انتقاد محیط زیست از نبود نظارت بر کیفیت سوخت شناورها در آب های جنوب کشور

انتقاد محیط زیست از نبود نظارت بر کیفیت سوخت شناورها در آب های جنوب کشور به گزارش سایت امن معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه نام خلیج فارس و دریای عمان در کنار هشت محیط دریایی دیگر در دنیا در فهرست مناطق دریایی ویژه قرار گرفته است، اظهار داشت: این در حالیست که سختگیری های محیط زیستی در این دو محیط آبی کشور اجرائی نمی گردد.به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، احمد لاهیجان زاده در نشست مجازی "گشت اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس در خلیج فارس و دریای عمان" با اشاره به اقدامات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در حوزه اجرای گشت های تحقیقاتی در خلیج فارس و دریای عمان اظهار داشت: هم اکنون کنوانسیون های مختلف بین المللی چون «کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی ناشی از کشتی ها (مارپل)» و «کنوانسیون بین المللی کنترل و مدیریت آب توازن کشتی ها» به وجود آمده است.

وی افزود: در کنار این اقدامات، مناطقی در محیط های آبی به نام «مناطق دریای ویژه» از سال ۱۹۷۶ تعریف و در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ طی برگزاری جلسات مختلفی دستورالعمل هایی برای آن تدوین شد.

لاهیجان زاده اهمیت این مناطق ویژه دریایی را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و ملی دانست و اظهار داشت: این نامگذاری با تاکید بر کاهش لطمه پذیری محیط دریایی و محافظت از آنها در مقابل کارهای انسانی انجام شده است.

وی به فعالیت و اقدامات کنوانسیون حقوق دریا اشاره نمود و تصریح کرد: این کنوانسیون اعلام نموده است که کشورهای ساحلی در کنار ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، برخی نقاط را بعنوان مناطق دریایی ویژه معرفی کنند تا لطمه های کمتری به اکوسیستم دریا وارد شود.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان را یکی از مناطق دریایی ویژه دانست و اشاره کرد: این دو منطقه در پنجاه و ششمین جلسه سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) در سال ۲۰۰۷ بعنوان مناطق دریایی ویژه مطرح شدند و به تصویب رسید بدین سبب به این دو منطقه باید توجه ویژه ای شود چونکه این دو منطقه آبی هشت تا ۹ کشور را تحت پوشش قرار می دهند.

لاهیجان زاده، ماندگاری آب در دریای عمان و خلیج فارس را از با اهمیت ترین دلیلهای قرار گرفتن این مناطق در رده مناطق ویژه دریایی عنوان نمود و تصریح کرد: خلیج فارس یک محدوده آبی بسته است که تنها بوسیله تنگه هرمز به محیط بیرون راه دارد و چرخه آبی آن دربازه زمانی چهار تا شش سال است.

به گفته وی هشت منطقه دیگر چون «دریای بالتیک»، «دریای سیاه»، «دریای سرخ»، «خلیج عدن»، «قطب جنوب»، «دریای مدیترانه»، «دریای شمال» و «آب های ساحلی عمان» از طرف IMO بعنوان مناطق دریایی ویژه انتخاب شده اند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: در صورتیکه در مناطقی چون دریای بالتیک، سیاه و مدیترانه سختگیری های زیادی برای حفاظت از آنها شده است اما در دریای عمان و خلیج فارس این سختگیری ها وجود ندارد؛ به شکلی که در مناطق ویژه باید کشتی ها با سوختی با میزان گوگرد مشخص وارد شوند ولی ما اجازه می دهیم شناورها با هر سوختی وارد محیط های آبی شوند.

لاهیجان زاده با اشاره به اجرای گشت های تحقیقاتی در خلیج فارس و دریای عمان با اعلان اینکه بزرگترین گشت های تحقیقاتی مربوط به سال ۲۰۰۵ می شود، اظهار داشت: از این زمان تا حالا اجرای این طرح پژوهشی با مسایل سیاسی گره خورده ولی از نظر دسترسی به شناور تحقیقاتی، پژوهشگران و انجام آنالیزها کشور مستقل شده است.

منبع:

1400/07/29
22:29:33
814
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , سازمان , كیفیت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب