از سوی پژوهشگاه فضایی ایران صورت گرفت

ترجمه سند پایداری بلندمدت کارهای فضای ماورای جو سازمان ملل متحد به فارسی

ترجمه سند پایداری بلندمدت کارهای فضای ماورای جو سازمان ملل متحد به فارسی سند پایداری بلندمدت کارهای فضای ماورای جو سازمان ملل متحد توسط اداره امور بین الملل پژوهشگاه فضایی ایران به فارسی ترجمه شد و در دسترس پژوهشگران و فعالان صنعت فضایی قرار گرفت.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، این سند شامل مقدمه و ۲۱ رهنمود برای پایداری فعالیتهای فضایی است که توسط کمیته استفاده های صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس) سازمان ملل متحد تصویب شده است.

بنا بر این گزارش، کارگروه پایداری بلندمدت استفاده های صلح آمیز از فضای ماورای جوِ کوپوس، با هدف حفظ پایداری فضای ماورای جو و جلوگیری از مخاطرات احتمالی -در اثر مواردی مانند افزایش زباله های فضایی و ترافیک فضاپیماهای فعال بخصوص در مدار نزدیک زمین- و یاری کشورهای نوظهور و درحال توسعه برای دسترسی به فضا از راه در اختیار گذاشتن فناوری های مورد نیاز، انتقال تجربه و بررسی چالش های مختلف فعالیتهای فضایی، رهنمودهایی را تصویب کرده است.

اعضای کوپوس عضو این کارگروه هستند و جمهوری اسلامی ایران هم با عنایت به عضویت در کوپوس عضو این کارگروه به حساب می آید. جلسه مشورتی غیر رسمی این کارگروه از اول تا سوم آذر ماه سالجاری (۲۲ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱) برگزار می شود. در این نشست، کارگروه به بررسی شرایط مرجع، روش کار و برنامه کار کارگروه خواهد پرداخت.

به نقل از اداره امور بین الملل پژوهشگاه فضایی ایران، با عنایت به توسعه فعالیتهای فضایی در کشورمان و اهمیت در نظر گرفتن اقدامات حقوقی و سیاستگذاری های بین المللی در حوزه فضایی، در جهت پیشرفت این فناوری در کشور، اداره امور بین الملل پژوهشگاه فضایی ایران تصمیم به ترجمه این سند گرفت تا در کنار متن زبان اصلی آن در دسترس نهادهای مختلف فضایی، دانشگاه ها، پژوهشگران و سایر فعالان صنعت فضایی، برای نقد، بررسی و عرضه نظرات احتمالی قرار گیرد. هم اکنون امکان کوشش برای پیشنهاد رهنمود جدید و ویرایش این سند وجود دارد.1400/08/26
11:40:53
47
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب