سنخواست از بامدادان امروز روی خط زلزله

سنخواست از بامدادان امروز روی خط زلزله سایت امن: منطقه سنخواست استان خراسان شمالی بعد از زمینلرزه 5.5 تا حالا زلزله های دیگری را تجربه کرده است که بگفته پژوهشگران، برمبنای شواهد تاریخی این منطقه پتانسیل لرزه خیزی دارد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، در ساعت ۳ و ۳۴ دقیقه بامدادان امروز، دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه جاری زمینلرزه ای به بزرگای ۵.۵ در سنخواست استان خراسان شمالی در عمق ۱۶ کیلومتری و به فاصله ۱۵کیلومتری سنخواست، ۲۲ کیلومتری شوقان و ۳۲ کیلومتری آوا این استان رخ داد.
زلزله بعدی این منطقه در ساعت ۵ و ۲۴ دقیقه بامدادان امروز با بزرگای ۵.۴ و پس از آن زلزله دیگری با بزرگای ۳.۶ به ثبت رسید. زلزله بزرگ دیگر این منطقه در ساعت ۷ و ۱۶ دقیقه با بزرگای ۴.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد.
زلزله های ۳.۷ در عمق ۱۰ کیلومتری و ۳.۱ در عمق ۷ کیلومتری از دیگر زمینلرزه های این منطقه بشمار می رود.
دکتر علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا در خصوص گسل های این منطقه اظهار داشت: گسل "کرف" با طول تقریبی ۳۵ کیلومتر در مجاورت رومرکز زلزله امروز سنخواست استان خراسان شمالی امتداد دارد و احیانا جنبایی این گسل سبب رخداد زلزله ۵.۵ این منطقه شده است.


وی با اشاره به لرزه خیز بودن این منطقه، اشاره کرد: بررسی زلزله های تاریخی این منطقه نشان میدهد که از سال ۱۹۰۰ میلادی تا حالا زلزله های تاریخی تا ۱۰۰ کیلومتری اطراف این منطقه رخ داده، ضمن آنکه زمینلرزه های ۱۵ سال اخیر نیز معرف میزان لرزه خیز بودن منطقه است.
بیت اللهی افزود: بر این اساس تعداد ۱۱۶۲ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در گستره اطراف رومرکز این زلزله از سال ۲۰۰۶ تا زمان وقوع زلزله امروز به مدت ۱۵ سال به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳ زلزله با بزرگی ۵ و بالاتر و ۴۶ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و مابقی زمینلرزه های کوچکتر از ۴ بوده است.زلزله های تاریخی در اطراف رومرکز زلزله ۵.۵ سنخواست استان خراسان شمالی
منبع:

1400/02/27
18:38:46
677
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب