كشف و ثبت ۳۳ سیارك توسط پژوهشگران ایران

كشف و ثبت ۳۳ سیارك توسط پژوهشگران ایران در چهارمین روز از پنجاه و هشتمین اجلاس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس، جمهوری اسلامی ایران به قرائت بیانیه خود در ارتباط با کارهای صورت گرفته برای پایش اجرام نزدیک به زمین پرداخت و خبر کشف و ثبت 33 سیارک توسط پژوهشگران کشورمان اعلام گردید.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، در چهارمین روز از پنجاه و هشتمین اجلاس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس، نمایندگان کشورها و نهادهای عضو ناظر به قرائت بیانیه پرداختند و طی آن موضوعات پسماندهای فضایی، نقش کشورهای باسابقه در فعالیتهای فضایی در ایجاد پسماندهای فضایی و مسئولیت آنها در این خصوص یاد شده قرار گرفت و تاکید شد که ایجاد زباله فضایی نباید به اهرمی برای محدود کردن فعالیتهای کشورهای نوپا در عرصه فضایی تبدیل گردد.
در ادامه، فعالیتهای گسترده صورت گرفته درباب استفاده از فناوری فضایی جهت توسعه جوامع در زمینه های مختلفی شامل مدیریت بلایای طبیعی، پایش منابع آبی و خاکی، تهیه نقشه های زمین شناسی، پایش و تحلیل اثرات گرم شدن زمین و ذوب شدن یخ ها و یخچال ها، پایش میزان دی اکسید کربن در جو، بالا آمدن آب دریاها و دیگر موضوعات در این خصوص ارائه شدند.
ذیل موضوع اجرام فضایی نزدیک به سطح زمین (NEO)، فعالیتهای صورت گرفته برای پایش و ثبت این اجرام و محاسبه دقیق مدار آنها و تحلیل امکان برخورد آنها به زمین ارائه شد. همین طور نظرات برخی کشورها درباب راهکارهای مقابله با این اجرام و سیارک ها ارائه شد.
جمهوری اسلامی ایران نیز به قرائت بیانیه خود در ارتباط با فعالیتهای صورت گرفته برای پایش اجرام نزدیک به زمین پرداخت و خبر کشف و ثبت ۳۳ سیارک توسط پژوهشگران کشورمان اعلام گردید.
در بخش بیانیه های تخصصی و نوآوری های فنی نیز در نوبت عصر نخستین ارائه جمهوری اسلامی ایران با عنوان ارتباطات فضایی هوشمند با استفاده از آنتن های پلاسمایی توسط پژوهشگاه هوافضا ارائه شد.
به نقل از سازمان فضایی ایران، ارائه بعدی جمهوری اسلامی ایران در این بخش روز سه شنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ خواهد بود.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، پنجاه و هشتمین نشست اجلاس سالیانه کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد معروف به کوپوس (COPUOS) از روز دوشنبه ۱۹آوریل (۳۰ فروردین) در وین، پایتخت اتریش، شروع به کار کرد. این نشست که تا ۳۰آوریل (۱۰اردیبهشت) ادامه دارد، با عنایت به شرایط همه گیری کرونا بصورت مجازی برگزار می گردد.
در سالجاری، سازمان فضایی ایران بعنوان متولی فعالیتهای فضایی کشور، مبادرت به انتشار فراخوان عمومی برای ارسال دستاوردها، فعالیت ها و نوآوری علمی و تحقیقاتی دانشمندان، متخصصین و دانشجویان کرد که بعد از طی مراحل ارزیابی های فنی، دو گزارش از دانشگاه تهران و پژوهشگاه هوافضا، از میان گزارش های گوناگون دریافتی، موفق به شرکت در برنامه ارائه های زیرکمیته علمی-فنی کوپوس شده اند. همین طور سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و سایر نهادهای مرتبط بیانیه هایی ذیل دستورکارهای مختلف ارائه خواهند داد.
در ابتدای نشست مذکور موضوع عضویت کره شمالی در این کمیته باردیگر عنوان شد که با مخالفت کشورهای غربی خصوصاً انگلیس، کانادا، ژاپن، نیوزلند، رژیم صهیونیستی و همین طور اتحادیه اروپا مواجه گردید. در ادامه نمایندگان اتحادیه اروپا، گروه ۷۷ بعلاوه چین، اتریش، اتحادیه اروپا، سوئیس، ایتالیا، روسیه، آمریکا و کانادا مبادرت به ارائه اطلاعیه ای با هدف تشریح مهم ترین اقدامات و دستاوردهای فضایی خود کردند و نظرات خودرا درباب موضوع هایی مانند زباله های فضایی و پایداری دراز مدت فعالیتهای فضایی ابراز داشتند.1400/02/04
21:12:19
687
5.0 / 5
تگهای خبر: ارتباطات , پژوهش , تخصص , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب