ستاری مطرح كرد

انتقاد از تفاوت زمانی چندساله در صدور مجوز عرضه به بازار محصولات وارداتی و ساخت ایران

انتقاد از تفاوت زمانی چندساله در صدور مجوز عرضه به بازار محصولات وارداتی و ساخت ایران به گزارش سایت امن معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با انتقاد از این که محصولات خارجی به سهولت مجوز ورود به بازار کشور را کسب می کنند، ولی محصولات داخلی 2 تا 5 سال زمان دارند تا بتوانند به بازار وارد شوند، اظهار داشت: الان ما با جبهه اقتصاد نفتی در تقابل هستیم و خوشحالم اکوسیستم نوآوری امروز بالنده شده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا دکتر سورنا ستاری امروز در مراسم رونمایی از داروی بیوتک پرکینرا اضافه کرد: حضور من در اینجا نه به سبب تولید این دارو بلکه به سبب مدلی است که به وجود آمده است، بر این اساس در زمینه بیوتکنولوژی بزرگترین اکوسیستم در منطقه را داریم و در آسیا پس از ژاپن دومین کشور دارنده بزرگترین اکوسیستم نوآوری در زمینه بیوتکنولوژی هستیم.
وی با اعلان اینکه تعداد داروهای بیوتک کشور از ۲۱ مورد به ۲۷ دارو رسیده است، اظهار نمود: این در حالیست که کشور ترکیه در همسایه ما تولید یک مورد از این داروها را در اختیار ندارد.
ستاری با اعلان اینکه دسترسی به این تعداد دارو به سبب ایجاد اکوسیستمی است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی به وجود آمده است، اظهار نمود: در پژوهشگاه های دولتی که کارهای بهادار ای در آنها انجام می شود، محصول قابل رقابت تولید نمی گردد، ولی در اکوسیستم حوزه بیوتک که بر گرفته از مدل توسعه بخش ICT بوده است، محصولات متنوعی تولید شده که نمونه آن این شرکت دانش بنیان است که داروی آناکینرا را به تولید رسانده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نمونه دیگر دراین زمینه را فعالیت شرکت های فعال در زمینه سلول های بنیادی و ICT عنوان نمود و اظهار داشت: این شرکتها تنها ایده های نوآورانه داشتند که بدون آشنایی با بازار، تعامل با مشتری، مالیات و بیمه وارد شتابدهنده ها شدند و بعد از تبدیل شدن تیم آنها به شرکت از درون شتابدهنده ها خارج شدند و به فعالیت خود در مقیاس بالا ادامه دادند.
ستاری با تاکید بر این که در تاریخ کشور سابقه نداشته که در تولید واکسن های انسانی بخش خصوصی وارد شوند، اظهار داشت: در صورتیکه با سرمایه گذاری بخش خصوصی واکسن سرطان دهانه رحم، آنفلوآنزا، روتا ویروس و کرونا به تولید رسیده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: این شرکتها علاوه بر واکسن انسانی، واکسن های حیوانی دام، طیور و آبزیان را به تولید رساندند، به شکلی که تولید ۲۶ تا ۲۷ واکسن دراین زمینه در دستور کار شتابدهنده ها قرار گرفته است.
به گفته وی واکسن تب برفکی از طرف شرکت تولید کننده داروی آناکینرا تولید شده است.
ستاری تولید واکسن های آنفلوآنزا پرندگان و PPR برای نشخوارکنندگان را از دیگر دستاوردهای این شرکتها نام برد و تصریح کرد: این حجم سرمایه گذاری در زمینه بیوتکنولوژی از طرف بخش خصوصی بی نظیر است و ما باید از آن حمایت نماییم و مانع زدایی نماییم.
ستاری با بیان آنکه کافی است امضای تاییدیه های شرکتها با تاخیر صورت گیرد تا آنها ناامید شوند، نمونه آنرا XRAY کامیون ها در گمرکات دانست که نمونه چینی آن با دو کاغذ وارد کشور می شود، ولی تولید داخل دو سال زمان برد تا تایید گردد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: خودرو برقی ایرانی نیز که بتازگی پلاک گذاری شده، ۵ سال زمان برد تا استانداردهای آن گرفتن شود، در صورتیکه خودرو های خارجی به آسانی مجوز ورود به بازار را دریافت می کنند.
ستاری وجود چنین نگاهی را اقتصاد نفتی دانست که نیاز به دانشگاه ندارد و با پول هر چیزی خریداری و وارد می شود، تصریح کرد: امروز خوشحالم که می بینم این اکوسیستم بالنده شده است، ولی ما همه در یک جبهه هستیم و در جبهه مخالف که یک اقتصاد نفتی دارد، قرار داریم.
منبع:

1400/08/08
09:27:18
1548
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب