در مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی؛

پیشرفت های هوش مصنوعی بررسی گردید

پیشرفت های هوش مصنوعی بررسی گردید پیشرفت های هوش مصنوعی و آینده منابع انسانی در بخش تحقیق و توسعه در سومین نشست گروه مطالعات آینده نگر مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی بررسی گردید.


به گزارش سایت امن به نقل از مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، در سومین نشست گروه مطالعات آینده نگر مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی «پیشرفت های هوش مصنوعی و آینده منابع انسانی در بخش تحقیق و توسعه» بررسی گردید.
عبدالحسین وهابی، استادیار هوش ماشین و رباتیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در سخنرانی خود ضمن اشاره به این که بعد از انقلاب صنعتی این نگرانی مطرح است که با آمدن ماشین ها، سرنوشت نیروی کار چه می شود، عنوان کرد: انسان همیشه راه خویش را پیدا کرده است. پس از انقلاب صنعتی، از یک طرف آدمیان خوشحال بودند که کارها آسان تر شده و از یک طرف نگران بودند که شغلی نباشد ولی به سرعت مشاغل جدید جای شغل های دشوار قبلی را گرفتند. این روند در دهه های گذشته هم ادامه داشته مثلاً در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ در دپارتمان های مختلف افرادی بعنوان «کامپیوتر» (محاسبه گر) کار می کردند که وظیفه شان انجام محاسبات زمان بر و سخت مورد نیاز دانشمندان بود. با آمدن ماشین های محاسباتی اولیه این شغل به مرور از بین رفت و شغل پرزحمت جدیدی بوجود آمد که عرضه مسائل در چارچوب سوراخ هایی روی پانچ به این ماشین های محاسبه گر بود.
وهابی خاطرنشان کرد: این ماشین ها هم به تدریج جای خویش را به کامپیوترها و نرم افزارهای پیشرفته محاسباتی دادند به صورتی که امروزه محاسباتی که تا چند دهه قبل با زحمت زیاد و در زمانی بسیار طولانی توسط کامپیوترهای انسانی یا ماشین های محاسبه گر انجام می شدند با سهولت و سرعت بالا انجام می شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ضمن اشاره به این که تا سال ها تصور می شد که ماشین ها تنها محاسبات پیچیده را انجام می دهند و اموری که احتیاج به تحلیل یا خلاقیت دارد در انحصار انسان باقی می ماند عنوان کرد: با پیشرفت های صورت گرفته در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، روز به روز بر دامنه فعالیت ماشین ها افزوده می شود و ماشین ها در بسیاری که از حوزه هایی که تصور می شد در انحصار انسان می ماند به تدریج جایگزین ما می شوند. با این وجود، تجربه تاریخی نشان داده است که به جز اقلیتی از افراد که توانایی انطباق با شرایط جدید را ندارند اغلب افراد در مشاغل جدید مشغول به کار می شوند.
وی در عین حال ضمن اشاره به این که نسل جدید تمایل چندانی به حفظ کردن مطالبی که به سهولت در اینترنت قابل دسترسی است و یادگیری اصول محاسباتی که توسط کامپیوترها انجام می شود ندارند، عنوان کرد: امروزه ماشین ها کاملاً تحت کنترل ما هستند ولی مشخص نیست تا چند نسل دیگر با تغییر رویکردهای یادگیری افراد بتوانیم همانند امروز کاملاً بر ماشین ها غلبه نماییم.
وهابی خاطرنشان کرد: یک جنبه دیگر داستان، گسترش قدرت شرکت هایی مثل فیسبوک و گوگل است که به تدریج بزرگترین رقیب آکادمی می شوند و کارهای هوش مصنوعی که قبلاً در دانشگاه ها انجام می شد هم اکنون در فضایی رقابتی در این شرکت ها انجام می شود و نیروهای انسانی کیفی هم بیشتر از دانشگاه مایل به کار در آنها هستند. این نگرانی وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور، این شرکت ها چنان گسترش پیدا کنند که کاملاً بر جهان سیطره پیدا کنند.


منبع:

1399/11/25
14:43:55
1240
0.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب