ستاری در مراسم رونمایی از ۹ طرح كلان ملی:

با الگوی تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل گشته ایم

با الگوی تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل گشته ایم معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم رونمایی از ۹ طرح کلان ملی فناوری اظهار داشت: کشور با الگوی موفق تجاری سازی به یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تبدیل گشته است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری امروز در این مراسم که در خانه نوآوری و فناوری ایران (ihit) برگزار شد، ضمن اشاره به تلاش در راه رفع نیاز کشور به محصولات راهبردی و فناور با کمک فعالان زیست بوم فناوری نوآوری اظهار داشت: اتفاق بزرگی در طول چند سال گذشته رخ داد و در حوزه هایی که روزهای نخست حرف چندانی برای گفتن نداشتیم، امروز به یکی از کشورهای توانمند تبدیل شدیم.
ستاری از دانشگاه ها و مراکزی که حامی محصولات ایران ساخت بودند، قدردانی کرد و اضافه کرد: امروز شرکتهای دانش بنیان تولیدکننده تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته ایران ساخت، توانسته اند دستگاه هایی بسازند که بعضی از آنها صدها هزار دلار قیمت دارند و ضمن تأمین نیاز فناورانه کشور، یکی از ستون های صادراتی کشور در حوزه محصولات فناورانه به شمار می روند.

فرهنگ سازی و ترویج توانمندی ها میان دانش آموزان
ستاری، حمایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از ورود تولیدات داخلی به مدارس را اقدامی برای فرهنگ سازی و ترویج این توانمندی میان دانش آموزان دانست و اضافه کرد: تجهیزاتی که نشان ایران ساخت دارد، امروز مقابل چشمان دانش آموزان قرار گرفته و از آنها برای پیاده سازی خلاقیت هایشان استفاده می نمایند. اتفاق بزرگی که زمینه آشنایی فرزندان کشور با توانمندی فناوران کشورشان و باور به توانستن است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، راهبرد پیاده شده در مرکز طرح های کلان ملی را الگویی موفق برای سایر بخش ها در حمایت و تجاری سازی فناوری های پیچیده و خودکفایی در محصولات راهبردی دانست و اظهار داشت: نحوه تعامل میان سرمایه گذار، بهره بردار و نقشی که دولت می باید در تحقق یک طرح فناورانه تا رفع نیازی از کشور ایفا کند، به خوبی در طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نتیجه داد و ماحصل آن تولید و تجاری سازی خیلی از محصولات و تجهیزات راهبردی است که تا پیش از این میلیونها دلار صرف واردات آنها می شد.
وی استفاده از اشعه ایکس کامیونی ایران ساخت در گمرک را نمونه ای موفق از این تعامل میان طرف عرضه و تقاضای فناوری با تسهیل گری و بسترسازی دولت دانست و اظهار داشت: رویکرد مثبت و سازنده گمرک به توانمندی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری، زمینه ای فراهم نمود تا یک محصول راهبردی و پیشرفته که توسط جوانان خلاق شرکتهای دانش بنیان ساخته شده، در یکی از بخش های حساس کشور مورد استفاده قرار بگیرد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان پشتیبانی از طرح های کلان ملی فناوری و تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت را گامی پرارزش و رونق دهنده اشتغال و اقتصاد دانش‎بنیان دانست و ابراز امیدواری کرد با ادامه این روند، شرکتهای دانش بنیان در راه رفع نیازهای راهبردی و فناورانه کشور به توفیق برسند.
راهبرد پویا در پشتیبانی از طرح های کلان ملی فناوری
در بخش دیگری از این نشست پیمان صالحی، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به نقشه راه پویا و روزآمد طرح های کلان فناورانه دارای اولویت کشور اظهار داشت: راهبردهای حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبتنی بر همین نقشه راه است که به صورت مستمر بروزرسانی می شود. در این راستا، طرح هایی که برای اولین بار در کشور تولید می شود و به آنها نیاز جدی و راهبردی وجود دارد، مورد حمایت قرار گرفته و توسط بهره بردار بخش خصوصی یا دولتی به مرحله نهایی می رسد.
صالحی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با راهبردهای مختلفی از طرح های کلان ملی فناوری حمایت می کند، افزود: کاهش ریسک پروژه برای بهره برداران، حمایت مالی از تولید، کمک به دریافت استانداردها و مجوزها و معافیت های مالی و گمرکی تنها بخشی از راهبردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پشتیبانی از این طرح ها به حساب می آید.
به نقل از ایشان، هم اکنون بیشتر از ۶۰ طرح کلان ملی در حوزه سلامت، ۳۷ طرح در حوزه کشاورزی، ۲۰ طرح در حمل و نقل پیشرفته و ۱۳ طرح در حوزه انرژی در حال اجرا می باشد.
فروش یک هزار میلیارد تومانی نمایشگاه «ایران ساخت»
معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به ایجاد خط حمایتی ویژه از محصولات دانش بنیان ایران ساخت اضافه کرد: در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بیشتر از یک هزار میلیارد تومان تجهیزات ایران ساخت خریداری شده که سهم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیشتر از سایر بخش ها است؛ وزارت آموزش و پرورش هم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیشتر از ۹۳۰ میلیاردریال تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت خریداری نموده است که ترویج فرهنگ استفاده از این تجهیزات و باور دانش آموزان به تولید داخلی و فناوری بومی را به همراه خواهد داشت.
صالحی افزود: نمایشگاه سال جاری هم همچون سالهای پیش با رویکرد پویایی و تغییر، پکیج های ویژه ای را برای بخش های مختلف در نظر گرفت که برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دو پکیج شبیه ساز پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی با حمایت ۵۰درصدی خرید معاونت در نظر گرفته شده است.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به حرکت مرکز طرح های کلان ملی در راه خودکفایی و توانمندی اظهار داشت: سالانه بیشتر از ۵۰۰میلیون عدد بذر هیبرید، نیاز صنعت کشاورزی کشورمان است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری جهاد کشاورزی، بخشی از این نیاز در کشور تولید می شود.
وی از تأمین ۲۰درصد از نیاز کشور به بذرهای هیبرید تا آخر سال جاری به دست شرکتهای دانش بنیان اطلاع داد و اضافه کرد: هر عدد از این بذرها با قیمتی حداقل ۱۱ هزار تومان خریداری می شود، در حالیکه نمونه ایران ساخت با هزینه ای کم تر از یک دهم نمونه وارداتی، نیاز کشور را تأمین می کند. با تأمین ۲۰درصد از نیاز کشور به واردات تا آخر سال جاری، در راه خودکفایی این محصول گام برمی داریم.
این ۹ طرح کلان ملی در حوزه تجهیزات پزشکی، کشاورزی و انرژی که توسط مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته اند، عبارتند از:
مدیریت هوشمند سیلوهای گندم
یکی از چالش های مدیریت منابع استراتژیک گندم کشور، مانیتورینگ و ارزیابی دقیق و برخط میزان گندم موجود در سیلوهای کشور بود و از آن جایی که اندازه گیری سیلوها با روش های سنتی و غیر دقیق صورت می گرفت، ارزیابی دقیقی از منابع در دسترس وجود نداشت.
یکی از شرکتهای دانش بنیان توانسته با استفاده از فناوری لیزر، نرم افزار بومی و حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سامانه مدیریت هوشمند موجودی شبکه سیلوهای گندم را طراحی و تولید و به شرکت بازرگانی دولتی ایران بعنوان بهره بردار این طرح کلان ملی فناورانه عرضه کند.
نبض بیماران در گوشیهای پزشکی ایران ساخت
گوشیهای پزشکی که کاربردهای گسترده بسیاری دارند و بیشتر از یک سده است که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، در سالهای اخیر دستخوش تحولات فناورانه شده و نمونه دیجیتال آنها مورد استفاده صنعت سلامت قرار می گیرد.
با این وجود نیاز حوزه سلامت کشور به این تجهیز پزشکی تا پیش از این عموما از مسیر واردات و قاچاق تأمین می شد؛ در حالیکه نمونه های معمولی تا ۵۰ میلیون ریال و نمونه های دیجیتال تا ۱۳۰ میلیون ریال هزینه در بردارند، کی از شرکتهای دانش بنیان موفق شد با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گوشی پزشکی هوشمند را با قابلیت پردازش و تحلیل اطلاعات، تجاری سازی و نیاز کشور به این تجهیز را تأمین کند.
طیف سنجی و رفع نیاز پژوهشگران
طیف سنج نانودراپ که کاربردهای گسترده ای در زیست فناوری، سلول های بنیادی و پزشکی دارد، نام دستگاهی پیشرفته و فناورانه است که یکی از شرکتهای دانش بنیان توانسته آنرا با حمایت پنج میلیاردریالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران ساخت کند.
از این دستگاه عموما برای آنالیز اسیدهای آمینه و اندازه گیری دی ان ای، شناسایی و تشخیص ویروس هایی چون کرونا استفاده می شود که تا پیش از این نمونه های آمریکایی آن با هزینه های گزاف وارد کشور می شد، نمونه ایران ساخت آن با پشتیبانی و هزینه های پایین تر از نمونه وارداتی در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.
نظارت بر تجارت خارجی با پهپادهای ایران ساخت
یکی از دغدغه های اصلی گمرک در شناسایی و ارزیابی محموله های وارداتی، ارزیابی بدون دخالت کاربر و در سریع ترین زمان امکان دارد. استفاده از پهپادهای پیشرفته و بهره گیری از هوش مصنوعی توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان، این دغدغه را برطرف کرده، به صورتی که سیستم هوشمند نظارت بر تجارت خارجی گمرک با استفاده از پرنده بدون سرنشین، امکان ارزیابی و بازرسی محموله را محقق کرد. این طرح کلان ملی فناورانه با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط این شرکت دانش بنیان تجاری سازی شده و توسط گمرک به بهره برداری رسیده است.
جراحی هوشمند با دستگاه ایران ساخت
سامانه هدایت فرایند های درمانی ستون فقرات، محصول دانش بنیانی در حوزه تجهیزات پزشکی است که می تواند با استفاده از ابزارهای رهیابی پیشرفته و شناسایی موقعیت دست جراح، وی را در دسترسی به اندام نیازمند جراحی یاری کند. یکی از شرکتهای دانش بنیان، کار تولید و تجاری سازی این محصول دانش بنیان را با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موفقیت به پایان رسانده است.
پایان عمر مگس های آفت با محصول ایران ساخت
تولید آفت کش مگس مدیترانه یک ترکیب نوآورانه به کمک یکی از شرکتهای دانش بنیان است که برای پالایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس های میوه بخصوص مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و دیگر میوه جات کاربرد دارد.
قیمت مناسب و استفاده کم هزینه و آسان از این محصول دانش بنیان که با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده، می تواند نجات بخش محصولات کشاورزی از آفت های مورد اشاره باشد.
ضدعفونی عمقی کاغذ با محصول ایران ساخت
امواج مایکروویو اولین و بهترین روش برای ضدعفونی کردن اشیای کاغذی و قرنطینه کردن آنها به حساب می آید که توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استفاده از فناوری بومی تجاری سازی و ساخته شده است.
توانمندی در تولید بذرهای هیبرید
یکی از طرح های کلان ملی فناورانه حمایت شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در این مراسم رونمایی گردید، تولید ۳ گونه بذر هیبرید خیار، گوجه و فلفل گلخانه ای بود که توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان به مرحله تجاری سازی رسید. این بذرها برای صنعت کشاورزی کشور اهمیتی راهبردی دارند و تنها بر مبنای آمار سال گذشته، ۹۵ درصد این بذرها وارداتی هستند و بذر هیبرید یکی از گران قیمت ترین بذرهایی است که کشاورزان از آن استفاده می نمایند و از نظر عملکرد و کیفیت نسبت به سایر بذرها کارایی بالاتری دارد.
اشتغال مستقیم برای ۵۰ نفر و تأمین نیاز کشور به بذرهای گلخانه ای با ارزش ریالی هر عدد بذر تا ۱۱۰ هزار ریال از دستاوردهای این طرح کلان ملی فناوری است
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همینطور یکی از شرکتهای دانش بنیان توانسته است ۶ رقم ابتدایی بذر هیبرید جدید فلفل دلمه ای را تولید و تجاری سازی کند. این طرح کلان ملی فناوری هم از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت مالی قرار گرفت.1400/05/12
12:59:57
5.0 / 5
7280
تگهای خبر: آموزش , اشعه , انرژی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب