دبیركل كمیسیون ملی یونسكو تاكید كرد

مجمع جهانی دانشگاههای باستانی تشكیل می شود

مجمع جهانی دانشگاههای باستانی تشكیل می شود به گزارش سایت امن دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از تشکیل مجمع جهانی دانشگاه های باستانی و کهن دنیا با حضور دانشگاه جندی شاپور آگاهی داد و اظهار داشت: جهان امروز بیش از گذشته نیازمند شنیدن صدای دانایی و خرد این کمیسیون است. چونکه باید به دنبال احیای جمهوری جهانی دانش باشیم.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر حجت الله ایوبی در افتتاحیه کنگره بین المللی جندی شاپور که امروز در ساختمان مرکزی وزارت علوم برگزار شد، با تاکید بر اینکه نام جندی شاپور باید باردیگر زنده شده و بر سر زبان ها بیفتد اظهار داشت: همانطور که در این نشست عنوان شد در جنگ جهانی دوم و پس از ویرانی های این جنگ خرد جمعی بشر سبب شد سازمانی با عنوان یونسکو خلق شود تا صلح در جهان رواج پیدا کند و در هفتاد و چند سال پیش شعاری را برگزیدند که نیاکان ما در 1750 سال پیش این شعار را بر سردر دانشگاه خود نصب کرده بودند.
ایشان سپس اشاره کرد: اینکه شعار نصب شده بر روی دانشگاه جندی شاپور شعار یونسکو باشد افتخار بزرگی برای ما است. بدین سبب همه مسئولین و مردم مشتاق هستند جندی شاپور را ببینند و جهان امروز از ما انتظار دارد که گوشه هایی از عظمت جندی شاپور را ببیند.
وی افزود: این دانشگاه را باید احیا کرد و باید در کوچه پس کوچه های جندی شاپور امروز دانشمندان و دانشوران از نقاط مختلف جهانی پرسه بزنند و ببینند که همچنان برای ما ایرانیان فضیلت و دانایی توانایی می آورد.
وی اشاره کرد: رفتن به گذشته و اعماق تاریخ، زیارت اهل قبور نیست. درواقع گذشته چراغ راه امروز ما است و امروز سازمان جهانی یونسکو که پرچم صلح گفت و گو را در دنیا برافراشته داشته، می تواند خیلی از شعارهای خودرا در کوچه پس کوچه های ایران بیابد.
ایوبی اشاره کرد: جندی شاپور محله علم و دانش بود. امروز یکی از شعارهای یونسکو این است که عدالت در دسترسی به منابع در این شهر کهن و در این مجمع دانشگاهی بزرگ کتابخانه ای با 400 هزار عنوان کتاب آراسته شده بود و همه اهالی علم امکان دسترسی به آن داشتند و از نقاط مختلف جهان آثار اندیشمندان جمع می شد و به اینجا می آمد. در حقیقت در 1750 سال پیش که جهان غرب در ظلمت بود و قهرمانان آنها شعبده باز ها بودند. کسانی که زور در بازو و زر در ترازو داشتند قهرمانان ما دانشمندان و عالمان بودند.
وی افزود: امروز در جهان توسعه پایدار مطرح می شود و از آن بعنوان توسعه همه جانبه یاد می کنند در حقیقت توسعه پایدار با علم، دانش و فرهیختگی ممکنست و فردوسی بزرگ هزار سال پیش بر بام جهان ایستاد و بر اهمیت توانایی دانش اصرار کرد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: علم و دانش در هزار سال پیش سخن غریبی بود اما در سرزمین ما صحبت از علم و تمدن می شد. امروز در یونسکو پرچم مقابله با خشونت و پرخاشگری برافراشته شده است، در صورتیکه جندی شاپور نماد مقابله با تعصبات جاهلانه بود و همه کسانی که از این تعصبات می گریختند به ایران پناه می آوردند تا آزادانه در کوچه پس کوچه های دزفول بیاموزند، بدانند و بشنوند.
وی اشاره کرد: امروز جهان نیازمند این است که جمهوری جهانی دانش را فراتر از همه مرزها باردیگر احیا کند. ما در کمیسیون ملی یونسکو در تلاشیم با حمایت های وزیر علوم که رئیس کمیسیون است و با همکاری اساتید و دانشگاه جندی شاپور مجمع دانشگاه های کهن را تشکیل بدهیم. دانشگاه هایی که باستانی و چند صد ساله هستند می توانند در این مجمع عضو باشند. چونکه جهان نیازمند شنیدن سخنان و خرد کهن آنها هستند.
منبع:

1399/12/20
12:41:14
1251
0.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب