راهكاری نوین جهت شناسایی و حذف رسوبات در چاه های تزریقی پساب میادین نفتی

راهكاری نوین جهت شناسایی و حذف رسوبات در چاه های تزریقی پساب میادین نفتی به گزارش سایت امن محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به عرضه طرحی در زمینه صدمه شناسی چاههای تزریقی پسآب در میادین نفتی شدند که با ترکیب مدلسازی و تستهای آزمایشگاهی پیشرفت کرده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، مصطفی شجری، دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدلسازی تغییرات تزریق پذیری در پروسه تزریق آب زائد در یک چاه به سبب ته نشست رسوبات معدنی» اظهار داشت: تزریق پساب واحدهای نمکزدایی میادین نفتی به درون چاه های مخصوص تزریق آب زائد سابقه ای کهن در صنعت نفت جهان دارد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه با راهنمایی دکتر فریبرز رشیدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است، اضافه کرد: گرفتگی مداوم این چاه ها بدلیل تشکیل رسوبات معدنی و کاهش تزریق پذیری سنگ مخزن در ناحیه اطراف چاه از مهم ترین چالش های در رابطه با عملیات تزریق پساب بوده و مشکلات زیست محیطی ناشی از رهاسازی این آبها در طبیعت بیان کننده اهمیت ارتقای دانش فنی شناسایی و روش بهینه برطرف سازی این رسوبات است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه برای اولین بار مدلسازی دینامیک رسوبات معدنی در چاه های تزریقی پساب با مدلهای مختلف انجام شده است، بیان کرد: این پژوهش در سه مقیاس آزمایشگاهی، میدانی و نرم افزاری انجام شد که طی آن نوع رسوبات واقعی در مقیاس آزمایشگاهی با تستهای استاتیک شناسایی شده و با مدل سازی نرم افزاری به مقیاس چاه و میدان تبدیل و رسوبات حاصله پیش بینی شد. صحت مدل دریک چاه تزریقی پساب در جنوب غرب ایران بررسی شده و روش بهینه حذف رسوبات حاصله نیز ارائه شد.

به گفته ی ایشان، ترکیب نرم افزارهای کاربردی صنعتی با نرم افزارهای کدنویسی و فرمولاسیون روابط و مواد برای نخستین بار در دو مقیاس مختلف، از چالش های مهم این طرح بوده است.

وی با اشاره به کاربردهای نتایج این پروژه اظهار داشت: در صنعت نفت و عملیات بهره برداری از چاه های نفتی با روش ازدیاد برداشت جهت تداوم ارتقای تولید از چاه های نفتی با روش تزریق آب از چاه های مجاور می توان از نتایج این طرح بهره مند شد.

شجری با اشاره به خاصیت های طرح اضافه کرد: نوآوری علمی و در عین حال کاملا عملیاتی بودن پروژه از اهم خاصیت های خاص طرح بشمار می رود.
وی اظهار داشت: در بخش مدل سازی نرم افزاری و آزمایشگاهی کارهای مختلفی انجام شده، اما درباب قیاس مدلها و بهینه سازی مدلهای موجود برای اولین بار انجام شده است.

شجری با اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: بزرگترین مزیت طرح، کاملا عملیاتی بودن پروژه در عین نوآوری علمی آن شمرده می شود.

به نقل از دانشگاه امیرکبیر، محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: باتوجه به این که بیشتر میادین نفتی کشور دارای چاه های تزریق پساب بوده و کاهش میزان تزریق پذیری سنگ مخزن در ناحیه اطراف این چاه های تزریقی (هم در پروژه های EOR و هم در پروژه های دفع آب زائد) ناشی از تشکیل رسوبات معدنی بوده، سالیانه هزینه های سهمگینی جهت بهبود وضعیت این چاه ها می شود، در عین حال مشکلات زیست محیطی ناشی از رهاسازی این آبهای آلوده در طبیعت بیان کننده لزوم اجرای چنین طرح هایی در مقیاس آزمایشگاهی و نرم افزاری بوده و استفاده از نتایج حاصله در صنعت نفت و گاز از دو بُعد اقتصادی و زیست محیطی مفید فایده خواهد بود.

منبع:

1400/04/15
13:10:29
670
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , صنعت , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب