محققان ژاپنی بررسی كردند؛

نگارش با قلم و كاغذ به جای تایپ به حفظ و درك مطلب كمك می نماید

نگارش با قلم و كاغذ به جای تایپ به حفظ و درك مطلب كمك می نماید بررسی های پژوهشگران ژاپنی نشان داده است استفاده از قلم و کاغذ برای نوشتن مطالب، خیلی بیشتر از استفاده از نمایشگرها و قلم های الکترونیک برای یادداشت برداری به حفظ حافظه کمک می نماید.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، تحقیق مذکور حاکی می باشد که یادداشت برداری و نگارش به سبک سنتی سبب فعالیت بیشتر مغز و حفظ حافظه و در نهایت ذخیره سازی کدگذاری شده اطلاعات در ذهن می شود. اما کاربرد قلم های دیجیتال بدین منظور چندان تاثیر مثبتی به منظور تقویت حافظه ندارد.
تفاوت میان فعالیت مغز در زمان نوشتن دستی و تایپ کردن بر روی نمایشگرهای الکترونیک موضوعی است که دانشمندان از مدت ها قبل به آن پی برده بودند. محققان می گویند فعالیت شبکه های عصبی مغز در زمان نگارش بر روی کاغذ بسیار وسیع تر است و همین مسئله به درک عمیق تر مطالب و موضوعات و باقی ماندن آنها در ذهن منجر می شود.
این مسئله تا حدی ناشی از در دست گرفتن قلم در دست و اثرات فیزیکی ناشی از نگارش است. اما نکته جالب این است که حتی استفاده از قلم های الکترونیک برای نگارش مطلب هم به اندازه استفاده از قلم و کاغذ تأثیرگذار نیست. بررسی که در این حوزه بر روی ۴۸ داوطلب در ژاپن به مدت دو ماه انجام شد نشان داد درک مطلب کسانی که با قلم و کاغذ مطالعه و یادداشت برداری کرده اند، بیشتر از افرادی بوده که از قلم الکترونیک یا صفحه کلید لمسی گوشی بهره برده اند.
بررسی مغز افراد این گروه در زمان پاسخگویی به سوالات نشان دهنده فعالیت بیشتر بخش های در ارتباط با بینایی، زبان، بازیابی اطلاعات و غیره بود. به نظر می آید علت اصلی این تفاوت ناشی از نتایج لمس کاغذ و خصوصیت های آن باشد. استفاده از کاغذ بازنویسی و به روز کردن اطلاعات را ساده تر کرده و باعث درگیری بیشتر ذهن با متن می شود و بنابراین حافظه را تقویت می کند. همینطور کاغذ و بخش های مختلف آن در مقایسه با اسناد دیجیتال راحتتر قابل دسترس است.


منبع:

1400/01/03
13:16:12
1173
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب