با تلاش محققان كشور حاصل شد

امكان تشخیص هوشمند نوعی بیماری شبكیه در مبتلایان به دیابت

امكان تشخیص هوشمند نوعی بیماری شبكیه در مبتلایان به دیابت به گزارش سایت امن تیم ۳ نفره از محققان کشور موفق به طراحی دستگاهی برای تشخیص هوشمند بیماری رتینوپاتی در مبتلایان به دیابت شدند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، امروزه با تغییر در سبک زندگی افراد، مبتلا شدن به بیماری دیابت افزایش یافته است و این بیماری عارضه های بسیاری را با خود به همراه دارد که از آن جمله می توان به رتینوپاتی دیابتی و زخم شدن اندام های تحتانی اشاره نمود.
دیابت در صورت کنترل نشدن منجر به تخریب عروق شبکیه چشم می شود که به دنبال آن رتینوپاتی دیابتی را خواهیم داشت.
رتینوپاتی به اختلالاتی که در نهایت منجر به صدمه به شبکیه چشم می شود، گفته می شود. با برخورد نور به شبکیه چشم این محرک ها گرفتار تغییراتی شده و به صورت فرکانس هایی از شبکیه چشم به سمت مغز ارسال می شود.
در صورت صدمه به شبکیه متناسب با شدت و محل آسیب، بیمار امکان دارد گرفتار تاری دید و یا حتی کوری شود که با لیزر شبکیه می توان مانع از کوری افراد شد.
ازاین رو افرادی که مبتلا به دیابت هستند، در خطر از دست دادن بینایی خود قرار دارند.
به منظور درمان این عارضه تیم تحقیقاتی متشکل از میرهادی سیدعربی، آیلار مهدی زاده و آیدین مهدی زاده دستگاهی را طراحی کردند سطح بیماری رتینوپاتی را تشخیص دهد.
این دستگاه بگونه ای طراحی شده که می تواند به صورت آنلاین و آفلاین سطح بیماری رتینوپاتی را از روی تصاویر شبکیه چشم به صورت هوشمند تشخیص دهد و با مقایسه وضعیت های قبلی بیمار به صورت دقیق و درصدی، میزان تغییرات بیماری را به پزشک گزارش دهد.
متخصصان چشم پزشک حوزه شبکیه با استفاده از این دستگاه قادر به تشخیص هستند و با هوشمند سازی صورت گرفته بر روی آن، هر سطح از کادر درمانی می توانند مبادرت به تشخیص میزان صدمه شبکیه باشند.
این دستگاه از مهاجرت بیماران از استانی به استان دیگر برای ویزیت متخصص و صدمه بیشتر به چشم جلوگیری می کند.
منبع:

1399/09/14
12:33:31
1417
5.0 / 5
تگهای خبر: آنلاین , تخصص , دستگاه , متخصص
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب