در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

دور زدن تحریم ها با دستگاه لارنگوسكوپی ایرانی

دور زدن تحریم ها با دستگاه لارنگوسكوپی ایرانی سایت امن: با شیوع بیماری کووید-19 در کشور، بخش های ICU به دستگاه پزشکی برای مشاهده حلق بمنظور قرار دادن لوله در بیماران مبتلا نیاز مبرم داشتند که تامین آن به سبب تحریم ها، هزینه بر بود؛ بدین جهت پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران مبادرت به ساخت آن کردند و بگفته آنها در صورت سفارش این دستگاه طی مدت 2 هفته با یک پنجم قیمت خارجی قابل عرضه است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، "ویدئولارنگوسکوپ" دستاورد دکتر محمدرضا خواجوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با تجهیز آن به دوربین و لامپ، برای پزشک امکان مشاهده حلق و حنجره بیماران را در اتاق های عمل و بخش های ICU فراهم می آورد.
تصاویر این ویدئولارنگوسکوپ بوسیله وای فای و نرم افزار به موبایل منتقل می شود و بوسیله اپلیکشن نصب شده بر موبایل می توان به آسانی در عرض ۱۵ ثانیه بیماران را اینتوبه کرد(اینتوبه کردن به مفهوم قرار دادن یک لوله قابل انعطاف در داخل نای است تا فرد نیازمند تنفس مکانیکی، اکسیژن لازم را دریافت کند). این وسیله همین طور قابلیت تهیه ثبت فیلم و عکس جهت کار آموزش و درمان را دارد. این دستگاه در وضعیت شیوع کووید-۱۹ به شدت مورد نیاز است.
دکتر محمدرضا خواجوی، استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا لارنگوسکوپی را وسیله ای برای دیدن حنجره و قرار دادن لوله در داخل تراشه به هنگام شروع بیهوشی و یا بیماران بد حالِ نیازمند به حمایت تنفسی و دستگاه های تنفسی مانند بیماران مبتلا به بیماریهای ریوی و کووید-۱۹ توصیف کرد.
وی لارنگوسکوپی را بطور معمول به دو صورت مستقیم و ویدئو لارنگوسکوپ دانست و اظهار نمود: در دستگاه لارنگوسکوپی مستقیم پزشک با نزدیک کردن صورت خود به چشم و دهان بیمار مبادرت به لوله گذاری داخل تراشه می کند، ولی با نوع ویدئولارنگوسکوپ دیگر نیاز نیست که پزشک صورت خودرا نزدیک صورت بیمار قرار دهد.
خواجوی اشاره کرد: در سر ویدئولارنگوسکوپ یک دوربین باکیفیت و رزولوشن بالا و نور LED نصب گردید که مشاهده حلق و حنجره را بوسیله مانیتور برای پزشک امکان پذیر کرده است.
مجری طرح با اشاره به تفاوت نمونه ایرانی دستگاه لارنگوسکوپی با نمونه خارجی، تصریح کرد: در دستگاه ایرانی انتقال تصاویر به کمک یک برد الکترونیکی که در داخل کشور تهیه شده است و همین طور به کمک امواج وای فای صورت می گیرد و تصاویر تهیه شده در اختیار پزشکان قرار می گیرد.
وی بی نیازی به مانیتورینگ های اضافه و ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها را از دیگر مزایای این محصول نام برد و اظهار داشت: علاوه بر آن امکان ارسال تصاویر و فیلم های تهیه شده به دیگران در این دستگاه پیش بینی شده است.
این محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که این دستگاه همین طور دارای اهداف آموزشی است، تصریح کرد: کاربرانی که بتازگی آغاز به استفاده از این دستگاه کردند، می توانند بوسیله موبایل خود نمای حلق و حنجره را ببینند تا بتوانند نحوه لوله گذاری را فرا بگیرند.
خواجوی افزود: در نمونه های خارجی یک مانیتور ICD وجود دارد که توسط سیم و یا کابلی به دستگاه لارنگوسکوپ متصل می شود، ولی در نمونه ایرانی سیم و کابل حذف شده و نیازی به اتصال برق نیست.
بگفته این استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این دستگاه انرژی خودرا بوسیله باتری های قابل شارژ تامین می کند، ضمن آنکه این دستگاه سبک و قابل حمل و نقل است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر این که از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور مبادرت به طراحی و ساخت این دستگاه کردیم، اضافه کرد: در زمان شیوع این بیماری، کشور به سبب اعمال تحریم ها با کمبود چنین ابزارهایی مواجه بود و واردات چنین دستگاه هایی بسیار گزاف و در حد ۸ تا ۱۰ هزار دلار است؛ بدین جهت به فکر بومی سازی این ابزار پزشکی در کشور افتادیم.
وی با تاکید بر این که در این پروژه به دنبال ابداع و نوآوری جدید بودیم تا بتوانیم ایرادات این دستگاه را مرتفع نماییم، افزود: در نهایت موفق به طراحی و ساخت این دستگاه شدیم و تست های آن در سال قبل در بیمارستان های مختلف انجام و نظرات اساتید و جراحان درباره این دستگاه دریافت شد.
خواجوی از گرفتن مجورها و استانداردهای تولید از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر آن این اختراع به ثبت داخل نیز رسیده است.
وی با اشاره به اهمیت طراحی و ساخت دستگاه لارنگوسکوپی در کشور، اظهار داشت: کلیه بخش های بیمارستانی خصوصاً بخش های ICU و اتاق های عمل به این ابزار نیاز دارند، حتی آمبولانس ها نیز نیاز دارند تا به این دستگاه پزشکی مجهز شوند. هر جایی که خدمات پزشکی ارائه می شود، در بعضی مواقع نیاز دارند تا به برخی از بیماران تنفس مصنوعی دهند و وجود چنین دستگاه هایی دراین زمینه لازم است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اعلان اینکه اگر بخواهیم نمونه خارجی این دستگاه را وارد نماییم، هزینه بالایی را می طلبد، تصریح کرد: نمونه های خارجی در دسترس نیستند و در صورتیکه در دسترس باشند استفاده از آنها در مواقع ضروری زمان بر است؛ چونکه ابتدا باید به برق متصل شوند، ولی در پروسه لوله گذاری با نمونه ایرانی مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ ثانیه نیاز است تا بیمار انتوبه شود.
بگفته مجری طرح برای تولید انبوه این ابزار پزشکی با یکی از شرکت های دانش بنیان قراردادی منعقد شده است تا بردهای الکترونیکی و بدنه استیل این دستگاه را تولید نماید.
خواجوی اشاره کرد: از آنجایی که این فناوری بومی کشور است، امکان تولید انبوه آن وجود دارد، ولی با اهمیت ترین چالش ما تامین هزینه های تولید است و کلیه هزینه های آن شخصی است. ولی ما قادر به تامین نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی برای این دستگاه در مدت ۲ هفته با قیمت یک پنجم نمونه خارجی هستیم.
منبع:

1400/04/27
11:34:34
5.0 / 5
188
تگهای خبر: آموزش , اپل , الكترونیك , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب