کشف سیارکی نزدیک زمین از جانب منجم آماتور ایرانی

کشف سیارکی نزدیک زمین از جانب منجم آماتور ایرانی به گزارش سایت امن یکی از منجمان آماتوری ایران موفق به شناسایی و کشف سیارکی نزدیک زمین شد که با تایید ناسا این سیارک به نام وی نامگذاری شده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، کمپین "جستجوی سیارک" رویدادی بین المللی است که هرساله توسط سازمان "همکاری بین المللی تحقیقات نجومی" با همکاری ۱۷ مرکز تحقیقاتی و دانشگاه و گروه و رصدخانه برگزار و هدایت می شود و هرساله ۵۰۰ گروه داوطلب از کشورهای دنیا در این برنامه شرکت می کنند.
شرکت کنندگان در خلال این رویداد مشاهدات مهم خود از اجرام آسمانی را گزارش خواهند کرد. هدف از برگزاری این برنامه کمک گرفتن از افراد علاقه مند برای شناسایی و تعیین موقعیت سیارک ها و اجرام نزدیک به زمین از پیش کشف شده و همینطور کشف اجرام جدید است.

سیارک ها از آن جهت که امکان دارد به خورشید یا به زمین نزدیک شوند، بسیار مهم هستند. بعلاوه سیارک ها جهت بررسی و محاسبات در ارتباط با حرکت سایر اجرام آسمانی هم سودمند هستند.

بر این اساس امسال شمسی، گروههای ایرانی در کمپین جستجوی سیارک ها مشارکت کردند و در این میان ریحانه زهره وند موفق به کشف سیارکی شد که این سیارک در ناسا به نام وی نامگذاری شد.ریحانه زهره وند که دانشجوی رشته پرستاری است در گفتگو با ایسنا با اشاره به جزئیات برگزاری این رویداد نجومی، اضافه کرد: فراخوان شرکت در این کمپین هر ساله از جانب ناسا منتشر می شود و من با ثبت نام در آن، در دوره های آموزش آنلاین آن شرکت کردم.
وی تصریح کرد: در این دوره های آموزشی که از جانب ISAC و ناسا برگزار شد، برای شرکت کنندگان نحوه کار با نرم افزار astrometrica و همینطور اطلاعاتی که باید در انتخاب سیارک به آن دقت شود، عرضه شد که از آن جمله میتوان به اطلاعاتی مانند "مقدار مناسب سیگنال به نویز سیارک"، "قدر مطلق" و همینطور "نمودارهای آن" اشاره نمود.


این محقق حوزه نجوم با اشاره به اینکه در این دوره آموزشی مجموعه تصاویری از سیارک ها از جانب ناسا برای شرکت کنندگان ارسال می شود، تصریح کرد: من در این رویداد، سیارکی را شناسایی کردم که بر مبنای تایید ناسا، این سیارک برای نخستین بار است که شناسایی و کشف شده است.
زهره وند تصریح کرد: این سیارک که در نزدیکی زمین قرار دارد، با نام ZNK2026 نامگذاری شده است.


منبع:

1400/10/20
23:59:15
116
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب