در سالگرد شهادت سردار سلیمانی؛

اینستاگرام پستهای از عكس تو هم می ترسند را حذف نمود

اینستاگرام پستهای از عكس تو هم می ترسند را حذف نمود در سالروز شهادت سردار سلیمانی، اینستاگرام علاوه بر حذف پست و عکس و مسدودسازی حساب کاربران در محکوم کردن این اقدام تروریستی به راه اندازی کمپین ازعکس تو هم می ترسند نیز واکنش نشان داد.


به گزارش سایت امن به نقل از مهر، همزمان با سالروز ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، کاربران فضای مجازی با پیوستن به کمپین «از عکس تو هم میترسند» در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نارضایتی خودرا نسبت به بی اخلاقی، زورگویی و دیکتاتوری اینستاگرام که خودرا داعیه دار آزادی بیان می داند، ابراز کردند اما باز هم این اقدام با واکنش خصمانه اینستاگرام روبرو شد. کاربران ایرانی با انتشار تصویری تایپوگرافی با مضمون «#ازعکس_توهم_میترسند» و نشر حداکثری این هشتگ، عشق خودرا به سردار دل ها ابراز کردند اما همانطور که پیش بینی می شد بازهم شبکه اجتماعی اینستاگرام، علاوه بر حذف پست ها و تصاویر مربوط به سالگرد شهادت سردار سلیمانی، صفحات پربازدیدی که در این کمپین حضور داشتند را نیز مسدود و حذف نمود. اقدام اینستاگرام در حذف پست های کاربران ایرانی از سال قبل نمود بیشتری یافته و هر بار که کاربران ایرانی در محکومیت اقدامات تروریستی و غیر انسانی کشورهای متخاصم، دست به انتشار پستی می زنند، اینستاگرام آنرا حذف و یا صفحه کاربر را می بندد. این تصمیمات یکجانبه سال قبل در زمان شهادت سردار سلیمانی و بعد از آن، مدتی پیش در زمان ترور شهید فخری زاده به وفور تکرار شد.
علی حیاتی از طراحان کمپین «#ازعکس_توهم_میترسند» در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ایده راه اندازی این کمپین اظهار داشت: از سال قبل و به دنبال شهادت سردار سلیمانی، چندین بار صفحات من و برخی دوستانم در اینستاگرام که دارای دنبال کننده های بسیاری بود حذف شد. وی افزود: از ماه ها پیش درگیر تهیه طرح گرافیکی برای سالگرد حاج قاسم بودیم و از این مساله نیز ترس داشتیم که با گذاشتن عکس ها و پوسترهای در رابطه با ایشان، بازهم صفحات ما در اینستاگرام که به صورتی کارگاه طراحی و کسب وکار ما شمرده می شود، مسدود شود. بنا بر این بحث راه اندازی کمپین به ذهنمان رسید تا بتوان آنرا در فضای مجازی به اشتراک گذاشت و به صورتی یک حرکت اعتراضی در سالگرد شهادت سردار سلیمانی باشد. حیاتی با اعلان اینکه در چند روز گذشته خیلی از پست های در رابطه با شهادت سردار سلیمانی به وسیله اینستاگرام بسته شد، اضافه کرد: از پنجشنبه شب تصمیم بر آن شد که عبارت «از عکس تو هم می ترسند» را تبدیل به یک تصویر کرده و آنرا در فضاهای مجازی مختلف به اشتراک بگذاریم. ما می دانستیم که کاربران بسیاری در فضای مجازی قصد دارند که تصویر سردار سلیمانی را به اشتراک گذاشته و ارادت خودرا به ایشان ابراز کنند اما بطور قطع صفحه آنها با تهدید از طرف اینستاگرام روبرو می شد. بنا بر این راه اندازی این چالش، یک چاره بود. وی با تاکید بر اینکه این حرکت اعتراضی و درج هشتگ «#ازعکس_توهم_میترسند» با استقبال روبرو شد، اظهار داشت: اما به فاصله چند ساعت، ما متوجه شدیم که چندین بار پست ها و استوری های کاربرانی که دارای دنبال کننده بالا در اینستاگرام بودند، بسته شد. بنظر می رسد منهای الگوریتم های پیچیده این شبکه برای دیده شدن و نشدن برخی صفحات، ریپورتهای انسانی هم دراین زمینه بی تأثیر نیست. چونکه این میزان حساس شدن روی برخی صفحات و حذف آن در کمتر از یک دقیقه، بعید است توسط یک نرم افزار صورت گیرد. حتی ما الان شاهد می باشیم که این شبکه، پست کاربران را از روی مطالب انتشار یافته حذف می کند. حیاتی اظهار داشت: با این وجود برای هر آدم آزاده و عاقلی قابل اثبات است که چیزی به نام آزادی بیان که صاحبان اینستاگرام و امثال وی از آن صحبت می کنند فقط یک شو و نمایش است و گاهی برای آنکه برخی مقاصد سیاسی خودرا پیش ببرند آنرا مورد استفاده قرار می دهند. در اصل چیزی به نام آزادی بیان به معنایی که خودشان شرح می دهند وجود ندارد. وی اشاره کرد: گفته می شود اینستاگرام به صورت قانونی به حذف موارد مربوط به خشونت و تروریسم اقدام می کند. اما آنچه ما می بینیم این است که اینها حتی تروریست را نیز با نگاه خودشان تشخیص داده و مدلول می کنند. بنا بر این بزرگترین تروریست های دنیا را تروریست نمی دانند؛ منافقین آزاد هستند که هر مطلبی را روی اینستاگرام به اشتراک گذارند اما نسبت به محکومیت ترور سردار بزرگ کشور ما، قانون مسدودیت می گذارند. حیاتی با اعلان اینکه در این دنیا ما باید قوی شویم، اضافه کرد: به سبب نبود پلت فرم های بومی قوی ما به ناچار در زمین حریف بازی می نماییم. ما ناچاریم در این پلت فرم خارجی بجنگیم و اقتضائات آنها را قبول نماییم.
پیش از این نیز یک کارشناس هوش مصنوعی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب سازوکارهای فنی که شبکه اجتماعی اینستاگرام برای حذف پست های در رابطه با شهادت سردار سلیمانی به کار گرفت، توضیح داد و اظهار داشت: اتفاقی که در رصد محتوای اینستاگرام از نظر الگوریتمی می افتد را می توان به ۳ بخش استفاده از هوش مصنوعی، فیلترینگ و مدیریت گزینشی حساب های کاربری تقسیم کرد. اینستاگرام برای چهره هایی که قصد حذف کردن آنها را دارد از ابزارهای چهره نگاری با هوش مصنوعی استفاده می نماید و از این طریق مبادرت به شناسایی چهره های مدنظر و تصاویر مشابه آن می کند. وی اشاره کرد: علاوه بر الگوریتم ساختار چهره، اینستاگرام از روش فیلترینگ نیز برای سانسور هشتگ ها استفاده می نماید. خیلی از هشتگ ها به سبب ریپورت هایی که از طرف معاندان به این شبکه داده می شد، حذف و در فهرست فیلتر قرار می گیرد. بگفته این کارشناس، اینستاگرام در روش سوم با مدیریت گزینشی حساب کاربران را می بندد. بررسی ها نشان میدهد که می توان یک سری گزینه ها را برای فیلترینگ گذاشت و به صورتی اکانت تعدادی کاربران را به صورت گزینشی مدیریت کرد؛ به این معنا که گزینش شود که اگر این اکانت ها، محتوایی با این مضمون منتشر نمودند مشکلی ندارد اما غیر از آنها، اگر اکانتی در مورد سردار قاسم سلیمانی محتوایی را منتشر کرد، این محتوا پاک شود. به گزارش سایت امن به نقل از مهر، سال قبل و به دنبال حذف پست ها و اکانت های کاربران ایرانی که ترور سردار سلیمانی را محکوم کردند، موضوع مقابله جدی با پلت فرم اینستاگرام از طرف خیلی از کارشناسان و فعالان فضای مجازی مورد مطالبه قرار گرفت و وزارت ارتباطات نسبت به مقابله با این اقدامات یکجانبه، مغرضانه و خلاف آزادی بیان وعده هایی داد. در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اقدام آمریکا در سانسور سردار سلیمانی در اینستاگرام را بی آبرویی برای آن کشور خواند و اظهار داشت: «قطعاً مقابل سانسور آمریکا در اینستاگرام می ایستیم.» اما این وعده تا حالا محقق نشده است و ما همچنان با اقداماتی از این دست مواجه هستیم از طرف دیگر متولیان فضای مجازی هنوز نتوانسته اند برای حمایت و اجرای یک پلت فرم جایگزین اقدام مناسبی انجام دهند. کارشناسان فضای مجازی معتقدند که همراهی اینستاگرام با اقدامات تروریستی کشورهای متخاصم بوسیله حذف اکانت و پست کاربران ایرانی و جلوگیری از آزادی بیان ایرانیان در فضای مجازی، تنها یک دلیل می تواند داشته باشد و آن هم نبود قدرت سایبری و حاکمیت ایران در فضای مجازی و رویکرد منفعلانه مسئولان است. این پلت فرم با حاکمیت مطلق بر فضای مجازی کشور ما، پست ها و محتوایی که به ظن خود ناقض خط مشی هایش است را فیلتر می کند و سانسورهای اینستاگرام به سبب عدم حاکمیت سایبری و اقدام قاطع ایران برای مجاب کردن این شبکه به پذیرفتن قوانین و مقررات کشورمان، به دنبال هم تکرار می شود.

1399/10/14
01:11:48
1262
0.0 / 5
تگهای خبر: ارتباطات , ساخت , سایبر , فضا
اگر پسندیدید لاک کنید:
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب