در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری هدف غایی جایزه البرز

ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری هدف غایی جایزه البرز مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز خاطرنشان کرد: شاید هدف کوتاه مدت جایزه البرز، تشویق و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و نخبگان کشور باشد، اما آنچه که در بطن این کار نهفته و هدف غایی (و نهایی) آن است، بحث ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری در کشور است.مهندس حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در گفتگو با ایسنا در خصوص اهداف شکل گیری جایزه البرز اظهار داشت: بنیاد فرهنگی البرز با پیشینه نزدیک به ۶۰ سال، از اندیشه پاک و سرشت نیک زنده یاد حسینعلی البرز نشأت گرفته و زایش و رویش آن در ارتباط با سال ۱۳۴۲ شمسی است. زنده یاد البرز با هدف اعتلای فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علم و دانش از راه اعطای جایزه البرز به نخبگان ایران زمین از سطح نوباوه و دانش آموز تا دانشجو، مخترع و دانشمند، بنیاد فرهنگی البرز را تأسیس و تمام اموال خویش را در این بنیاد وقف کردند، با این امید که بتوانند نقشی را در اعتلای فرهنگ ملی ایران زمین ایفا کرده باشند.

مهندس ارشدی اضافه کرد: این اتفاق در دهه های ابتدایی تأسیس این بنیاد، با مسئولیت و حضور زنده یاد حسینعلی البرز حاصل شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و طی مکاتبه ای که ایشان با حضرت امام خمینی (ره) داشتند، تولیت این بنیاد را به رهبر انقلاب تقدیم کردند. با توشیحی که حضرت امام خمینی (ره) بر مکاتبه زنده یاد البرز داشتند، بنیاد فرهنگی البرز با نظارت سازمان اوقاف و امور خیریه، به ادامه اجرای نیت واقف و تجلیل از مقام علم و دانش در این سال ها ادامه داد.
اعمال تغییراتی در نحوه انتخاب و اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز خاطرنشان کرد: تغییراتی را در نحوه انتخاب و اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ بوجود آورده ایم؛ همچون سعی کردیم همایش های استانی که توسط بنیاد فرهنگی البرز برگزار می گردند را متمرکز کرده و سالانه همایش های ملی را برگزار نماییم تا عدالت در اعطای جایزه البرز شامل حال تمامی نخبگان کشور شود. اقدام بعدی در این این زمینه، تشکیل ساختار دبیرخانه جایزه البرز بود. در این ساختار، بخشی را بعنوان شورایعالی سیاست گذاری جایزه البرز تعیین کردیم که اعضای این شورا، همگی از دانشمندان، نخبگان و برنده های جایزه البرز در سالهای پیش بوده و جزء چهره های ماندگار علمی کشور هم هستند.
مهندس ارشدی تصریح کرد: تشکیل هیأت داوری و انتخاب نفرات برتر که این هیأت از اساتید ممتاز دانشگاه های سراسر کشور تشکیل شده اند؛ همینطور تشکیل هیأت اجرایی و دبیرخانه اجرایی جایزه البرز با هدف معرفی هرچه مطلوب تر این جایزه و ارتباط موثر با اصحاب رسانه جهت اطلاع رسانی و معرفی مناسب جایزه البرز به عموم مردم جامعه، از دیگر اقدامات و تغییراتی بود که برای جایزه البرز ۱۴۰۰ انجام شد.
ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری در کشور، هدف غایی جایزه البرز

دبیرکل جایزه البرز اضافه کرد: شاید هدف کوتاه مدت این جایزه تشویق و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و نخبگان کشور باشد، اما آنچه که در بطن این کار نهفته و هدف غایی و نهایی آن است، بحث ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری در کشور است. اتفاقی که ۶۰ سال پیش از جانب زنده یاد البرز شکل گرفت، این بود که متناسب با نیازهای روز کشور، خیرین و واقفین، نیت وقف خویش را جهت دهی کنند و علاوه بر انجام وقف در موضوعات دینی و مذهبی و خدمات اجتماعی مانند ساخت بیمارستان و مدرسه، در کنار آن بتوانند به مبحث علم و فناوری هم توجه ویژه ای داشته باشند و از راه وقف بخشی از اموال خود در این راه، نام نیکی از خود به جای بگذارند. به نظر می آید این هدف در بنیاد فرهنگی البرز بعنوان متولی قدیمی ترین جایزه علمی کشور، در حال انجام است و آحاد جامعه می توانند با الگوبرداری از نوع رویدادی که در جایزه البرز صورت می گیرد، اقدامی مشابه را انجام دهند.

وی تاکید کرد: تلاش می نماییم در جایزه البرز ۱۴۰۰ با استانداردسازی اتفاقاتی که در فرآیند انتخاب و اعطای جایزه صورت می گیرد، الگوی صحیح و مناسبی از یک جایزه علمی در کشور متناسب با استانداردهای جهانی تعریف نماییم تا این اقدام نیز، بخشی از عرضه خدمات و مسئولیت اجتماعی بنیاد فرهنگی البرز به جامعه علمی کشور باشد.
تقدیر از ۵۹ نخبه در سطح دانشجویان، طلاب، مخترعان و دانشمندان در جایزه البرز ۱۴۰۰

مهندس ارشدی تصریح کرد: می خواهیم مقارن با پنجاه و نهمین سال تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، از ۵۹ نخبه در سطح دانشجویان، طلاب، مخترعان و دانشمندان که در هیأت انتخاب جایزه البرز با دقت و وسواس بالا و رصد تمامی مدارک و مستندات عرضه شده، بررسی و انتخاب می شوند، طی مراسمی در نیمه مرداد ۱۴۰۰ با اعطای جایزه نقدی که تمامی مبلغ این جایزه از درآمد موقوفه و بنیاد فرهنگی البرز تأمین می شود، تقدیر و تجلیل نماییم تا این افراد به ادامه مسیر علمی خود تشویق شده و درعین حال، دیگر عالمان و نخبگان جامعه هم با توجه به این نکته که در کشور ما به مبحث علم و عالمان توجه می شود، به ادامه مسیر علمی ترغیب شوند.

ایجاد زمینه برای تقدیر از پژوهشگران و نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز اضافه کرد: در وقف نامه و اساسنامه بنیاد فرهنگی البرز (در حدود ۶۰ سال قبل) هم به بحث نخبگان علمی ایران مقیم خارج از کشور توجه و عنوان شده است که تمامی ایرانی ها در هر نقطه از جهان که به فعالیتهای علمی مشغول هستند، می توانند نامزد دریافت جایزه البرز معروف به نوبل ایرانی باشند، مشروط بر این که ترک تابعیت ایران را نکرده باشند. یکی از اهداف کوتاه مدت بنیاد فرهنگی البرز این است که در سالهای آینده بتوانیم این ظرفیت و موقعیت را برای ایرانی ها مقیم خارج از کشور فراهم نماییم تا آنها هم بتوانند مفتخر به کسب جایزه البرز شوند.1400/04/22
21:53:11
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب