دكتر مصطفی معین:

در دنیای پیشرفته علمی حدود 50 سال از دانش روز عقب هستیم

در دنیای پیشرفته علمی حدود 50 سال از دانش روز عقب هستیم به گزارش سایت امن وزیر اسبق علوم بیان نمود: در دنیای پیشرفته علمی، متأسفانه ما حدود ۵۰ سال از دانش روز علمی چه در علوم پزشکی و چه غیرپزشکی عقب هستیم. در هیچ مقطعی از تاریخ ایران، اینطور نبوده که بیشتر از یک چهارم جمعیت دارای مدرک دانشگاهی باشند؛ الان چنین است، لکن چه استفاده ای از این دانش آموخته ها صورت می گیرد؟


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی معین در مراسم اهدای بیست ویکمین جایزه ترویج علم که عصر امروز پنج شنبه(۳۰ بهمن) برگزار شد در ابتدا با تشکر از زحمات دکتر اکرم قدیمی، رئیس انجمن ترویج علم ایران و ابراز تاسف از توقف فعالیتهای ایشان در گروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار داشت: ترویج علم، سابقه ی دیرینه ای در دنیا دارد.
وی ادامه داد: در دنیای پیشرفته علمی، متأسفانه ما حدود ۵۰ سال از دانش روز علمی چه در علوم پزشکی و چه غیرپزشکی عقب هستیم. در هیچ مقطعی از تاریخ ایران، اینطور نبوده که بیشتر از یک چهارم جمعیت دارای مدرک دانشگاهی باشند؛ الان چنین است، لکن چه استفاده ای از این دانش آموخته ها صورت می گیرد؟
وزیر اسبق علوم با بیان اینکه «در دوران وزارت علوم، معتقد بودم که توسعه علمی، زیربنای توسعه کشور است» اظهار داشت: اما امروز معتقدم که باید زیرساخت های دیگری هم برای آن در نظر گرفته شود تا خود جامعه پشتیبان توسعه علمی کشور شود. همینطور باید اذعان داشته باشم که بعد از تأسیس موسسه رحمان که در حوزه صدمه های اجتماعی فعالیت می کرد، معتقدم که باید توسعه اجتماعی، زیربنای توسعه کشور قرار گیرد.
به نقل از معین امروزه نقش دولت در تمام کشورها در حال کمرنگ شدن است و این به علت افزایش آگاهی مردمی است که خود به ایفای نقش کلیدی می پردازند.
رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با بیان اینکه «برنامه چهارم توسعه، عملاً در دولت های نهم و دهم زیرپا گذاشته شد» تصریح کرد: ما باید در زمینه ترمیم شکاف های اجتماعی، فرهنگی و علمی تلاش نماییم تا سرمایه اجتماعی کشور بالا رود.
وی تصریح کرد: نسل جوان جدید، بیشتر خردگرا شده و کمتر احساسی تصمیم گیری می کنند و این برای رسیدن به آینده ای بهتر بسیار مطلوب است.
معین در انتها اظهار نمود: بزرگترین افتخارم آن است که در طول ۱۰ سال وزارتم، بهترین افراد را فارغ از جناح بندی سیاسی مورد استفاده قرار داده و تلاش کردم از خرد جمعی به بهترین شکل استفاده کنم.
در این مراسم از دکتر مصطفی معین، به پاس یک عمر تلاش علمی تقدیر گردید.

موفق ترین کارنامه نظام، کارنامه علمی آن است
در بخش دیگری از این برنامه، دکتر جعفر توفیقی، وزیر اسبق علوم، تحقیقات و نوآوری با بیان اینکه انجمن ترویج علم وظیفه سنگینی را بر دوش دارد اظهار داشت: علم باید وارد جامعه شود و مورد استفاده عموم قرار بگیرد و این امر شدنی نیست مگر با عنایت به بحث ترویج علم. این انجمن جزو حلقه های مفقوده نظام علمی کشور بوده است.
وی ضمن اشاره به فعالیتهای دکتر مصطفی معین اضافه کرد: علیرغم همه ی چالش هایی که در مسائل آموزش، پژوهش و فناوری داریم حرکت نظام علمی کشور را موفق ارزیابی می کنم و موفق ترین کارنامه نظام را کارنامه علمی آن می دانم. دکتر معین تاثیرگذارترین مسئولی بودند که در سه دوره ی مسئولیت ایشان(سال های ۶۸ تا ۷۲- ۷۶ تا ۸۰ و ۸۰ تا ۸۲) در این دستاوردها نقش ایفا کردند.
توفیقی افزود: دکتر مصطفی معین موفق شدند در بحث شکل گیری سرمایه های انسانی کشور، افزایش دسترسی به آموزش عالی، تنوع بخشی در نظام های عرضه علمی، توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکتری، سیاستگذاری برای رشد مقالات علمی کاربردی، توسعه مجلات علمی و افزایش انجمن های علمی نقش قابل توجهی ایفا کنند.
به نقل از وی آموزش الکترونیکی کشور که امروز در شرایط کرونا خدمت رسانی کرده، مرهون تلاشهای دکتر معین در دهه هفتاد بوده است. بحث تبدیل وزارت فرهنگ و آموزش عالی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسبب تبدیل کشور به یک کشور مبتنی بر فناوری بوده که تمام آن مرهون تلاشهای دکتر معین بوده است. در زمان دکتر معین شعار هفته پژوهش «بدون توجه به پژوهش، تصمیم نمی گیریم» بود که سبب شد حکمرانی مبتنی بر پژوهش صورت پذیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: در مورد پژوهش های کاربردی، خاطرم هست که در قانون برنامه سوم، ماده ای گنجانده شد که اگر دستگاههای اجرایی با دانشگاه ها قرارداد پژوهشی منعقد کنند، دولت ۶۰ درصد اعتبارات را تأمین می کند. این قانون برای ارتباط بین دانشگاه و صنعت بسیار مترقی بود.
وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: من تعجب می کنم که گاهی برخی از مسؤلان تاریخ را فراموش می کنند وقتی از پارک های علم وفناوری، مراکز رشد و زیست بوم های علم و نوآوری صحبت می کنند مثلا می گویند در پنج سال قبل این ها رشد کرده اند. همه ی این ها مرهون قانون برنامه سوم است. آن چه امروز شما به اسم شرکتهای دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی می بینید در قانون برنامه سوم ریشه دارد.
توفیقی در انتها بیان نمود: قانون برنامه چهارم توسعه در زمینه دانشگاه ها حاصل تلاشهای دور سوم مدیریت دکتر معین و سیاستگذاری های ایشان بوده است. نظام علمی ما در راه حکمرانی خود فراز و نشیب داشته و نامهربانی دیده است اما بالاخره نهال هایی در دوران مسئولیت دکتر معین کاشته شده است که پیش می روند و موانع را از سر راه برمی دارند.
منبع:

1399/12/02
09:51:54
917
0.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب