تشكیل سبد كاملی از تولید واكسن با حمایت صندوق نوآوری

تشكیل سبد كاملی از تولید واكسن با حمایت صندوق نوآوری به گزارش سایت امن دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ضمن اشاره به تقسیم کار ملی در حوزه زیست فناوری با اشاره به اینکه در این حوزه از ۶۰ رئیس دانشگاه امضا در زمینه توانمندی های فناورانه در این عرصه دریافت شده است، اظهار داشت: با این اقدام هیچ حوزه ای در زمینه زیست فناوری مغفول نمانده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا دکتر مصطفی قانعی در مراسم رونمایی از سلسله رویدادهای پیوند که به صورت مجازی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، ضمن اشاره به اقدام صندوق نوآوری و شکوفایی در پشتیبانی از شتابدهنده ها در زمینه جذب هسته های فناور، اضافه کرد: ما در مدت ۴ سال قبل در حوزه زیست فناوری مبادرت به شناسایی توانمندی دانشگاه ها در توسعه فناوری های در ارتباط با این حوزه کردیم و در این راستا از رؤسای ۶۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم امضا دریافت کردیم.
وی با اشاره به اینکه رؤسای دانشگاه ها با این امضا توانمندی های خویش را در حوزه زیست فناوری اعلام کردند، اظهار نمود: از طرفی ما به هر دانشگاه اعلام کردیم که تنها در ۳ زمینه از حوزه زیست فناوری می توانند مشغول به فعالیت شوند و اگر همه این امضاها را سر هم نماییم، حاصل آن توسعه کل زیست فناوری دنیا می شود و هیچ زمینه ای از آن مغفول نمانده است.
قانعی ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه تقسیم کار ملی پس از تصویب نقشه جامع علمی کشور، تصریح کرد: برای آنکه حاصل این مبادرت به هدر نرود، به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کردیم که در شورای گسترش این وزارت خانه، هیات امنای دانشگاه ها را مکلف کند که پیگیر تقسیم کار ملی در حوزه زیست فناوری باشند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به بیان نقش شتابدهنده ها در توسعه این فناوری پرداخت و خاطرنشان کرد: هم اکنون ۵۰۰ شرکت در کشور راه اندازی شده که نیازمند اتصال به دانشگاه ها هستند که باید از آنها حمایت شود؛ ازاین رو با صندوق نوآوری و شکوفایی همکاری مشترک داریم تا آنها را هدایت نماییم، بگونه ای که ما در شرکتی که تقاضای خرید فناوری دارد، حمایت های مالی صورت دهیم تا از این طریق اتصال هسته های فناور با خریدار برقرار شود.
وی با تکیه بر این که با این اقدام اتصال میان آن متقاضی فناوری با دانشگاه ها برقرار خواهد شد و بخش تحقیق و توسعه طرف متقاضی در دانشگاه ها توسعه می یابد، افزود: از طرفی لازم است که دانشگاه هایی که مبادرت به پذیرش دانشجوی PhD می کنند، باید فعالیت این دانشجویان فناوری محور باشد؛ ازاین رو طرح پذیرش و تربیت دانشجوی PhD با هدف تجاری سازی را آغاز کردیم.
قانعی ضمن اشاره به چالش های وزارت علوم در زمینه کمبود اعتبارات برای پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی دانشجویان PhD، اظهار نمود: بر این اساس برنامه داریم که این دانشجویان را برای مشارکت در شرکتهای دانش بنیان تربیت نماییم.
وی با انتقاد از این که تربیت دانشجویان PhD، خارج از برنامه صورت می گیرد، اضافه کرد: یکی از نقایص پذیرش این دانشجویان عدم اتصال آنها به شرکت ها است، ازاین رو با اجرای این برنامه بخشی از این دانشجویان به سمت جذب در شتابدهنده ها هدایت خواهند شد.
قانعی ضمن اشاره به سابقه ریاستش در انستیتوپاستور، تصریح کرد: در مدت ۶ سالی که در این انستیتو بودم، حتی یک محصول در حوزه زیست فناوری تولید نشد، ولی زمانی که در ستاد مشغول به فعالیت شدم، تنها با سرمایه گذاری بر روی یکی از شتابدهنده ها در مدت ۳ سال و جذب ۱۴۰ دانشجوی PhD توانست ۱۹ محصول دانش محور عرضه نماید و این تجربه باعث تغییر این رویکرد شد که در دولت به دنبال تولید محصول نباشیم.
وی افزود: تمام رسالتی که در یک موسسه پژوهشی به دنبال آن بودیم، در یک شتابدهنده به دست آوردیم.
قانعی، شتابدهنده ها را منتورهای خوبی برای بخش های صنعتی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: ما در عرصه تولید دارو مشکلی نداریم، ولی چالش اصلی ما در زمینه کشاورزی و امنیت غذایی است و هنوز نتوانستیم شرکتهای دانش بنیان قدرتمندی در این حوزه تربیت نماییم تا امنیت غذایی کشور را تضمین کنند، ولی زیر ساخت ها و روش های آن در کشور موجود است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ضمن اشاره به حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه تولید واکسن کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: با این حمایت ها سبد خوبی از تولید واکسن در کشور بوجود آمده است که می تواند قابل عرضه در سطح بین المللی باشد.
منبع:

1400/02/28
14:08:46
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , امنیت , پژوهش , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب