در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

رفع بوی نامطبوع تصفیه خانه ها با نانو سامانه محققان كشور

رفع بوی نامطبوع تصفیه خانه ها با نانو سامانه محققان كشور به گزارش سایت امن بو یکی از شاخصهای آلودگی هوا به حساب می آید و محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان با استفاده از نانو کامپوزیت ها، سامانه ای برای رفع بو از تصفیه خانه ها عرضه نموده اند که نه تنها قادر به حذف بوهای نامطبوع حوضچه‎ های تصفیه خانه است، بلکه محصول جانبی باارزشی را هم برای تقویت گیاهان تولید می کند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، یک شرکت دانش بنیان توانست با استفاده از نانو تکنولوژی و به روش جذب سطحی بوی نامطبوع H۲S فاز ۲ تصفیه خانه فاضلاب شهر ساری را که باعث بیماری های مختلف تنفسی می شد، حذف کند. این تکنولوژی علاوه بر کاهش هزینه های سرمایه گذاری نسبت به نمونه های خارجی، هزینه های بهره برداری و مصرف انرژی را هم به شدت می کاهد.
ظرفیت دستگاه حذف بو در این سامانه که از دو راکتور ساخته شده است، برابر ۱۲ هزار متر مکعب در ساعت است که این میزان جزو ظرفیت های بالای حذف آلاینده های گازی به حساب می آید.
مهندس سیدمحسن حسینی راوندی، مدیر عامل یکی از شرکتهای دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، ایده اصلی این شرکت را فیلتراسیون هوا در محیط های بهداشتی و صنعتی دانست و اظهار داشت: برای این منظور تیم های تحقیقاتی ما که متشکل از محققانی در حوزه های شیمی، مهندسی شیمی، فیزیک، برق و الکترونیک هستند، کلیه آلاینده ها و گازهای سمی موجود در محیط های صنعتی و بهداشتی را مورد بررسی قرار می دهند و بر مبنای آن آخرین متدهای فیلتراسیون روز دنیا را برای رفع این آلاینده ها عرضه خواهند داد.
وی انجام فیلتراسیون برای صنایع را اقدامی هزینه بر دانست و تصریح کرد: بر این اساس تمرکز اصلی ما بر عرضه راهکارهایی برای انجام فرآیند فیلتراسیونی است که منجر به کاهش هزینه ها، ایجاد ارزش افزوده و تولید محصول جانبی برای کارفرما شود.
حسینی، آب و فاضلاب و تصفیه خانه های شهری را از صنایعی دانست که از روش های فیلتراسیون این شرکت بهره مند شدند و اظهار نمود: از آنجایی که در گذشته تصفیه خانه ها در خارج از شهرها ساخته می شدند، دارای حوضچه های بسیار بزرگ هستند، ولی با گسترش شهرها و قرار گرفتن تصفیه خانه ها در شهرها، معضلاتی را ایجاد کردند.
وی افزود: ازاین رو پس از گذشت چند سال از فعالیت این تصفیه خانه ها به علت وجود گازهای سمی مانند H۲S، مرکاپتان ها و آمونیاک در حوضچه ها، بوی نامطبوعی را تولید می کنند که باعث نارضایتی ساکنان مجاور تصفیه خانه ها شده است، ازاین رو شرکت ما در این حوزه مطالعات وسیعی را برای رفع این بوها انجام داد.
مجری طرح با تکیه بر اینکه فیلتراسیون تصفیه خانه ها در انحصار چندین شرکت خارجی بوده است، افزود: فناوری خارجی احتیاج به تعمیر و نگهداری و مواد افزودنی دارد، ولی ما طی ۵ سال مطالعه به دانش فنی این طرح دست یافتیم و کاربرد آن احتیاج به تعمیر و نگهداری ندارد و بی نیاز از مواد افزودنی است.
حسینی به بیان جزئیات این فناوری پرداخت و تصریح کرد: در این طرح از نانو کامپوزیت ها استفاده شده است و با استفاده از نانو مواد گازهای سمی موجود در حوضچه های تصفیه خانه ها جمع آوری می شود و از داخل راکتورهایی که درون آن مواد نانو کامپوزیت است، عبور می کنند.
وی انتخاب پذیری را از مهم ترین خصوصیت های نانو کامپوزیت های مصرف شده در این سامانه دانست و افزود: بر طبق این ویژگی، نانو کامپوزیت گازهای آلاینده را جذب می کند و مابقی گازها از راکتور خارج می شود.
حسینی، مواد جانبی این فرایند را کودشیمیایی جهت استفاده در گیاهان عنوان نمود و اظهار داشت: نانو کامپوزیت مورد استفاده در این سامانه پس از یکسال به حد اشباع می رسد که از آن در فاز احیا، کود شیمیایی به دست می آید و میتوان از آن برای تقویت گیاهان بهره برد و با این روش این نانو کامپوزیت باردیگر وارد سیکل تصفیه خواهد شد.
مجری طرح، عمر مفید نانو کامپوزیت مورد استفاده در این سامانه را ۵ سال ذکر کرد و خاطرنشان کرد: ولی هر سال باید این مواد احیا شود.
حسینی با تکیه بر اینکه این نانو کامپوزیت به صورت انتخابی سه گاز مرکاپتان، آمونیاک و هیدروژن سولفید را جذب می کند، اظهار نمود: بسته به نوع تصفیه خانه، راکتور و مواد داخل آن قابل طراحی است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تکیه بر اینکه این سامانه در تصفیه خانه شهر ساری کاربردی شده است، اضافه کرد: علاوه بر آن در تصفیه مسکن مهر کاشان و منهول های شهری کاربردی شده که نتایج آن چشم گیر بوده است، بگونه ای که نانو کامپوزیت های مورد استفاده از آن در داخل منهول های شهری پس از یک سال تنها ۶۰ درصد آن پر شده بود.
وی تصریح کرد: ستاد توسعه فناوری نانو در حال رایزنی است تا از این سامانه در تهران مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، "بو" یکی از شاخصهای آلودگی هوا است که از منابع مختلفی چون فاضلاب ­های شهری وصنعتی و زباله ها تولید می شود. با تجزیه فاضلاب درون چاه توسط باکتری ها، گازهایی همچون متان، آمونیاک و غیره تولید می شود که به آنها گازهای سپتیک می گویند. این گازها سمی هستند و می توانند در غلظت های بالا به سیستم تنفسی صدمه وارد کنند و سبب مرگ و میر شوند. اما در غلظت های پایین تر، بوی بد این گازها از راه لوله های فاضلاب پراکنده و استشمام می شود. تولید بو یکی از اشکالات تصفیه خانه های فاضلاب و شبکه های جمع آوری فاضلاب است.
منبع:

1400/02/15
10:38:12
548
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب