تولید نسل جدید تجهیزات الكترونیكی

تولید نسل جدید تجهیزات الكترونیكی به گزارش سایت امن محققان لابراتوار ملی Oak Ridge در آمریكا با استفاده از یك شیوه جدید برای بررسی چسبندگی (viscosity) آب توانستند اطلاعات جدیدی را در باره رفتار مولكول های آب به دست آورند.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، در این تحقیقات برای اندازه گیری شدت پیوند اتم هیدورژنی كه بین دو اتم اكسیژن قرار دارند، از یك تكنیك تصویربرداری با كیفیت با استفاده از پراش ناپایدار اشعه X بهره گرفتند. این تكنیك امكان مشاهده حركت مولكولی را به طور زنده در اختیار می گذارد. پیوند هیدروژن یك پدیده مكانیك كوانتومی است كه عامل وجود خیلی از خصوصیت های آب همچون چسبندگی آن به حساب می آید.
بر اساس این تحقیقات پیوند بین دو اتم اكسیژن در مولكول آب، تصادفی نبوده و كاملا هماهنگ شده است و هنگامی كه پیوند بین مولكول های آب دچار تزلزل می شود، پیوندهای محكم هیدروژنی در یك بازه زمانی محیط را پایدار می كنند. همینطور محققان دریافتند زمانی كه لازم است تا یك مولكول بتواند مولكول مجاور خویش را تغییر دهد، میزان چسبندگی آب را تعیین می كند.
با وجود این كه بخش عمده سطح زمین را آب پوشانده است، هنوز در سطح مولكولی اطلاعات دقیقی از رفتار آن در دست نیست.
محققان امیدوارند با استفاده از همین شیوه بتوانند رفتار مولكولی و چسبندگی مایعات یونیزه شده یا نمكی و همینطور سایر محلول ها را به دست آورند و زمینه را برای ساخت نسل جدید نیمه رساناها، تجهیزات الكترونیكی كه از لایه های عایق الكتریكی بهره می برند، باتری های بهتر و مایعات روان كننده موثرتر استفاده كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Advances انتشار یافته است.


 

1396/10/03
18:24:06
4830
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق , الكترونیك , باتری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب