با حضور معاون علمی رئیس جمهوری صورت گرفت

بهره برداری از بخشی از پروژه ملی چشمه نور ایران با اعتبار ۱۰۰ میلیاردی

بهره برداری از بخشی از پروژه ملی چشمه نور ایران با اعتبار ۱۰۰ میلیاردی به گزارش سایت امن ساختمان مجموعه آزمایشگاهی تحقیق و توسعه طرح چشمه نور ایران با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، طرح چشمه نور ایران که به آن شتابگر ملی هم می گویند، تشعشعات مختلف هسته ای با کاربردهای علمی مختلف را برای انجام طرح های تحقیقاتی، علمی و اکتشافات توسط دانشمندان و متخصصان در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار می دهد.
این پروژه ملی در ادامه سفر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استانهای البرز و قزوین راه اندازی شد.
ایجاد پرتوهای نوری بسیار درخشنده که میلیاردها برابر درخشنده تر از نور خورشید هستند، همچون اهداف تاسیس شتابگر ملی است.
چشمه نور اساساً یک آزمایشگاه بزرگ علمی به حساب می آید و در حوزه های مختلف علمی همچون پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، داروسازی و کشاورزی مورد استفاده صدها دانشمند و پژوهشگر خواهد بود.
در جریان افتتاح ساختمان های این مرکز، سید محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، محمد جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی و تنی چند از مسؤلان و نمایندگان استان قزوین در مجلس، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری را همراهی کردند.

دانش بنیان ها و خلاق ها از عدد ۷ هزار عبور کردند
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه سفر یک روزه خود به دو استان البرز و قزوین از یکی از شرکتهای دانش بنیان در شهرک صنعتی کاسپین قزوین هم بازدید کرد.
ستاری در حاشیه بازدید از شرکتهای دانش بنیان مستقر در این شهرک صنعتی اظهار داشت: تعداد شرکتهای دانش بنیان و خلاق به عدد ۷ هزار رسیده است و توانسته اند تحولی بسیار مثبت در حوزه های مختلف تولیدی در کشور ایجاد کنند. رشد شرکتهای خلاق، دانش بنیان و استارتاپ ها در بازه زمانی چند ساله اخیر بسیار خیره کننده بوده است و خوشحالم که این سیر صعودی کماکان ادامه دارد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: تاسیس پارک های علم و فناوری مانند آنچه امروز در قزوین شاهد آن هستیم، توسعه بخش زیست بوم نوآوری در کشور است و آثار و نتایج ملموس آن هم اکنون هم قابل مشاهده می باشد.
به قول ستاری، الان هم اعتبار پروژه های بزرگی مانند مرکز تحقیقاتی چشمه نور را تأمین کرده ایم. این ابر پروژه از بزرگترین طرح های علمی و تحقیقاتی منطقه به حساب می آید که در قزوین اجرا می گردد. برای این طرح بزرگ ملی ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده ایم و امیدوار هستیم در ۸ سال آتی به بهره برداری برسد.
وی اظهار داشت: این طرح پس از طریق اندازی، مرکز استقرار صدها تن از دانشمندان رشته های مختلف شده و به توسعه علمی کشور در بخش های مختلف همچون پزشکی و صنعتی بسیار کمک خواهد نمود.

گشایش مرکز نوآوری گیربکس
رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه سفر خود به استان قزوین، مرکز نوآوری گیربکس را هم افتتاح نمود. هشت شرکت دانش بنیان با حضور ۱۰۰ مهندس و پژوهشگر در این مرکز نوآوری وابسته به یکی از شرکتهای قطعه سازی به فعالیت می پردازند.
این مرکز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اختصاص اعتبار ۸ میلیارد تومانی تاسیس شد. اعتبار نهایی مورد نیاز این طرح برای تکمیل، سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.
مرکز نوآوری گیربکس در زمینه طراحی انواع گیربکس های خودرو، آسانسور، کرکره های برقی، گلخانه و دیگر محصولات صنعتی مورد علاقه شرکتهای بزرگ صنعتی فعالیت می کند.
مدیران این مرکز اعلام نمودند که به ازای هر پژوهشگر حاضر در مرکز نوآوری گیربکس، سالانه از خروج ۱ میلیون دلار جلوگیری می شود.
واردات سالانه فعلی محصولاتی مانند گیربکس و آسانسور ۵ هزار میلیارد تومان است. بومی سازی این اقلام می تواند از خروج مبلغ قابل توجهی ارز جلوگیری نماید.
ستاری بعد از رونمایی از این مرکز، از محل پیشنهادی کارخانه نوآوری قزوین در مرکز ثابت فنی و حرفه ای البرز و کارخانه دانش بنیان زر نخ تهران هم بازدید کرد.
افتتاح صندوق پژوهش و فناوری
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی استان، رونمایی از شبکه نوآوری قزوین، افتتاح مرکز مالکیت فکری پارک و پایلوت خط بازیافت پسماندهای الکترونیک یکی از شرکتهای فناور، حضور در مراسم واگذاری اراضی پارک و شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین از دیگر برنامه های سفر یک روزه ستاری است.1400/04/30
11:30:27
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب