بهبود وضوح تصویر در پرینت ۳بعدی با سامانه های پخت شونده با نور مرئی

بهبود وضوح تصویر در پرینت ۳بعدی با سامانه های پخت شونده با نور مرئی سایت امن: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ابداع فرمولاسیون جدید پخت شونده با نور مرئی که دوستدار محیط زیست، فاقد هر گونه سمیت و صدمه ای است، شدند. از این سامانه در ایمپلنت های دندانی، پرینت سه بعدی و پوشش سطوح استفاده می شود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، عاطفه نژادابراهیم، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «فرآیند پخت سامانه آکریلاتی-اپوکسیدی نورپخت با بهره گیری از شروع کننده های سه جزئی حاوی نانوپیگمنت»، اظهار داشت: سامانه های رزینی پخت شونده بطور معمول با پرتوی فرابنفش (UV) پخت می شوند. استفاده از پرتوهای فرابنفش در این نوع سامانه به سبب مزایای بسیار زیاد، به طور گسترده در صنایع مختلف بکار می رود. اما این نوع پرتو معایبی همچون انرژی بالا خصوصاً در کاربردهای زیستی، کامپوزیت های دندانی و محدودیت نفوذ در نمونه های ضخیم را دارد.
وی اضافه کرد: بنا بر این سامانه های پخت شونده با نور مرئی که امواجی کم خطر، ارزان و با قابلیت نفوذ بالا هستند، مورد توجه قرار گرفتند.
نژادابراهیم اشاره کرد: در این پژوهش سامانه های پخت شونده با نور مرئی در حضور شروع کننده های نوری سه جزئی جدید معرفی و کاربرد آنها در حوزه های مختلف بعنوان مثال چاپ سه بعدی مطالعه شدند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در این پژوهش سه سامانه شروع کننده سه جزئی جدید معرفی گردید که در سه ناحیه مختلف از طول موج نور مرئی قابلیت پخت رزین را دارا هستند. در این پژوهش موفق شدیم یک فرمولاسیون جدید پخت شونده با نور مرئی، مورد استفاده در پرینت سه بعدی رزینی از نوع DLP معرفی نماییم که به کمک آن بتوان وضوح تصویر و دقت ابعادی قطعه پرینت شده را به میزان قابل توجهی بهبود بدهیم.

به گفته این محقق، همین طور با یک مرحله اصلاح سامانه شروع کننده با نانوذرات ( نانوذرات رس) پایداری حرارتی این سامانه ها را افزایش دادیم.

وی با اعلان اینکه این فرمولاسیون موفق به ثبت اختراع در داخل کشور نیز شده است، اظهار داشت: این سامانه ها قابلیت استفاده خصوصاً در حوزه پرینترهای سه بعدی جهت پرینت اشکال هندسی پیچیده با دقت ابعادی بالا را دارند.

نژادابراهیم اشاره کرد: در این راه اصلی ترین آزمونها و تجهیزات شامل RT-FTIR، Laser Flash Photolysis (LFP)، پرینتر سه بعدی (DLP)، فوتورئومتری (photo-rheometry) بودند. پس از معرفی سامانه های شروع کننده سه جزئی، سنتز سامانه شروع کننده حاوی نانوپیگمنت انجام شد و شرایط پخت با این شروع کننده های نانویی نیز مطالعه و بهینه سازی شد.

وی اشاره کرد: در صنایع پوشش، چاپ و به ویژه پرینت سه بعدی و کامپوزیت های دندانی می توان از نتایج این پروژه بهره برد.

نژادابراهیم با اعلان اینکه قابلیت نیمه صنعتی شدن این پروژه وجود دارد، اضافه کرد: استفاده از سامانه های پخت شونده با نور مرئی که دوستدار محیط زیست بوده و فاقد هر گونه سمیت و صدمه ای است، دارای توجیه اقتصادی نیز هستند.

مجری طرح با اشاره به خاصیت های طرح اظهار داشت: بهبود چالش مقاومت حرارتی این سامانه ها، بهبود وضوح تصویر و دقت ابعادی در کاربرد چاپ سه بعدی، رفع نیاز به منابع گرانقیمت تولید پرتوهای مضر فرابنفش (UV) از خاصیت های این طرح به شمار می روند.

نژادابراهیم با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: این پروژه در حوزه های پوشش، چاپ، پرینت سه بعدی، کامپوزیت دندانی و چسبهای زیستی کاربرد دارد که بطور ویژه پرینتر سه بعدی مطالعه شد.

به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استاد راهنمای این پروژه دکتر مرتضی ابراهیمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است؛ همین طور استاد دوره فرصت مطالعاتی پروژه پرفسور زاویر آلوناس ( Xavier Allonas) – دانشگاه اوت آلزاس کشور فرانسه (Haut Alsace University) بوده است. از این پروژه دو مقاله ISI با ضریب تاثیر ۳.۶ و ۴.۲، یک ثبت اختراع داخلی و کنفرانس بین المللی ESPS در کشور فرانسه و چندین کنفرانس و مقالات علمی پژوهشی دیگر انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/23
22:00:51
5.0 / 5
236
تگهای خبر: انرژی , پژوهش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب