معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم عنوان كرد:

ضرورت تربیت نیروهای انسانی، به منظور فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

ضرورت تربیت نیروهای انسانی، به منظور فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی ضمن اشاره به اهمیت فعالیت کارشناسان استاندارد آزمایشگاه ها، بر ضرورت تربیت نیروهای انسانی، به منظور فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها تاکید کرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی، در این کنفرانس ملی که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، ضمن اشاره به دو نوع تقسیم بندی آزمایشگاه ها از لحاظ کارکردی و ساختاری توضیح داد: آزمایشگاه ها را از منظر کارکردی به سه دسته آموزشی، پژوهشی و خدماتی و از لحاظ ساختاری به سه بخش آزمایشگاه های مرکزی، مرجع (همکار) و تخصصی (موضوعی) میتوان تقسیم کرد.
وی ضمن اشاره به اهمیت فعالیت کارشناسان استاندارد آزمایشگاه ها، بر ضرورت تربیت نیروهای انسانی، به منظور فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها تاکید کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، راه اندازی سامانه "شاعا" را که به منظور شناسایی، شبکه سازی و به اشتراک گذاری تجهیزات وتوانمندی های آزمایشگاههای علمی کل کشور طراحی شده است، گام مهمی برشمرد و اضافه کرد: همچون مسائل مهم در زمینه آزمایشگاه ها، مبحث رعایت استانداردهای بین المللی است.
وی در انتهای سخنان خود، پیشنهاد ایجاد شرکتهای منطقه ای، با حضور دانشگاه ها بعنوان سهامداران این شرکت، جهت تأمین تجهیزات و نگهداری آزمایشگاه ها را بیان کرد و اضافه کرد: استمرار این کنفرانس که زمینه تبادل نظر و گفتگو را برای پژوهشگران در زمینه تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی فراهم می آورد، در سالهای آینده هم کمک موثری در جهت توسعه آزمایشگاه ها و زیرساخت پژوهشی کشور خواهد داشت.
امکانات آزمایشگاهی مطلوب دانشگاه شیراز؛ سرمایه ای ملی و معنوی برای جنوب کشور
رئیس دانشگاه شیراز هم در ادامه این کنفرانس، عنوان کرد: دانشگاه شیراز بعنوان یکی از دانشگاه های تراز اول کشور و سرمایه بزرگ جنوب کشور، با داشتن امکانات و تجهیزات مختلف، بخصوص در زمینه آزمایشگاه ها، آماده خدمت رسانی به پژوهشگران است.
دکتر نادگران کار آزمایشگاهی را به مثابه یک هنر؛ هنر به منصه ظهور رساندن تولیدات علمی در آزمایشگاه ها تلقی نمود و اضافه کرد: تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی در هر دانشگاهی بعنوان سرمایه آن دانشگاه است. خوشبختانه در سالهای اخیر موفق به تجهیزکردن بعضی از آزمایشگاه ها ازجمله آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز شده ایم و درصدد بین المللی سازی آن هستیم.
وی تاکید کرد: این کنفرانس که برای نخستین بار از جانب دانشگاه شیراز برگزار شده؛ بزرگ ترین رویداد علمی-فناوری در عرصه ملی و در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی است که فرصت بی نظیری برای هم اندیشی و تبادل تجربیات بین افراد آکادمیک و کارشناسان فنی تجهیزات فراهم می آورد.
رئیس دانشگاه شیراز در انتها ضمن اشاره به نقش کارشناسان آزمایشگاهی در نگهداری و فعال بودن آزمایشگاه ها، از اعضای غیرهیئت علمی و کارشناسان قدردانی ویژه کرد.
تقدیر و بزرگداشت پیشکسوتان حوزه آزمایشگاهی
در انتها نشست اول کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی، آیین بزرگداشت خدمات ماندگار پیشکسوتان حوزه آزمایشگاهی برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این مراسم از خدمات پرارزش دکتر محمدصادق علیائی «قائم مقام و دبیر ستاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا)» و دکتر افسانه صفوی «استاد برجسته و ممتاز دانشگاه شیراز و نخستین رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز»؛ دوتن از چهره های نامدار و پیشکسوت حوزه آزمایشگاهی هم تقدیر گردید.
دکتر محمدصادق علیائی؛ عضو هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با تألیف و ترجمه ۱۰ کتاب، ۸ پروژه ی تحقیقاتی و بیشتر از ۶۰ مقاله، بعنوان بنیانگذار شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) و بنیان گذار آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور و همینطور قائم مقام و دبیر ستاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) سهم بسزایی در حوزه آزمایشگاهی نظام آموزش عالی کشور داشته است.
دکتر افسانه صفوی شیمیدان و استاد نامدار دانشگاه شیراز هم که پیشتر بعنوان چهره ماندگار معرفی شده است، با بیشتر از ۱۵۵ مقاله در مجلات علمی معتبر بین المللی و ۱۳۰ مقاله در کنفرانس های داخلی و خارجی و کسب موفقیت ها و افتخارات متعدد، بعنوان نخستین رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز، نقش مؤثر و ماندگاری در حوزه ی آزمایشگاهی داشته است.


منبع:

1399/12/16
13:53:11
998
0.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تخصص , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب