3 حوزه صنعت خودرو كه بیشترین رسوخ فناوری نانو را تجربه كردند

3 حوزه صنعت خودرو كه بیشترین رسوخ فناوری نانو را تجربه كردند بررسی های نشان داده است بیشترین رسوخ فناوری در حوزه خودرو در ارتباط با محصولات نگهداری با ۳۲۱ محصول است و بعد از آن قطعات با ۱۷۶ محصول رتبه دوم و افزودنی های خودرو با ۱۳۷ محصول در رتبه سوم قرار گرفته است.


به گزارش ایسنا، رسوخ فناوری نانو در صنعت خودروسازی باعث عرضه محصولات مختلفی شده که از آن جمله می توان به رنگ های خود ترمیم شونده، شیشه های خود تمیزشونده، انواع کاتالیزورها، فیلترهای نانوحفره ای و خیلی از مواد سبک و کم حجم اشاره نمود.
بانک محصولات پایگاه استت نانو مبادرت به جمع آوری و دسته بندی این محصولات کرده است. برای بخش خودرو، این بانک، اطلاعات ۶۳۴ محصول مختلف از ۱۸۵ شرکت که در ۳۵ کشور مختلف ساخته شده را جمع آوری کرده است.
در بخش «نگهداری» که بیشترین سهم را در بین نانومحصولات صنعت خودرو دارد، ۵۴ محصول به کنسانتره های شستشوی خودرو، ۴۸ محصول به سیلانت های رنگ، ۳۶ محصول به پولیش ها و ۳۲ محصول به سیلانت های شیشه اختصاص دارد. از دیگر محصولات بخش نگهداری می توان به انواع پولیش، پد، ترمیم کننده رنگ بدنه، شوینده خودرو و ماده پرداخت سطحی اشاره نمود.
دی اکسید سیلیکون پرکاربردترین نانوماده در محصولات بخش نگهداری خودرو است، بعد از آن نانوذرات رس با ۱۸ محصول در رتبه دوم قرار دارد. ضدآلودگی، افزایش دوام، ایجاد خاصیت ضدپرتوفرابنفش، ضدآب و ضدخراش همچون خصوصیت هایی است که با استفاده از نانومواد در این محصولات بوجود آمده است.
آلمان با ۱۰۳ محصول بیشترین سهم را در بخش نانومحصولات «نگهداری» خودرو داشته و بعد از آن آمریکا و ایران به ترتیب با ۶۶ و ۳۳ محصول قرار دارند.
در بخش «قطعات» فیلترهوا با ۱۱۷ محصول و فیلتر روغن با ۲۳ محصول در رتبه های اول و دوم قرار دارند. در فهرست نانومواد، نانوذرات رس و نانوالیاف بیشترین سهم را در این محصولات به خود اختصاص داده اند. آمریکا با ۱۲۹ محصول و ایران با ۱۱ محصول در رتبه های اول و دوم تولیدکنندگان «قطعات» خودرو با نانومواد قرار گرفته اند. افزایش طول عمر، مقاومت در مقابل رطوبت و دوام حرارتی هم خصوصیت های مهمی است که با فناوری نانو در این محصولات بوجود آمده است. از دیگر محصولات بخش قطعات می توان به کاتالیست، تایر، آینه بغل، آینه پشت، سنسور باتری و لنت ترمز اشاره نمود.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، دربخش «افزودنی ها» هم افزودنی روغن با ۷۱ محصول و افزودنی سوخت با ۳۲ محصول بیشترین سهم را داشته و در این محصولات بیشتر از دی سولفید تنگستن و نانوذرات الماس استفاده شده است. آمریکا، نیوزلند، ایتالیا، بریتانیا و چین بیشترین سهم را در تولید این محصولات داشته اند. کم کردن اصطکاک و کاهش مصرف انرژی هم مهم ترین خصوصیت هایی بوده که نانومواد در محصولات این بخش بوجود آورده اند. از دیگر محصولات بخش افزودنی می توان به ترمیم کننده موتور، افزودنی روغن، افزودنی بنزین، رزین و افزودنی روغن ترمز اشاره نمود.
منبع:

1399/10/23
12:18:52
1140
0.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , باتری , بانك , ساخت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب