کسب 3 کرسی در سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند از طرف ایران

کسب 3 کرسی در سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند از طرف ایران سایت امن: رئیس مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با تاکید بر این که مخاطرات سونامی در اقیانوس هند، 40 کشور با جمعیت بیش از 1.5 میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار داشت: با شروع به کار سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند در سال 2013، ایران یکی از اعضای این سامانه است که سه کرسی آنرا در اختیار دارد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر علی راست گفتار در نشست مجازی تخصصی "ضرورت افزایش آگاهی و آمادگی در مقابل سونامی سواحل مکران" که به مناسبت روز جهانی آگاه سازی مخاطره سونامی برگزار شد، با اشاره به لطمه پذیری خط ساحلی اقیانوس هند در مقابل مخاطرات اقیانوسی اضافه کرد: در این ناحیه حدود ۴۰ کشور قرار گرفته است که خیلی از آنها کشورهای درحال توسعه هستند.
وی جمعیت این ۴۰ کشور را بیش از ۱.۶ میلیارد نفر و خط ساحلی آنرا بیش از ۶۶ هزار کیلومتر ذکر کرد و تصریح کرد: این خط ساحلی در معرض مخاطرات اقیانوسی چون سونامی، طوفان های دریایی قرار دارند؛ بدین جهت این کشورها لطمه پذیر هستند و لازم است هر نوع توسعه ای که در این کشورها ایجاد می شود، باتوجه به این مخاطرات باشد.
راست گفتار، با اهمیت ترین سونامی اقیانوس هند را در روز ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ در اندونزی دانست و اظهار نمود: این کشور زلزله ای به بزرگای ۹.۲ را تجربه نمود که به سبب این زلزله ارتفاع موج آب به ۳۵ متر از سطح دریا رسید و جان حدودا ۲۸۰ هزار نفر را گرفت و موجب شد یک میلیون و نیم نفر در اطراف اقیانوس هند خانه های خودرا تخلیه کنند.
وی، حجم خسارت این سونامی را ۱۴ میلیارد دلار عنوان نمود و تصریح کرد: ۱۴ کشور متاثر از این سونامی شدند، بدین جهت تاسیس سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند در کنفرانس سازمان ملل متحد که در کشور ژاپن در ژانویه سال ۲۰۰۵ برگزار شد، بعنوان نخستین گام برنامه هشدار سریع و کاهش اثرات سونامی اقیانوس هند به تصویب رسید.
رئیس مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، اشاره کرد: بعد از ۶ سال همکاری بین المللی، این سامانه در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی عملیاتی شد و سه مرکز خدمات رسان سونامی در کشورهای استرالیا، هند و اندونزی تاسیس شد.
وی با اعلان اینکه این سه مرکز مسؤولیت کامل ارائه خدمات مشاوره ای سونامی در اقیانوس هند را در ۳۱ مارس سال ۲۰۱۳ بر عهده گرفتند، افزود: در سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند دو گونه مرکز بعنوان مراکز هشداردهنده سونامی فعالیت دارند که شامل "مراکز منطقه ای دیده بانی سونامی" و "مراکز ملی هشدار سونامی" می شود.
بگفته وی این سامانه از تشخیص فوری موج سونامی شروع می شود و با یک جامعه کاملا آماده که قادر به عکس العمل به هشدار است، اختتام می یابد.
راست گفتار با تاکید بر این که یک سامانه کامل هشدار سونامی تنها زمانی می تواند موفق باشد که کارهای آن بصورت حلقه های متصل به هم صورت پذیرد، تصریح کرد: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به نمایندگی از ایران یکی از اعضای این سامانه است. این پژوهشگاه باتوجه به اجرای طرح های پژوهش و تحقیقاتی درباب سونامی، مبادرت به تهیه سامانه اولیه هشدار سونامی کرده است.
وی افزود: ما آمادگی داریم تا با همکاری دانشگاه های دریایی این سامانه را بصورت عملیاتی اجرائی نماییم و درخدمت کشور قرار دهیم.
وی افزود: این پژوهشگاه همین طور دارای سه کرسی سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند است، به شکلی که رئیس پژوهشگاه نائب رئیس این سامانه است.
منبع:

1400/08/15
21:16:57
140
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , توسعه , خدمات
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب