برای نخستین بار در حوزه فضایی كشور صورت گرفت

پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر تركیبی ذوالجناح با دستیابی به فنآوری قدرتمند ترین موتور سوخت جامد

پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر تركیبی ذوالجناح با دستیابی به فنآوری قدرتمند ترین موتور سوخت جامد به گزارش سایت امن سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر ترکیبی ذوالجناح با دستیابی به فنآوری قدرتمند ترین موتور سوخت جامد در کشور برای اولین بار در حوزه فضایی صورت گرفت.


به گزارش سایت امن به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع؛ مهندس حسینی سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر و به مناسبت روز فناوری فضایی با حضور در برنامه علمی " چرخ " شبکه چهار سیما اظهار داشت: به حول و قوه الهی و با تلاش جهادی دانشمندان صنعت فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، برای نخستین بار در حوزه فضایی، اولین پرتاب تحقیقاتی ماهواره برترکیبی ذوالجناح با هدف تست زیرمداری با دستیابی به فن آوری قدرتمند ترین موتور سوخت جامد در کشور صورت گرفت.
وی ادامه داد: این ماهواره بر سه مرحله ای که از نظر خصوصیت های فنی قابل رقابت با ماهواره بر های روز دنیا است، دارای دو مرحله پیشرانش جامد و یک مرحله با پیشرانش مایع است و توانایی حمل ماهواره تا وزن ۲۲۰ کیلو گرم در مدار ۵۰۰ کیلو متری را داراست.
مهندس حسینی خاطرنشان ساخت: از مهم ترین دستاور های این آزمایش فضایی، دستیابی به قدرتمندترین موتور سوخت جامد کشور با تراست بیشتر از ۷۵۰ تن و صحه گذاری سایر فنآوری های جدید به کار رفته در این محصول می باشد.
وی خاطرنشان کرد: این ماهواره بر بعد از تست های تحقیقاتی و تثبیت فنآوری، آمادگی قرار دادن ماهواره های عملیاتی را در مدار خواهد داشت و از خصوصیت های اصلی آن، کاهش هزینه ها و افزایش سرعت دستیابی به اهداف بوده و با عنایت به قابلیت پرتاب از سکوی متحرک، امکان قرار دادن ماهواره در مدار خورشید آهنگ فراهم می شود که قابلیت های خاصی برای ماهواره سنجشی به ارمغان می آورد.
حسینی اظهار داشت: در این ماهواره بر، قدرتمندترین موتور سوخت جامد کشورمان مورد استفاده قرار گرفته است.
وی ادامه داد: با این پرتاب به قوی ترین موتور سوخت جامد در حوزه فضایی دست پیدا کردیم؛ مرحله اول و دوم این ماهواره بر سوخت جامد است و مرحله سوم سوخت مایع است.
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع با اشاره به اینکه سوخت جامد عموما در مراحل اول پرواز ماهواره بر استفاده می شود چونکه انرژی زیادی را در یک بازه زمانی کم به ما می دهد، اظهار نمود: ایده اصلی ماهواره بر ذوالجناح بین ۲ تا ۳ سال پیش عنوان شد و در این زمان کار زیادی به صورت جهادی انجام شد. هدف ما صحه گذاری پرتابی موتور سوخت جامد و ارزیابی عملکرد آن بود. در مرحله یک ماهواره بر ماهواره بر ذوالجناح حدود ۷۰ ثانیه عملکرد دارد و ما را به ارتفاع ۱۵ کیلومتری می رساند و در این ارتفاع بوستر جدا می شود.
حسینی بیان نمود: محققان یک محموله تحقیقاتی در این ماهواره برگذاشتند و بخشی از زیرسیستم ها را در این مرحله تست کردند و میزان ارتعاشات و دما و... را اندازه گیری کردند.
وی اظهار داشت: ماهواره بر ذوالجناح ماموریتی که برایش تعریف شده، قرار دادن ماهواره ای با حداکثر ۲۲۰ کیلوگرم در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری و مدار دایروی است که توانمندی نزدیک به سیمرغ دارد. هدف ما رسیدن به مدار نبود و پرتاب با هدف زیرمداری انجام گرفت. تا آن مرحله ای که مدنظرمان بود، پرواز انجام گرفت. ما هم می توانیم یک ماهواره ۲۲۰ کیلوگرمی را در مدار قرار دهیم و هم مجموعه ای از ماهواره ها که مجموع وزن شان ۲۲۰ کیلوگرم است، را پرتاب نماییم.
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع درباره موتور این ماهواره بر هم اظهار داشت: این موتور حتی نسبت به موتورهای نظامی قدرتمندترین موتور سوخت جامد است. قطر مرحله اول آن ۱.۵ متر است، تراست ۷۵ تن از آن گرفته ایم که قابلیت ارتقاء تا ۱۰۰ تن را هم دارد که این مورد برای نخستین بار در موتورهای سوخت جامد است.
حسینی در توضیح چرایی استفاده از سوخت مایع در مرحله پایانی ماهواره بر ذوالجناح، اظهار نمود: در مراحل بالایی ما احتیاج به زمان سوزش های بالایی داریم، در ذوالجناح ۳۰۰ ثانیه به بالا پرواز داریم، کنترل پذیری و دقت تزریق ماهواره به مدار هم با استفاده از سوخت مایع بیشتر می شود.
وی درباره خانواده ماهواره برهای ایرانی، اظهار داشت: ماهواره بر سیمرغ یک محصول میانی است و ما در آینده به ماهواره بر سریر خواهیم رسید که یک تن محموله را در ارتفاع ۱۰۰۰ کیلومتری قرار می دهد، با سروش هم می توانیم در ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری حدود ۱۵ تن محموله قرار دهیم؛ ما مقرر است با ماهواره بر سروش ماهواره در مدار زمین آهنگ قرار دهیم. وقتی به سریر رسیدیم، عملا دیگر سیمرغ از رده خارج می شود و برای محموله های سبک تر هم از ذوالجناح استفاده خواهیم کرد.
سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع افزود: از خصوصیت های ذوالجناح این است که نیازی به پایگاه پرتاب ثابت ندارد و می تواند به صورت متحرک پرتاب شود. امروز بحث منظومه سازی با استفاده از ماهواره های سبک بسیار متداول می باشد، منظومه سازی در فضا لازمه اش این است که از زوایای میل مداری متفاوت بتوانیم پرتاب را انجام دهیم که این کار با ذوالجناح امکان پذیر است.
حسینی در انتها درباره پیشران های سرمازا(کرایوژنیک) هم اظهار داشت: موتورهای سرمازا را در صنایع داخلی دنبال می نماییم و در آینده هم موتور بهمن را برای تناژهای بالای موتور سرمازا خواهیم داشت.

منبع:

1399/11/14
11:57:25
1208
0.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , دانشمند , ساخت , صنعت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب