با فناوری بومی محققان كشور صورت گرفت؛

بازیابی آب های آلوده چاه های ۴ استان درگیر با خشكسالی

بازیابی آب های آلوده چاه های ۴ استان درگیر با خشكسالی سامانه شیرین سازی آب که پسماند اندکی بجای می گذارد، طرحی است که از چند سال قبل در دستور کار یکی از شرکت های دانش بنیان قرار گرفته و الان توانسته این سامانه را برای تامین آب آشامیدنی روستاهای کرمان، خوزستان و مرکزی اجرائی کند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، سامانه شیرین سازی آب به روش الکترودیالیز معکوس طرحی است که بمنظور حفظ منابع آبی در وضعیت خشکسالی از طرف یکی از شرکت های دانش بنیان اجرائی شده است. شیرین سازی آب در روستاهایی که دسترسی به آب آشامیدنی ندارند، از اهداف اجرای این پروژه است. در این روش آب آشامیدنی از منابع آبی شور استحصال می شود و کاربرد آن در مناطق دور افتاده ای مانند معادن است.
در این سامانه بر خلاف سایر سیستم ها که از روش و مواد شیمیایی استفاده می شود، برای شیرین سازی آب از منابع شور از جریان الکتریسیته استفاده شده است و با صرف انرژی به نسبت پایینی، آبی با قابلیت شرب تولید می کند.
سامانه شیرین سازی آب با همکاری استانداری بوشهر در بعضی روستاهای این استان نصب گردید و در مجموع ۳۵۰ متر مکعب در شبانه روز آب تصفیه شده در اختیار مردم این روستاها قرار می دهد.
علاوه بر آن، خشکسالی های پی در پی در استان کرمان کیفیت و کمیت آب این منطقه را به شدت کاهش داده و تامین آب آشامیدنی بهداشتی را برای ساکنین این استان با دشواری روبرو کرده است. بدین جهت این شرکت با شروع به کار تصفیه خانه "شهر بابک" استان کرمان با هدف حذف محتوای آرسنیک از آب آشامیدنی به روش جذب سطحی با ظرفیت ۹۰ لیتر در ثانیه، آب آشامیدنی استان را از لحاظ کمی و کیفی ارتقا داده است.
الکترودیالیز پروسه جداسازی غشایی است که جهت نمک زدایی و حذف یون از آب مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش یون ها بوسیله غشاهای نیمه تراوا و تحت تاثیر جریان الکتریکی منتقل می شوند. غشاها از نوع کاتیونی یا آنیونی هستند که بسته به نوع خود یون های مثبت یا منفی را عبور می دهند. در روش الکترودیالیز معکوس (EDR)، عوض شدن بار الکتریکی الکترودهای کاتد و آند، سبب جلوگیری از رسوب و افزایش طول عمر سیستم می شود.
این شرکت با توسعه تکنولوژی الکترودیالیز این روش را بعنوان روشی نوین در جدا کردن نمک ها، یون های مزاحم مانند نیترات و فلزات سنگین از آب و پساب پیشنهاد کرده است. بگفته مدیرعامل این شرکت مزیت ویژه این دستگاه علاوه بر بازیابی درصد بالایی از آب، هزینه عملیاتی بسیار پایین آن نسبت به روش های دیگر است که از مزایای منحصر بفرد این روش محسوب می­ شود.
سیستم تصفیه آب "نیترات زدایی"، "آرسنیک زدایی"، "کاهش کدورت" و "تصفیه پساب RO" از محصولات این شرکت به شمار می روند.
بهاره کاویانی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا با اشاره به طراحی و ساخت سیستم های مختلف تصفیه آب با اعلان اینکه این پروژه ها برای حذف انواع آلاینده های یونی از آب شرب خصوصاً نیترات اجرائی شده است، اظهار داشت: این طرح برای ۳ روستای استان بوشهر اجرائی شده است و با این طرح این مناطق تحت پوشش این طرح برای تامین آب آشامیدنی قرار گرفته اند.
وی افزود: این سامانه برای تصفیه آب چاه های آبی است که آب آنها قابل استفاده برای شرب نبوده و بهره برداری از آنها نیازمند پروسه تصفیه بوده است.
کاویانی با اعلان اینکه ما در این طرح از روش الکترودیالیز بهره بردیم، اشاره کرد: چندین سال است که فناوری الکترودیالیز را در کشور با کاربرد در تصفیه آب های آشامیدنی و حذف یون های آلاینده، صنعتی سازی کردیم و از آن در مناطق مختلف با کاربردهای مختلف استفاده می نماییم.
مجری طرح با تاکید بر این که نخستین کاربرد این فناوری را برای حذف نیترات در آب تعریف کردیم، اشاره کرد: در گام بعدی از این فنآوری برای حذف نمک های NaCl و چاه های لب شور استفاده شد و در طرح اجرا شده در استان بوشهر، این سامانه در حذف انواع یون ها از آب کاربردی شده است.
کاویانی اظهار نمود: تامین آب آشامیدنی مناطق روستایی "علی آباد"، "عربی" و "حاج نوشاد" استان بوشهر با بهره گیری از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR) همچون پروژه های اجرا شده از طرف این شرکت دانش بنیان بوده است و بوسیله آن بیش از ۳۵۰ متر مکعب آب آشامیدنی در شبانه روز برای ساکنان این مناطق تامین شد.
وی با تاکید بر این که خروجی این سامانه آب شرب است، تصریح کرد: علاوه بر آن چندین پروژه را در استان خوزستان اجرائی کردیم، ضمن آنکه این طرح برای تعدادی از روستاها و شهرهای استان مرکزی که مشکلات وجود نیترات در آب وجود دارد، به سبب کمبود آب و خشکسالی اجرائی شده است.
به گفته کاویانی، زمانی که به سبب خشکسالی، شهرها با کمبود آب مواجه می شوند، از چاه ها مبادرت به تامین آب می شود که وجود آلاینده ها بیشتر مطرح می شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان به بیان نحوه کاربرد این سامانه شیرین سازی آب پرداخت و اظهار داشت: هم می توان این سامانه را بر روی چاه های آب نصب و از آن برای تصفیه و انتقال آب به خانواده ها بهره برد و هم می توان آنرا در نقاط برداشت آب به کار برد. کاربرد و نصب این دستگاه بستگی به شرایط شهرها و منابع آبی در دسترس دارد.
وی با تاکید بر این که این سیستم کاربرد خانگی ندارد، افزود: از آنجایی که این سیستم ها بزرگ است، به شکلی که کوچکترین سایز این دستگاه برای شهرک های صنعتی و شهرک های مسکونی کاربرد دارد، کاربرد خانگی آن توجیه اقتصادی ندارد.
کاویانی با تاکید بر این که ظرفیت تصفیه آب این سیستم بصورت ماژولار قابل افزایش است، اظهار داشت: محدودیتی برای پیاده سازی این سیستم نداریم و مطابق با شرایط آب، میزان ظرفیت دستگاه قابل تنظیم است، ضمن آنکه این طرح برای کاربردهای مختلفی مانند کشاورزی که نیاز دارند تعدادی از املاح در آب باقی بماند، قابل اجرا خواهد بود.1400/03/24
22:46:03
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب