در مراحل آزمایشی؛

آزمایش بالینی واكسن سرطان مغز موفقیت آمیز بود

آزمایش بالینی واكسن سرطان مغز موفقیت آمیز بود سایت امن: واکسن جدیدی برای کمک به درمان تومورهای سرطانی در مغز توسعه یافته که نتایج مرحله آزمایش بالینی آن موفقیت آمیز بوده است.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، مقاله جدیدی در نشریه نیچر انتشار یافته که نشان دهنده نتایج نوید بخش اولین مرحله آزمایش بالینی واکسن نوینی است که به سیستم ایمنی بیماران کمک می نماید تومورهای مغزی را بهتر ردیابی کنند.
اطلاعات نشان داده است واکسن آزمایشی ایمن است و واکنش ایمنی ناشی از آن رشد تومور را کند می کند. مرحله دوم آزمایش بالینی هم در حال برنامه ریزی است.
به طور خاص تومورهای گلیوما (Glioma) نوعی از سرطان مغز هستند که درمان آن بسیار مشکل است. آنها در سرتاسر مغز منتشر می شوند و بنابراین حذف آن از راه جراحی های معمولی کار سختی است. اما آنها یک خصوصیت مشترک دارند. بیشتر از ۷۰ درصد گلیوماهای گرید پایین دارای یک جهش ژنتیکی هستند که روی آنزیمی به نام IDH۱ تاثیر می گذارد.
جهش IDH۱ مختص گلیوما است و به ایجاد نوع جدیدی از پروتئین به نام «نئواپیتوپ» منجر می شود.
مایکل پلاتن از مرکز تحقیقات سرطان آلمان سال ها روی توسعه واکسنی تحقیق می کرد که به سیستم ایمنی بیمار کمک می نماید سلول های جهش یافته IDH۱ را ردیابی کند.
پلاتن در اینباره می گوید: در حقیقت هدف ما پشتیبانی از سیستم ایمنی بیمار و استفاده از واکسن بعنوان روشی هدفمند برای تغییر نئواپیتوپ های در رابطه با تومور است.
در سال ۲۰۱۵ محققان آزمایش بالینی واکسن نوین IDH۱ را شروع کردند.
حدود ۳۳ بیمار مبتلا به گلیوما IDH۱ در این آزمایش بالینی استخدام شدند. نتایج مرحله اول این آزمایش نشان داده است واکسن مذکور ایمن است و هیچ عارضه جانبی خطرناکی ندارد.
در حدود ۹۳ درصد بیماران واکسن به ایجاد واکنش ایمنی منجر گردید. سلول های ایمنی T که جهش های IDH۱ را ردیابی می کنند، در بدن این بیماران نسبت به واکسن واکنش مثبت نشان دادند.
در ادامه تحقیقات که ۳ سال بعد انجام شد، نرخ بقا (Survival rate) بیماران ۸۴ درصد اعلام شده بود. همینطور در ۸۲ درصد دریافت کنندگان واکسن که واکنش ایمنولوژیکی قدرتمندی در بدن آن مشاهده شده بود، هیچ گونه رشد توموری مشاهده نشد.
البته به قول پلاتن باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا کارآمدی واکسن تأیید شود.


منبع:

1400/01/08
11:57:56
826
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب