دانشگاه ها مزیت های استانی را در برنامه های توسعه فناوری در نظر بگیرند

دانشگاه ها مزیت های استانی را در برنامه های توسعه فناوری در نظر بگیرند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هجدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور بر اهمیت توجه به مأموریت گرایی و پاسخ گویی به نیازهای کشور تاکید نمود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در این جلسه مجازی که در محل وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به اینکه بحث ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت بحث دیرینه ای است، اظهار نمود: در چند سال گذشته به همت دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در این راستا خوشبختانه اقدامات خیلی خوب و موثری صورت گرفته و دستاوردهای بسیار خوبی در این حوزه حاصل شده است. تمام آمارهای حوزه ارتباط دانشگاه و صنعت مبین رشد قابل توجه در این حوزه می باشد.

ایشان در ادامه اضافه کرد: خوشبختانه حجم مبالغ قراردادهای بیرونی دانشگاه ها هر سال رو به افزایش است. در همین زمینه دو شاخص بسیار مهم در ارزیابی فعالیت دانشگاه ها یعنی سرانه تعداد طرح ها به نسبت تعداد هیئت علمی دانشگاه و همینطور مبلغ قراردادهای بیرونی دانشگاه باید مورد توجه قرار گیرد و دانشگاه ها هم باید توجه بیشتری به انجام تحقیقات بیرونی داشته باشند.

دکتر رحیمی در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه ما امروز شاهد این هستیم که برخی دانشگاه ها در این حوزه تلاشهای بسیاری انجام داده اند، برای مثال دانشگاهی داریم که سرانه عقد قرارداد آن ۸۰۰ میلیون تومان بوده و یا پژوهشگاهی داریم که سرانه قراردادهای بیرونی آن نزدیک به یک میلیارد تومان است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: همینطور دانشگاه ها باید بر روی طرح های کلان بلند مدت توجه ویژه ای داشته باشند. خوشبختانه در این حوزه هم فعالیتهایی شروع شده است. یکی از مهم ترین قراردادها در این حوزه طی سالجاری قرارداد بین وزارت نفت و ۱۳ دانشگاه و پژوهشگاه برای احیاء چاه های نفتی بوده است که اقدام بسیار بزرگ و بی سابقه به شمار می آید. خوشبختانه دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در این حوزه مسیر خوبی را طی می کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این دانشگاه ها با تاسیس مراکز مهارت آموزی و برگزاری دوره های مهارتی، تاسیس مراکز نوآوری و خلاقیت، تاسیس مراکز رشد واحدهای فناور و با مشارکت در تاسیس و گسترش پارک های علم و فناوری نقش بسیار مهمی در توسعه و تقویت زیست بوم توسعه فناوری کشور ایفا می کنند. از تمامی جامعه دانشگاهی بخصوص دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تشکر می کنم و امیدوارم این برنامه ها در سال ۱۴۰۰ با قدرت و قوت بیشتری ادامه پیدا کند.

دکتر رحیمی درمورد مأموریت گرایی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تصریح کرد: توجه به مأموریت های تخصصی از جانب دانشگاه ها یکی از دغدغه های اصلی وزارت علوم در سالهای اخیر بوده است. دانشگاه ها در هر استان باید مأموریت های اصلی و تخصصی خویش را تقویت نمایند. مقدمه مأموریت گرایی تنظیم ساماندهی رشته ها و گروه های علمی است، ولی اصل مأموریت گرایی تمرکز بر قوت های خاص در جهت پاسخگویی به نیازهای مشخص دانشگاهی است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در انتها اظهار داشت: توجه به مزیت های استانی از جانب دانشگاه ها از موضوعات مهم دیگری است که در وزارت علوم صورت پذیرفته است. دانشگاه های ما در مناطق مختلف کشور واقع شده اند، بنابراین مزیت های مناطق مختلف کشور باید شناسایی شوند و دانشگاه ها در هر استان باید این مزیت ها را در برنامه های تحقیقاتی، توسعه فناوری و ارتباط با صنایع در نظر داشته باشند. فعالیتهای دانشگاه ها باید به سمت تقویت و بهره گیری از این مزیت ها سوق پیدا کند تا در نهایت شاهد توسعه اقتصادی کشور باشیم.
منبع:

1400/03/05
23:17:18
5.0 / 5
304
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب