رئیس جهاد دانشگاهی در نشست جهاد علمی به سبك دكتر كاظمی آشتیانی:

دكتر كاظمی آشتیانی واجد تمام صفات یك مدیر جهادی بود

دكتر كاظمی آشتیانی واجد تمام صفات یك مدیر جهادی بود به گزارش سایت امن رئیس جهاد دانشگاهی در نشست ˮجهاد علمی به سبک دکتر کاظمی آشتیانیˮ تاکید کرد: در مورد شاخصه های دکتر کاظمی آشتیانی می توان گفت ایشان واجد تمام صفات یک مدیر جهادی به تمام معنا بود.به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، نشست "جهاد علمی به سبک دکتر کاظمی آشتیانی" همزمان با پانزدهمین سالگرد درگذشت این دانشمند جهادگر، عصر امروز (14 دی 99) با حضور دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، دکتر علی منتظری، رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان، دکتر سید حسن شهرستانی، رئیس سابق کتابخانه ملی به صورت مجازی برگزار گردید.

رییس جهاد دانشگاهی اظهار داشت: مؤمن و دین باور بودن یکی از صفاتی بود که دکتر کاظمی آشتیانی به صورت کامل واجد آن بود. شاخصه دوم، علم باور بودن است، از یک مدیر جهادی انتظار می رود که علم باور باشد و این خصوصیت در وجود ایشان وجود داشت. شاخصه دیگر یک مدیر جهادی، خودباوری است؛ خودباوری به معنای این است که خداوند به صورت یکسان توانمندی را در همه انسان ها به ودیعه قرار داده است و باید بتوانیم از این توانمندی به خوبی استفاده نمائیم که دکتر کاظمی آشتیانی به شکل بسیار خوبی از این ودیعه خداوندی استفاده کردند.

وی تاکید کرد: داشتن برنامه ریزی، شاخصه دیگر یک مدیر جهادی است، یعنی برای تمام فعالیت ها در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت باید برنامه ریزی داشته باشد و دکتر کاظمی آشتیانی واجد این صفت هم بود. یک مدیر جهادی باید پرکار و خستگی نپذیر باشد. هیچ کاری بدون زحمت و تلاش به دست نمی آید و برای موفقیت باید کوشش کرد.

دکتر طیبی اشاره کرد: ناامید نشدن از شکست ها و ناامید نشدن از خوردن به درهای بسته بخصوص در شرایط کشور ما، شاخصه دیگر یک مدیر جهادی است. بهرحال کسی که می خواهد یک کار جدید ایرانی انجام دهد و یک فناوری نو را تولید نماید، هم در بحث کار علمی و فناورانه به صورت طبیعی با مشکل مواجه می شود و هم پس از تولید و در کاربرد آن گرفتار مشکل خواهد شد؛ حتی مقاومت هایی در مورد استفاده از آن وجود دارد.

رییس جهاد دانشگاهی اضافه کرد: انتخاب زمینه درست کاری یکی دیگر از شاخصه های یک مدیر جهادی است. باتوجه به بودجه بسیار محدود جهاد دانشگاهی، باید زمینه ای را انتخاب نماییم که هم زمینه علمی و هم اقتصادی داشته باشد و دکتر کاظمی آشتیانی کاملاً واجد این صفت بود.

ارادت عمیق دکتر کاظمی آشتیانی به رهبر معظم انقلاب

دکتر علی منتظری هم در بخش دیگر این مراسم اظهار داشت: برادر جهادگر دکتر کاظمی آشتیانی علاوه بر تدّین و صفات و خصوصیت های دیگری که داشتند، فردی بسیار پرشور و ناآرام بود، گویی مصداق این بیت بودند که: ما زنده از آنیم که آرام نگیریم/ موجیم که آسودگی ما عدم ماست

رییس پژوهشکده علوم بهداشتی اضافه کرد: دکتر کاظمی آشتیانی دائماً درحال تلاش و تلاش برای کشف راه های جدید و عرضه خدمت مؤثر به مردم و کشور بود. این جهادگر، خصوصیت های دیگری داشت که کمتر به آن اشاره شده است که در ارتباط با رفتار سازمانی ایشان است.

وی تاکید کرد: دکتر کاظمی آشتیانی با تمام وجود به جهاد دانشگاهی اعتقاد داشتند و در راه اعتلای این نهاد انقلاب اسلامی، هستی و وجود خویش را در طبق اخلاص گذاشته بود. از این جهت هم فردی نمونه و الگویی در جمع دوستان بود.

دکتر منتظری اظهار داشت: در زمان مسئولیت ایشان در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران و ریاست پژوهشکده رویان تصمیم گرفته شد که این دو نهاد از هم جدا شوند و دکتر کاظمی آشتیانی با وجود اینکه بخشی از حوزه مدیریت ایشان کاسته شد، اما با تمام اخلاص این کار را انجام دادند و در جهت اجرای مقررات تلاش می کردند که قابل ستایش است.

رییس پژوهشکده علوم بهداشتی به نمونه ای از رفتار سازمانی دکتر کاظمی آشتیانی اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی که قرار بود کلنگ راه اندازی ساختمان فعلی پژوهشگاه رویان به زمین زده شود که مصادف با سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی بود، مراسمی در آن محل ترتیب داده شده بود و زمان زیادی طول کشید که به آن محل برسیم. به ایشان پیام دادم که مراسم را شروع کنید، اما ایشان گفتند که تا زمان حضور شما مراسم را آغاز نمی نماییم. در واقع می خواستند این مورد را القاء کنند که در همه حالات و موضوعات به مسائل سازمانی توجه دارند.

دکتر منتظری تاکید کرد: دکتر کاظمی آشتیانی رفتار سازمانی جهادگرانه داشت و تلاش می کرد اقتدار و عظمت جهاد دانشگاهی را در همه سطوح حفظ کند و در مدیریت خود هم با مشورت و مجوز قانونی کارها را انجام می داد و رفتار بسیار منعطفی با نیروی انسانی زیردست داشت و با همه مثل برادر رفتار می کرد و به دنبال رشد افراد بود.

رییس پژوهشکده علوم بهداشتی اشاره کرد: دکتر کاظمی آشتیانی ارادت عمیقی به رهبر انقلاب داشت و از خوشحال کردن ایشان لذت می برد. روزی که به همراه وزیر بهداشت وقت، ایشان و تعدادی از همکاران پژوهشکده رویان به محضر رهبر انقلاب رسیدیم، گزارشی از تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی عرضه شد. یکی از بیانات شیرین رهبر انقلاب برای دکتر کاظمی آشتیانی این بود که کاین هنوز از نتایج سحر است، باش تا بامداد دولتت بدمد.

وی اضافه کرد: دلیل ارادت دکتر کاظمی آشتیانی به رهبر معظم انقلاب، حمایت های بی دریغ رهبری از پژوهشکده رویان بود و این حمایت های برجسته و خدمات خالصانه امروز به سرمایه بسیار ارزشمندی برای مردم و کشور تبدیل گشته است که آنرا مدیون تلاشهای دکتر کاظمی آشتیانی و همکاران پژوهشگاه رویان هستیم.

دکتر کاظمی آشتیانی، جهادگری بی تکلف و نمونه بارز یک قهرمان

در ادامه این مراشم، دکتر شهرستانی طی سخنانی اظهار داشت: امروز همزمان با بزرگداشت قهرمان ملی عرصه مقاومت، سردار شهید سلیمانی، پانزدهمین سالگرد قهرمانی در عرصه جهاد علمی را برگزار می نماییم. دکتر کاظمی آشتیانی، نمونه انسان تراز فرهنگ ایران و انقلاب اسلامی است. در این فرهنگ جامع ایران و اسلام، انسان جامع در اوج سادگی، صمیمیت و فروتنی، نه در جهان بلکه بر جهان ایستاده است.

ریس سابق کتابخانه ملی اضافه کرد: ما کارگر هستی نیستیم، بلکه کارفرمای هستی هستیم و در چنین جایگاهی، قهرمانان جوان و پرشور کشور مانند دکتر کاظمی آشتیانی با پشتوانه تربیت اصیل اسلامی، خردمندی، هوشیاری و ایمانی سرشاری که در وجودشان نهادینه شده است، به جامعه و کشور خدمت می کنند.

دکتر شهرستانی اشاره کرد: خردمندی، دانش، تلاش و کوشش بدون چاشنی ذوق و عشق راه به جایی نمی برد. انچه به ما باور می دهد، عشق است و دکتر کاظمی آشتیانی سرشار از این عشق بود. عشق در فرهنگ ما شکوفا و فعال است، نه افسرده و منفعل. راه عشق راه پرمخاطره و سختی است؛ هرچه آرمان ها و اهداف بالاتر باشد، راه سخت تر است، اما در نهایت، شکوفایی و سرسبزی است. سختی ها نباید عامل توقف ما باشند.

وی اضافه کرد: لغت قهرمان در فرهنگ ما انحصاری نیست. در هر حوزه ای می توانیم الگو و قهرمان داشته باشیم و این جهادگر بی تکلف، نمونه بارز یک قهرمان است. جوانی مثل دکتر کاظمی آشتیانی با ایمان و عشقی که داشت، در حوزه کاری خود طوفانی به پا کرد.

دکتر شهرستانی تاکید کرد: دکتر کاظمی آشتیانی محصول این فرهنگ غنی هزاران ساله ایرانی اسلامی است؛ نمونه خوب، بی ریا، بی تکلف و دوست داشتنی و امیدوارم چنین شخصیت هایی در کشور تکثیر شوند و رویان همچنان که نام لطیف و زیبایی دارد، همچنان به رویش خود ادامه داده و جای خالی دکتر کاظمی آشتیانی را با دست پروده های ایشان پر کند.

دکتر کاظمی آشتیانی تراز کار رویان بوده و هست

دکتر شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان در این جلسه اظهار داشت: سالگرد شهادت سردار سلیمانی و پانزدهمین سالگرد درگذشت دکتر کاظی آشتیانی مصادف با ایام فاطمیه است و امیدوارم این مردان میدان میهمان سفره حضرت زهرا (س) باشند.

رییس پژوهشگاه رویان اضافه کرد: دکتر کاظمی آشتیانی، معمار و مؤسس رویان یکی از پیشکسوتان جهاد دانشگاهی بود. علت ماندگای نام و نشان کسانی که در عرصه های مختلف زحمت کشیدند، چیست؟ این ماندگاری اساسا مدیون تلاشهای جهادگونه این عزیزان در هر عرصه ای است؛ کسانی که از خود و خانواده گذشتند و دکتر کاظمی آشتیانی مصداق آن است.

دکتر شاهوردی اشاره کرد: دوراندیشی های دکتر کاظمی آشتیانی، کوشش برای پرآوازه کردن نام ایران در عرصه های بین المللی، از کمترین امکانات، بیشترین بهره را بردن، و تیم سازی همچون هنرهای ایشان بود. دکتر کاظمی آشتیانی تراز کار رویان بود و پس از 15 سال، هنوز هم هست. نزدیک به 30 هزار زوج نابارور با خدمات این مرکز صاحب فرزند شده اند و دعای خیر آنها، صدقه جاریه ای برای ایشان است.

وی اضافه کرد: تا زمانی که این کُنام و محیط، بوی دکتر کاظمی آشتیانی را می دهد، خیرات و برکات آن برای ایشان و ما ذخیره می شود. تمام همکاران در پژوهشگاه رویان، برنامه های خویش را با منش دکتر کاظمی آشتیانی تراز و تلاش می کنند کار را در همان سطح انجام دهند.

دکتر شاهوردی اشاره کرد: خداوند هم لطف و نگاه خاصی به رویان و همکاران این مجموعه داشته و کارها را مؤثرتر و بابرکت تر کرده است. این لطف خداوند که خیلی از مشکلات حل شده و به جمعی همدل کمک می نماید.

وی تاکید کرد: اما چه کاری انجام دهیم تا این کُنام و فضا را با همان انرژی حفظ کنیم؟ باید اوصاف دکتر کاظمی آشتیانی که خویش را مزین به اوصاف ائمه اطهار (ع) کرده بود را سرلوحه خود قرار دهیم. شکرگذار خدواند باشیم بخاطر اینکه زمینه برای کاهش آلام و دردهای مردم را برای ما فراهم نموده است. تا زمانی که شکرگذار باشیم، این لطف خداوند استمرار پیدا می کند.

دکتر شاهوردی اضافه کرد: با کارهایی که در تراز کارهای دکتر کاظمی آشتیانی و همت ایشان بود، مطمئناً لطف خداوند استمرار یافته و پژوهشگاه رویان می تواند آبروی جهاد دانشگاهی، نظام و کشور باشد.منبع:

1399/10/15
01:38:14
1180
0.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , پژوهش , خدمات , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب