مشارکت بیشتر از چهار هزار نفر از ۱۹ کشور در مسابقه دانش آموزی نور

مشارکت بیشتر از چهار هزار نفر از ۱۹ کشور در مسابقه دانش آموزی نور به گزارش سایت امن، با پایان مهلت ارسال آثار در پنجمین مسابقه دانش آموزی نور، چهار هزار و ۵۷۶ دانش آموز از ۱۹ کشور جهان آثار خویش را به این رویداد علمی ارسال کردند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، فراخوان پنجمین دوره مسابقه دانش­ آموزی نور با نام دانشمند بزرگ جهان اسلام "ابوریحان بیرونی" در بهمن­ ماه سال قبل منتشر گردید و طی آن داوطلبان می بایست آثار خویش را شامل ساخت فیلمهای ۶۰ ثانیه ای در دو محور با مبحث عمومی "بینایی و خطاهای بینایی" و مبحث ویژه "ساخت مدلهای واقعی برای مفاهیم ریاضی" ارسال می کردند.
مهلت ارسال آثار به این رقابت علمی تا ۲۵ مرداد ماه تمدید گردید و در این دوره از رقابت ها در مجموع چهار هزار و ۵۷۶ دانش آموز از ۱۹ کشور جهان با عرضه یک­ هزار و ۸۶۲ اثر در پنجمین دوره مسابقه دانش آموزی نور؛ گرامیداشت ابوریحان بیرونی شرکت کردند.
بیشترین مشارکت دانش آموزان از استان تهران با ۳۳۰ نفر و پس از آن خراسان رضوی با ۱۹۷ نفر، فارس ۱۶۲ نفر، اصفهان با ۱۵۵ و آذربایجان شرقی با ۱۳۱ نفر قرار دارند.
از استان آذربایجان غربی ۶۳ نفر، اردبیل ۴ نفر، البرز ۸۱ نفر، ایلام ۱۴ نفر، بوشهر ۱۰ نفر، چهارمحال و بختیاری ۴۲ نفر، خراسان جنوبی ۳۴ نفر، خراسان شمالی ۹۰ نفر، خوزستان ۸۳ نفر، زنجان ۳۷ نفر، سمنان ۳۶ نفر، سیستان و بلوچستان ۱۳ نفر، قزوین ۳۵ نفر، قم ۲۷ نفر، کردستان ۵۴ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۱۵ نفر، گلستان ۲۵ نفر، گیلان ۲۶ نفر، لرستان ۵۱ نفر، مازندران ۳۶ نفر، مرکزی ۲۰ نفر، هرمزگان ۲۶ نفر، همدان ۲۱ نفر و یزد ۲۴ نفر شرکت کردند.
همچنین آثاری از دانش آموزان کشورهایی چون آفریقای جنوبی، چین، فرانسه، آمریکا، هند، تونس، افغانستان، مکزیک، کره، بنگلادش، روسیه، انگلیس، اکراین، کانادا، پاکستان، برزیل، جمهوری چک و مقدونیه به دبیرخانه رسیده است.
در نهایت در مبحث عمومی از ۱۰۰ اثر شایسته و در قسمت ویژه از سه اثر منتخب، با اعطای بسته­ ها و دوره­ های آموزشی به ارزش معادل مجموع ۲۰۰ میلیون تومان تقدیر می شود.
به نقل از ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی(ص)، مسابقه دانش ­آموزی نور، نخستین فعالیت در حوزه دانش ­آموزی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) است و با هدف امیدبخشی، هویت ­سازی و ترویج علم در بین نوجوانان هر ساله و با گرامیداشت نام یکی از چهره های برجسته علم و فناوری جهان اسلام در سطح بین المللی برگزار می گردد.
دوره اول این مسابقه با گرامیداشت ابن هیثم در سال ۱۳۹۴، دوره دوم با گرامیداشت پروفسور جکی یینگ در سال ۱۳۹۶، دوره سوم با گرامیداشت ابن رزاز جزری در سال ۱۳۹۷ و دوره چهارم با نام و گرامیداشت پروفسور عمریاغی در سال ۱۳۹۸ برگزار گردید. در چهار دوره گذشته بیشتر از ۱۵ هزار دانش ­آموز از ۱۱ کشور ایران، مراکش، الجزایر، مالزی، هند، ترکیه، عراق، تانزانیا، تونس، پاکستان و افغانستان در این رویداد شرکت داشته­ اند.
منبع:

1401/08/18
08:14:36
229
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب