رئیس سازمان فضایی ایران به خبر داد؛

آخرین وضعیت ماهواره خیام

آخرین وضعیت ماهواره خیام به گزارش سایت امن، رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به رسالت تصاویر ماهواره خیام اظهار داشت: تصاویر ماهواره در اختیار شرکتهای دانش بنیان متقاضی و تایید صلاحیت شده قرار می گیرد.حسن سالاریه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اعلام این که خوشبختانه تصاویر ماهواره خیام کالیبره شد و هم اکنون تصاویر دریافت می شود، اظهار نمود: الان در مرحله ذخیره سازی تصاویر ماهواره خیام هستیم.

رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به این که تصاویر ماهواره در اختیار شرکتهای دانش بنیان متقاضی و تایید صلاحیت شده قرار می گیرد، تصریح کرد: ثبت نام شرکتهای دانش بنیان در حال انجام می باشد و اطلاعات آن در سایت سازمان فضایی وجود دارد.

سالاریه افزود: شرکت ها باید درخواستشان را در سایت سازمان ثبت کنند و بعد از این مرحله، ارزیابی شرکت ها را خواهیم داشت. چون که تصاویر ذخیره شده ماهواره خیام در اختیار شرکتهای دانش بنیانی که احراز صلاحیت شده اند، قرار خواهد گرفت و برای احراز صلاحیت این شرکت ها کارگروهی هم تشکیل شده است.
رئیس سازمان فضایی در رابطه با کارکرد تصاویر این ماهواره هم توضیح داد و اظهار داشت: تصاویر خیام عموما در حوزه های سنجش از دور همچون در حوزه کشاورزی، محیط زیست، بررسی و پایش مخاطرات طبیعی، حوزه های در ارتباط با مدیریت شهری، مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون وزیر ارتباطات تعیین اراضی و تعیین مرز اراضی و حوزه پایش خشکسالی را از دیگر موارد کاربردی تصاویر ماهواره خیام عنوان نمود.

وی ادامه داد: تصاویر خیام در کنار سایر ماهواره هایی که دیتاهایشان را در موسسه داریم قرار می گیرد به جهت اینکه شرکتهای دانش بنیان از آنها برای تهیه گزارش هایشان استفاده نمایند.

به گزارش سایت امن به نقل از مهر، ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور است که به سفارش سازمان فضایی ایران بوسیله ی یک شرکت روسی ساخته شده است و در ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ توسط موشک روسی سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مدار نزدیک زمین ارسال شد. عملیات کنترل ماهواره در ایران و در مرکز کنترل فضایی سازمان فضایی ایران در ماهدشت کرج صورت می گیرد.


منبع:

1401/08/15
10:14:21
238
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب