كرونا با همایش ها و نمایشگاه های فناورانه چه كرد؟

كرونا با همایش ها و نمایشگاه های فناورانه چه كرد؟ به گزارش سایت امن هر چند که در گذشته برگزاری رویدادها، همایش ها و سمینارها به صورت برخط و آنلاین امری محال به نظر می رسید ولی انتشار کرونا تغییر رویه ای را در برگزاری چنین رویدادهایی ایجاد کرد که نه تنها امکان حضور همه مدعوین از داخل و خارج کشور در آنرا میسر کرد، بلکه می تواند رویه قابل قبول برای پسا کرونا در برگزاری سمینارها باشد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، همایش های علمی در صورت برگزاری صحیح بخش مهمی از فرآیند تولید، نشر و مدیریت دانش هستند؛ چون که در این گردهمایی ها محققان آخرین اطلاعات و یافته های جدید خویش را عرضه می کنند، زمینه برقراری ارتباط مستقیم و رو در روی پژوهشگران و محققان و علم آموزان فراهم می شود و ایده های نو خلق خواهد شد. اما این روند وقتی بی هدف و برنامه باشد نه تنها حاصلی نخواهد داشت، بلکه باعث هدر رفت اعتبارات خواهد شد.
ویروس کرونا در کنار همه گرفتاری های زیادی که ایجاد کرد، بسیاری از جنبه های زندگی ما را متحول کرد؛ تولید داخل دستگاه ها و تجهیزات استراتژیک بهداشتی و سلامتی، تولید واکسن، تولید دارو، تولید تجهیزات و محلول های ضد عفونی کننده نمونه ای از تحولات اساسی کشور است که با شیوع این ویروس به مسؤولان گوشزد کرد که گاهی توجه به توانمندی های سرمایه های انسانی کشور می تواند منفعت بالایی داشته باشد.
یکی دیگر از زمینه هایی که تحولات اساسی را شاهدیم، در نحوه برگزاری رویدادها، همایش ها، کنفرانس ها و جشنواره ها در حوزه های علمی و فناوری است بگونه ای که بزرگترین رویداد فناورانه کشور یعنی نمایشگاه فناورانه هفته پژوهش و فناوری به صورت آنلاین برگزار شد و برگزاری نمایشگاهی مانند جشنواره نانو لغو شد.
برگزاری آنلاین رویدادها این تجربه را به همراه داشت که علاوه بر آنکه کلیه میهمانان مدعو در آن حضور یافتند، امکان تعامل با محققان خارج از کشور را هم فراهم نمود که این رویه حتی می تواند در پسا کرونا ادامه یابد تا اثرگذاری رویدادهای مختلف بیشتر شود.


رویدادهایی که برگزاری آنها متحول شد
نمایشگاه و جشنواره فناوری نانو
فناوری نانو یکی از مهم ترین فناوری های قرن بیست و یکم شمرده می شود و انقلابی در تمامی جوانب زندگی بشر بوجود آورده است؛ به صورتی که جامعه جهانی به دنبال گسترش این فناوری در ابعاد مختلف است. ایران هم همگام با جامعه جهانی از سال ۲۰۰۱ در جهت بهره برداری از قابلیت های فناوری نانو مبادرت به تشکیل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو کرده است.

این ستاد علاوه بر تلاش در ترویج فناوری نانو در سطح عموم مردم، دانش آموزان، متخصصان و فناوران، اقداماتی در جهت توسعه این فناوری در جامعه علمی اجرایی کرد و برگزاری جشنواره های فناوری زمینه ای را برای ترویج این فناوری و رسوخ فناوری در صنایع و همینطور زندگی روزمره مردم فراهم نمود.
شناخت پتانسیل های تحقیقاتی و صنعتی، تقویت همکاری بین صنعت و دانشگاه، نفوذ فناوری های توسعه یافته نانو در صنایع موجود، زمینه سازی برای حضور شرکتهای نانو در بازارهای بین المللی، ارتقای دانش عمومی در حوزه فناوری نانو و تقدیر از برترین محصولات فناوری نانو همچون اهداف این نمایشگاه بشمار می رود.
این جشنواره تابحال ۱۲ دوره آن برگزار شده است، ولی برگزاری سیزدهمین دوره آن به سبب عدم کاهش شیوع بیماری کرونا و شمار مبتلایان، لغو شد.
ستاد نانو دراین زمینه اعلام نمود که متعاقب عادی شدن شرایط در صورت امکان تاریخ برگزاری نمایشگاه به صورت رسمی اعلام می شود.
لغو نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله جهاددانشگاهی
نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ سال فعالیت جهاددانشگاهی که قرار بود در هفته منتهی به ۱۶ مردادماه سال ۹۹ و به مناسبت چهلمین سالگرد تشکیل این نهاد در تهران برپا شود، به سبب شیوع ویروس کرونا لغو شد. هم چنین مراسم بزرگداشت سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی و تقدیر از جهادگران نمونه هم به صورت ارتباط تصویری اینترنتی برگزار شد.
برگزاری مجازی بزرگترین نمایشگاه فناورانه
نمایشگاه دستاوردهای فناورانه پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها رویدادی است که هر ساله در هفته پژوهش و فناوری برگزار می شود، بگونه ای که بیشتر از دو دهه از برگزاری هفته پژوهش و فناوری در کشورمان می گذرد و سال قبل این نمایشگاه شمع ۲۱ سالگی خویش را در حالی خاموش کرد که به سبب شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد.
برگزاری اینترنتی بزرگترین آزمون استخدامی بخش خصوصی
به منظور جانمایی و تأمین سرمایه انسانی کارآمد شرکتهای موفق صنعتی، تجاری، فناوری و دانش بنیان از بخش خصوصی، انتخاب افراد شایسته و تطبیق شرایط تقاضاکنندگان شغلی با شرایط احراز مشاغل برای انتخاب بهترین داوطلب جهت تصدی شغل مربوط و همینطور ایجاد شرایط مناسب شغلی برای داوطلبان، برگزاری آزمون استخدامی شرکتهای دانش بنیان طرح ریزی و سیاستگذاری شد.
این آزمون در ۹ حوزه شغلی "بازاریابی و فروش"، "سلامت"، "فناوری اطلاعات"، "فنی و اجرایی"، "کارشناسی و عرضه خدمات"، "مالی، اداری و حقوقی"، "مدیریتی"، "مهندسی" و "هنر، رسانه و آموزش" مبادرت به جایابی متخصصان در شرکتهای دانش بنیان می کند.
این آزمون در چهارمین دوره برگزاری خود به سبب انتشار کرونا به صورت کاملا مجازی و آنلاین برگزار شد.
شیوه نوین برگزاری اینوتکس ۲۰۲۱
ایتوتکس، رویدادی مهم و نقش آفرین برای ملاقات اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری و محلی برای گردهمایی کلیه اجزای اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور است که طی آن متخصصان و کارشناسان، کارآفرینان، سرمایه گذاران، مخترعان و سیاست گذاران با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.
تا کنون ۹ دوره از نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری برگزار شده است که در آن بیشتر از ۱۸۵۰ شرکت و استارت آپ و هم بازدید بیشتر از ۶۰ هزار نفر مخاطبان و انعقاد ۱۴۰ تفاهمنامه صورت گرفته است.
اینوتکس ۲۰۲۱ با روشی جدید و نوآورانه، به صورت تلفیقی از بخش های حضوری و مجازی در فضایی باز واقع در ناحیه نوآوری پردیس برگزار شد.
نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی
نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با عنوان "رینوتکس" (RINOTEX) در جهت بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان و با رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می گردد.
نخستین دوره برگزاری نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی به سال ۱۳۸۴ تحت عنوان "نمایشگاه فناوری های پیشرفته ایران" Hi-tech و با حضور ۱۵۹ طرح فناورانه و دومین دوره آن با عنوان نمایشگاه "فناوری نو و پیشرفته ایران" بعد از یک وقفه ۹ ساله در سال ۱۳۹۳ با حضور تقریبی حدود ۶۰۰ طرح فناورانه برگزار شد.
پنجمین نمایشگاه (۱۳۹۶) در جهت برندسازی در سطح ملی و بین المللی با تغییر نام به نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی – رینوتکس (RINOTEX۲۰۱۷) و با رویکرد دریافت هزینه جهت افزایش کیفیت برگزاری نمایشگاه شکل گرفت، در این دوره ۲۶ رویداد همزمان با مشارکت ذی نفعان حوزه های مختلف برگزار شد، در این دوره دبیرخانه نمایشگاه موفق به جلب توجه مسؤولین دولتی و بخش خصوصی جهت مشارکت بیشتر در برگزاری این نمایشگاه شد، بگونه ای که جوایز ۳ نفر برتر از ۱۵ نفر برگزیده جشنواره توسط یکی از کارآفرینان استان آذربایجان شرق تقبل و پرداخت گردید.
هشتمین نمایشگاه رینوتکس بدلیل شرایط ویژه کرونایی، به شکل مجازی در چهار بخش "ایده های فناورانه"، "توسعه و تجاری سازی فناوری"، "فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان" و "نیازمندی های فناورانه" برگزار شد.
دو جشنواره علمی که با ادغام با یکدیگر به صورت مجازی برگزار شد
جشنواره "خوارزمی" در دو بخش "دانش آموزی" و "بین المللی" نام یک رویداد علمی است که توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انجام می شود. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده است. این جشنواره از سال ۱۳۶۶ به صورت بین المللی شروع به کار کرد و سپس در سال ۱۳۶۸ با هدف جلب مشارکت دانش آموزان، بخش دانش آموزی هم به آن افزوده شد.
جشنواره دانش آموزی خوارزمی هر ساله در هفته پژوهش و فناوری و بخش بین المللی آن همزمان با دهه فجر برگزار می شود؛ ولی سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی و بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی به سبب انتشار کرونا با یکدیگر ادغام و در یک روز در هفته پژوهش و فناوری برگزار شد.
مسابقه دانش آموزی نور
این مسابقه هر ساله بعنوان یکی از رویدادهای بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در حوزه دانش آموزی با هدف امیدبخشی، هویت سازی و ترویج علم در بین نوجوانان جهان اسلام و مشارکت مراکز آموزشی و علمی برگزار می گردد.
در چهارمین دوره از مسابقه دانش آموزی نور، گرامیداشت پروفسور عمر یاغی؛ برگزیده جایزه مصطفی (ص) با عنایت به شیوع ویروس کرونا و عدم حضور دانش آموزان در مدارس خود، علاوه بر تمدید آن تا آخر مردادماه ۹۹، شرایط ویژه ای برای این دوره از مسابقه دانش آموزی نور در نظر گرفته شد.
بعد از اتمام ارسال آثار، در چهارمین دوره مسابقه دانش آموزی نور، ۲ هزار و ۴۹۹ دانش آموز در چارچوب یک هزار و ۱۲۳ گروه شرکت کردند که تعداد ۷۳۰ فیلم ارسال کردند. شرکت کنندگان این دوره از مسابقه دانش آموزی نور از ۶ کشور جهان همچون مراکش، الجزایر، مالزی، هند، افغانستان و ایران بودند.
در دوره های قبلی، مراسم اختتامیه این رویداد دانش آموزی با حضور دانش آموزان در تهران برگزار می شد؛ اما به خاطر شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار این ویروس و رعایت پروتکلهای بهداشتی، مراسم اختتامیه مسابقه دانش آموزی نور برگزار نشد.
جشنواره شیخ بهایی
جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی بعنوان نخستین و برترین رویداد فناوری و فن آفرینانه کشور تلاش می کند تا با حمایت و تشویق شرکتهای دانش بنیان در جهت حل مسائل و چالش های اساسی کشور گام بردارد. شناسایی و معرفی واحدهای فناور و فن آفرینان موفق به سرمایه گذاران بعنوان یکی از اهداف اصلی جشنواره، گامی بلند جهت توسعه فناوری و شکوفایی اقتصاد ملی با پشتیبانی از ایده های دانش بنیان و توان نخبگان کشورمان ایران است.
پانزدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی به مدت دو روز به شیوه مجازی در اصفهان برگزار شد و در نهایت در آیین اختتامیه این جشنواره برترین فن آفرینان، طراحان کسب و کار و سرمایه گذاران انتخاب، معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
جشنواره فارابی
جشنواره بین المللی فارابی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت سالانه برگزار می گردد و طی آن به بررسی آثار حوزه علوم انسانی در دو سطح "جوان" (زیر ۳۵ سال) و "بزرگسال" می پردازد.
در یازدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی به سبب رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت مجازی از ۳۵ محقق حوزه علوم انسانی داخلی و خارجی تقدیر گردید.
رویداد دوشنبه های استارت آپی صندوق نوآوری و شکوفایی
دوشنبه های استارت آپی رویدادی برای جذب سرمایه های بخش خصوصی در توسعه فناوری شرکتهای دانش بنیان، فناور و تیم های استارت آپی است.
تابحال ۱۱۷ استارت آپ طرح های خویش را در حضور سرمایه گذاران عرضه کردند، ضمن آنکه ۳۴۰ میلیارد تومان سرمایه از جانب استارت آپ ها درخواست شد و حدود ۳۱ میلیارد تومان برای استارت آپ ها سرمایه جذب شده است که البته میزان جذب سرمایه بیشتر از این مقدار است؛ چون که بعضی از سرمایه گذاران مایل به اعلام سرمایه گذاری نیستند.
کلیه رویدادهای دوشنبه های استارت آپی در سال قبل به صورت آنلاین برگزار شد.
فن بازار سلامت
فرایند توسعه اقتصادی دانش محور، نیازمند زیرساخت هایی برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و تسهیل مبادلات و انتقال صحیح فناوری است و یکی از ابزارهایی که برای تسهیل فعالیتهای توسعه فناوری، شفاف سازی و تقویت بازار فناوری در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند، فن بازارها هستند.
فن بازار به معنای بازار فناوری و در حقیقت بازاری برای عرضه و فروش فناوری است؛ ازاین رو یک فن بازار دارای نقش های مهمی همچون بهره برداری از فناوری و پتنت های استفاده نشده، مبادله فناوری و نقش واسطه گری بین عرضه کنندگان و متقاضیان، عرضه ارتباط های در رابطه با فناوری همچون شیوه های تجارت و تجاری سازی فناوری ها و بازاریابی برای آنها و خدمات پشتیبانی همچون جستجوی عرضه کننده و متقاضی فناوری و خدمات مالی است.
فن بازار ملی سلامت به صورت اختصاصی به مشاوره و اطلاع رسانی صحیح در حوزه های فناوری سلامت می پردازد و در نقش یک استراتژی نوین در زمینه توسعه و انتقال فناوری زیستی در کشور فعالیت می کند و در این راستا دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال ۱۳۹۴ به منظور توسعه و ترویج فرهنگ فناوری و پشتیبانی از طرح های فناورانه روز ۱۸ آبان مصادف با «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» را با نام «روز فناوری سلامت» نام گذاری کرده است. به همین دلیل «دبیرخانه دائمی فن بازار ملی سلامت» در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شد که در جهت پشتیبانی از تولید دانش بنیان داخلی با گشودن هرچه بیشتر درهای بازار سازمان های دولتی و عمومی به روی فروش این نوع از محصولات برنامه ریزی نموده است.
ولی ششمین همایش و فن بازار ملی سلامت به سبب حاکم شدن شرایط ناشی از انتشار ویروس COVID-۱۹ به صورت مجازی برگزار شد.
هفته آگاهی از مغز
هفته های آگاهی از مغز رویدادی است که از جانب ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی، گسترش آگاهی و شناخت نسبت به ساختار مغز برگزار می گردد و طی یک هفته برنامه هایی در جهت ارتقای بهداشت و توانمندسازی مغز و راه های پیشگیری از کاهش توانایی مغز برگزار می گردد.
ششمین هفته آگاهی از مغز سال جاری با شعار "مغزت را بشناس" در حالی از روز ۹ اسفندماه سال قبل شروع به کار کرد که با عنایت به شرایط پاندمی کووید ۱۹، به صورت آنلاین برگزار شد.
جشنواره و المپیاد نانوی دانش آموزی
المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو فعالیتی است که ابتکار برگزاری آن با این عنوان متعلق به کشور ماست. به این معنا که در کشورهای دیگر مسابقات دانش آموزی با تعیین یک طرح مشخص و یا اردوهای یک هفته ای آموزش فعالیتهای آزمایشگاهی برگزار می شود، اما ترکیب مناسبی از رقابت همزمان در حیطه نظریه و عملی که همه مباحث اصلی مطرح در علوم و فناوری نانو را در برگیرد، تاکنون در هیچ کشوری اجرا نشده است.
تابحال ۱۰ دوره المپیاد دانش آموزی نانو در مراحل مختلف به صورت برگزاری آزمون نظریه در سطح کشور و برگزاری یک اردوی علمی-عملی برای برگزیدگان مراحل نظریه برگزار شده است و برگزیدگان نهایی با عنایت به آزمون های مرحله عملی معرفی شده اند.
دوره یازدهم این المپیاد در سه دوره شامل دو مرحله کتبی و یک مرحله عملی انجام خواهد شد.
آزمون مرحله اول یازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو در شهریورماه سال قبل به صورت آنلاین برگزار گردید. آزمون مرحله دوم به صورت حضوری و با حضور ۳۴۱ دانش آموز برگزیده مرحله اول در ۱۹ حوزه به صورت هم زمان و در ۱۷ استان کشور برگزار شد و ۳۰ نفر برتر به مرحله پایانی رسیدند.
مرحله پایانی با عنایت به شرایط و برای محافظت از سلامت داوطلبان و پیشگیری از تجمع دانش آموزان، به صورت مجازی-حضوری در چهار شهر برگزار شد.
جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو هم در سال قبل به صورت زنده از صفحه اینستاگرام باشگاه نانو پخش و از طرح های برتر جشنواره در بخش های مختلف به صورت مجازی تقدیر گردید.
لغو برگزاری جشنواره گیاهان دارویی
جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی هر دوسال به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می شود. این رویداد به نوبه خود بزرگترین گردهمایی تمام فعالان این حوزه شامل فناوران، تولید کنندگان، محققان و صادرکنندگان بشمار می رود.
به رغم انجام اقدامات اولیه و برنامه ریزی های صورت گرفته برای برگزاری این رویداد از ۸ تا ۱۰ مهرماه سال گذشته، ولی به سبب انتشار ویروس کووید ۱۹، پنجمین دوره این رویداد برگزار نشد.1400/01/05
16:37:37
1038
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب