پرتاب 31 ماهواره در یك موشك توسط دولت هند

پرتاب 31 ماهواره در یك موشك توسط دولت هند به گزارش سایت امن سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) اعلام كرد، می خواهد در ماه ژانویه 31 ماهواره را در یك موشك به فضا پرتاب كند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، یك مقام ارشد در سازمان تحقیقات هوا و فضای هند اظهار داشت: زمان پرتاب این موشك 10 ژانویه تعیین شده است. محموله اصلی این موشك، 31 ماهواره خواهد بود كه بر گستره هند در زمین نظارت خواهند كرد.
علاوه بر این؛ در این موشك 28 ماهواره كوچك دیگر به فضا پرتاب خواهد شد كه متعلق به كشورهای دیگر همچون آمریكا و فنلاند می باشد.
به گفته مقامات سازمان ایسرو، موشك پی اس ال وی - سی 40 برای این ماموریت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این موشك مقرر است از جزیره سریهاریكوتا در ایالت آندرا پرادش در جنوب شرق هند پرتاب شود.
پرتاب این موشك در حالیست كه هند در آخرین ماموریت پرتاب موشك خود به فضا كه در ماه اوت سال جاری انجام شد، شكست خورد.
ای اس كران كومار رئیس ایسرو، در این خصوص اظهار داشت: سپر گرمایشی اطراف ماهواره مورد نظر در زمان تعیین شده از آن جدا نشد و این ماهواره نتوانست در مدار زمین قرار گیرد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند، تابحال 40 عملیات موفق در پرتاب موشك های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن نیز، 30 ماهواره كوچك را در یك موشك به فضا پرتاب كرد.
سازمان ایسرو همینطور تابحال توانسته است سنگین ترین موشك ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خویش را برای نخستین بار با موفقیت به فضا پرتاب كند.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به كشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) امسال با ثبت ركود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یك موشك به فضا از جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریكا، تاریخ ساز شد.
جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' درصنعت فضایی هند، حكم دماغه 'كاناورال' در ایالت فلوریدای امریكا را دارد كه تابحال موشك های فضایی وماهواره های خیلی از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سكوی پرتاب موشك جزیره 'سریهاریكوتا' تابحال با پرتاب بیش از 200 ماهواره از كشورهای مختلف، میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه های پرتاب از این سكو به حدی پایین است كه حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این كشور قادر است كاوشگر مریخ خویش را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای كه هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال نماید.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند، از راكت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می گردد.
یكی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی را می توان پرتاب یك كاوشگر مدارگرد به مریخ با موشك 'پی اس. ال. وی' به نام 'مانگالیان' كه به زبان سانسكریت به معنای 'مسافر مریخ ' است را برشمرد. با این پروژه، هند به چهارمین كشوری تبدیل شد كه توانست به منظومه شمسی راه یابد.
ماموریت ماهواره مانگالیان، اكتشاف گاز متان و دی اكسید كربن در جو مریخ است تا احتمال و امكان وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.
آساق**267*1144*وحیده دینداری* انتشار دهنده: علیرضا جباری

 

1396/10/09
23:20:18
5351
5.0 / 5
تگهای خبر: سازمان , فضا , ماهواره
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب