانس ها، سطح علم در حوزه شیمی و داروسازی در وضعیت بهتری قرار دارد و با تجهیز و به روز رسانی ماشین آلات تولید و بسته بندی، می تواند سطح و حجم تولیدات خویش را ارتقاء دهد.
تولید ابزار آزمایشگاهی
طراحی و ساخت "ستون های نانوفناورانه با ساختار چارچوب های آلی- فلزی" با قابلیت سطح تنظیم شده ایمونوافینیتی به منظور استخراج و تخلیص اگزوزم با خاصیت خلوص و راندمان بسیار بالا از دیگر دستاوردهای فناورانه شرکتهای دانش بنیان کشور است.
اهداف کاربردی این ابزار آزمایشگاهی شامل ساخت و تولید آزمایشگاهی و سپس تولید انبوه ستون های ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم سریع با خاصیت درجه بالینی کلینیکی و خلوص و راندمان بالا برای رفع رسوب ناخالصی و آلودگی های دیگر در کیت های استخراج اگزوزم، است.
از ستون های ایمونوافینیتی به منظور تخلیص اگزوزم در مایعات مختلف استفاده می شود.
این ستون های نانو فناوری قابلیت تغییر و استفاده از آنتی بادی اختصاصی مختلف و جداسازی مقادیر خیلی کم با راندمان بالا و خلوص بالای اگزوزم در زمان کم را دارند.
ساخت دو دستگاه آزمایشگاهی حوزه سلول های بنیادی
دو طرح دستگاه "اتوماتیک رنگ آمیزی لام" و "سیتولوژی بر پایه مایع به همراه فیلتر" از دستاوردهای شرکتهای فناور در زمینه تولید تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه سلول های بنیادی است.
در سالهای اخیر رویکرد استفاده از دستگاههای تمام اتوماتیک برای رنگ آمیزی لام های مختلف گسترش ویژه ای یافته است.
این دستگاه به صورت تمام اتوماتیک با صرف هزینه و زمان اندک می تواند انواع لام های مختلف هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی را رنگ آمیزی کند.
دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع، حساسیت و اختصاصیت تست غربالگری پاپ اسمیر را افزایش داده و با حذف موارد منفی کاذب به تشخیص آسان و دقیق تر سرطان دهانه رحم کمک می نماید.
همچنین، این محققان با طراحی دو فیلتر مجزا برای این دستگاه، امکان بررسی سایر مایعات بدن همچون ادرار، بزاق، مایه پلور و نمونه BAL را در کشور فراهم نموده اند.
ظروف کشت سلول و بافت
طرح طراحی، توسعه و تولید "ظروف کشت سلول و بافت" از محصولات دانش محور یکی از شرکتهای دانش بنیان است.
امروزه با توسعه درمان های نوین، ظروف کشت سلول و بافت، کاربردهای گسترده ای یافته است، بگونه ای که این ظروف تبدیل به یک کالای راهبردی در حوزه درمان شده است.
بر این اساس هدف این پروژه تولیدی-تحقیقاتی، طراحی، توسعه و تولید ظروف کشت سلول است.
محیط کشت سلولی و میکروبی
محققان کشور همینطور موفق به کسب دانش فنی ساخت "محیط کشت پودری سلولی و میکروبی" شده اند.
هدف اصلی این پروژه بی نیاز کردن کشور از واردات ماده اولیه شرکتهای داروسازی زیست فناوری بوده که همان محیط کشت و خوراک های سلولی است.
به قول این محققان، با این موفقیت امکان تأمین نیازهای کشور در این حوزه را دارند و حتی با گسترش و توسعه این طرح، صادرات این محصولات دور از انتظار نخواهد بود. تحقق این امر باعث ارزآوری چشم گیر و پیشرفت صنایع داخلی خواهد شد.
تراشه جداسازی اسپرم متحرک
همینطور محققان این شرکت ها موفق به عرضه تراشه های میکروفلوئیدیک به منظور جداسازی اسپرم متحرک بدون احتیاج به سانتریفیوژ شدند.
این تراشه یک محصول دانش بنیان در حوزه درمان ناباروری است که هدف آن بهبود نتایج درمانی در مراکز ناباروری بوده و برای این امر از فناوری میکروفلوئیدیک استفاده می شود.
سیمولاتورهای جراحی
در کنار شرکتهای دانش بنیان، دانشگاه ها هم وارد تولید فناوری در جهت رفع نیازهای کشور شدند، بگونه ای که مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی با عنوان abnormal placentation جهت جلوگیری از مورتالیتی (مرگ و میر) و موربیدیتی (به عوارض و اختلالات غیرعمدی گفته می شود که به علل مختلف همچون به سبب اقدامات پزشکی امکان دارد برای بیمار رخ دهد) در رابطه با تولیدمثل وباروری نائل شد.
با به کارگیری این ابزار میتوان گامهای مؤثری در تقویت آموزش پزشکی و توسعه اجرای کاربردی و عملیاتی این جراحی در دوران کرونا و پساکرونا برداشت.
بازسازی استخوان با داربست هیدروژلی
ساخت داربست های هیدروژلی و استفاده از پتانسیل ترمیمی اگزوزوم های مشتق از سلول های بنیادی مزانشیمال برای بازسازی بافت استخوانی صدمه دیده محصول جدید محققان کشور است.
باوجود این حقیقت که درمان های گوناگونی هم اکنون در دسترس هستند، ولی درمان نقایص استخوان هنوز یک مشکل بالینی است. در دهه های اخیر، داربست های مهندسی استخوان به ابزاری امیدوارکننده برای پر کردن محل های نقص و رفع نقصها پیوند استخوان تبدیل گشته اند؛ چون که این داربست ها در تشکیل استخوان و ترمیم نقص استخوانی مؤثر هستند.
کیت تشخیص آلودگی
طراحی و ساخت "کیت تشخیص آلودگی ناشی از مایکوپلاسما در دستگاه تناسلی" محصول دیگری است که محققان عرضه نموده اند.
تعداد و تنوع آلودگی در دستگاه تناسلی انسان می تواند بسیار بالا باشد، هرچند برخی از این میکروارگانیسم ها مضر نیستند و به شکلی همزیست هستند، اما برخی از میکروارگانیسم ها دارای عوارضی در دراز مدت و قابل انتقال هستند.1401/09/04
13:25:19
247
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب