ایران در جایگاه سیزدهم جهان از لحاظ تعداد مقالات در رابطه با كرونا

ایران در جایگاه سیزدهم جهان از لحاظ تعداد مقالات در رابطه با كرونا به گزارش سایت امن عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره مقالات انتشار یافته از ایران در پایگاه web of science در زمینه كووید-۱۹ اظهار داشت: ایران با ۷۸۶ مقاله در رابطه با كووید-۱۹ در جایگاه سیزدهم قرار دارد و ۲.۳ درصد مقالات در ارتباط با این بیماری توسط ایران انتشار یافته است. این در شرایطی رخ داده است كه دانشگاه های ما واقعا از لحاظ مالی در مضیقه بوده اند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر صبوری در وبینار تحولات آموزش عالی در عصر کرونا که به همت گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم برگزار شد، بیان نمود: بعضی از ویروس کرونا بعنوان پژواک ناله ی زمین یاد می کنند چون در طول تداوم این وضعیت به مدت یک سال، بقای بیشتر از ۷۰۰ گونه ی گیاهی و جانوری حفظ می شود و بیشتر از ۲۰۰ میلیون متر مکعب گازهای گل خانه ای و دی اکسید کربن کاسته می شود. در آینده نزدیک دمای کره زمین پایین می آید. علاوه بر آن، کاهش چند صد میلیون تن زباله پلاستیکی و افزایش بهداشت عمومی به خصوص در کشورهای فقیر از ره آوردهای این ویروس خواهد بود.
وی ضمن اشاره به تغییر سیستم آموزش و استفاده بهینه از فضای مجازی اظهار داشت: ویدیوکنفرانس ها و آموزش های تحت شبکه اینترنت، سرفصل تازه ای از آینده علم و آموزش نوین است. این به صورت غیرمستقیم و گاها هم مستقیم رخ می دهد و در نتیجه می تواند از نابودی جنگل های بسیاری جهت چاپ کتب درسی و آموزشی در سرتاسر زمین جلوگیری کند. در جهان بعد از کرونا انسان خردمندتر خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره مطالعه ای که پیرامون تحقیقات ایران در سال ۲۰۲۰ انجام شده است اظهار داشت: در این مطالعه، از داده های پایگاه WOS استفاده شد تا اسناد علمی نمایه شده با مبحث کرونا در هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، بررسی شود. در حوزه Science تعداد مقالات ایران در سال ۲۰۱۹، ۴۷۶۴۵ عدد بوده است که این میزان در سال ۲۰۲۰ به ۴۵۸۱۴ رسید. در حوزه علوم اجتماعی، تعداد مقالات از ۳۲۱۰ سال ۲۰۱۹، به ۳۵۱۹ در سال ۲۰۲۰ رسیده است. در حوزه هنر و علوم انسانی، تعداد مقالات در سال ۲۰۲۰، ۲۴۶ بوده است در حالیکه در سال ۲۰۱۹، ۲۵۲ مقاله در این حوزه ها منتشر گردید.
صبوری افزود: از میان دو میلیون سندی که در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته است، ۳۱۷۹۴ مورد درباره کووید-۱۹ بوده است. از این میان، آمریکا با ۹۱۶۱ مقاله در رتبه اول قرار گرفته و پس از آن چین قرار دارد. رتبه ایران در این عرصه ۱۲ است در حالیکه در رتبه بندی از لحاظ تعداد مقالات در زمینه ی علوم رتبه ی ۱۴ را داریم.
استاد ممتاز دانشگاه تهران درباره مقالات حوزه علوم اجتماعی بیان نمود: در حوزه ی علوم اجتماعی، از میان ۳۵۶۸۰۶ سند علمی تهیه شده در دنیا، امریکا، انگلیس و چین در رتبه های اول تا سوم قرار دارند. ایران در جایگاه ۲۹ قرار دارد. از این تعداد مقاله ی انتشار یافته در سرتاسر دنیا، ۲.۱ درصد مقالات به کووید-۱۹ مرتبط بوده است. ایران رتبه ی ۱۴ را در این رده بندی دارد.
وی تصریح کرد: در حوزه علوم انسانی و هنر، از ۷۴ هزار و ۲۴۳ مقاله ی انتشار یافته، ایران با ۲۴۶ مقاله رتبه ی ۳۷ جهان را داراست. از کل سندهای علمی ساخته شده در زمینه علوم انسانی و هنر، فقط ۰.۲۱ درصد به مقالاتی با مبحث کووید-۱۹ اختصاص دارد که ایران با چهار مقاله در رتبه ی هفتم جهان است البته این چهار مقاله از هیچ کدام از دانشمندان ایرانی نبوده، بلکه متعلق به یک استاد آمریکایی است که فرصت مطالعاتی در دانشگاه شیراز گذرانده و در مقالات خود از افیلیشن دانشگاه شیراز بهره برده است.
این استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک اضافه کرد: به صورت کلی، ایران با ۷۸۶ مقاله در رابطه با کووید-۱۹ در جایگاه سیزدهم قرار دارد و ۲.۳ درصد مقالات در ارتباط با این بیماری توسط ایران انتشار یافته است. این در شرایطی رخ داده است که دانشگاه های ما واقعا از لحاظ مالی در مضیقه بوده اند. در سال ۲۰۲۰ رتبه ی علمی ایران از لحاظ کمیت انتشارات در همه ی موضوعات، پانزدهم است.
صبوری با بیان اینکه «مقالات ایرانی در ۳۸۸ مجله دنیا انتشار یافته است»، اظهار داشت: میانگین کیفیت مقالات ایرانی انتشار یافته، Q2 بوده است که مبین کیفیت خوب این اسناد است. ۷۸۶ مقاله ای که از ایران در مورد کووید-۱۹ انتشار یافته است اچ ایندکس ۲۵ را طی کمتر از یک سال کسب کرده اند و ۳۲۱۷ مورد ارجاع به آنها داده شده است؛ یعنی میانگین ارجاع به هر مقاله ایرانی چهار است و این عدد بسیار خوبی است. مقالاتی با ۱۴۰ و ۱۱۱ ارجاع وجود داشته است.
وی اظهار نمود: دانشگاه هاروارد با ۷۷۱ سند علمی در زمینه کووید-۱۹ رتبه ی نخست را در بین دانشگاه ها دارد. غالب مقالات ایرانی از جانب دانشگاه علوم پزشکی تهران به ثبت رسیده است. بعد از آن، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارند. دانشگاه تهران هم ۲۶ مقاله در زمینه کووید-۱۹ ثبت کرده است.
صبوری در ادامه ضمن اشاره به حمایت های مالی از پژوهش ها بیان نمود: تحقیقات در رابطه با کووید-۱۹ در ایران، توسط دانشگاه ها حمایت مالی شده اند و هیچ مورد حمایتی از صندوق پژوهشگران و فناوران کشور و نظایر آن دیده نشده است. اما دو مورد حمایت مالی از جانب بنیاد قطر مشاهده شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره حمایت های مالی از تحقیقات علمی در آمریکا اظهار داشت: NSF و NIH مهم ترین و بزرگترین بنگاه های عرضه دهنده گرنت پژوهشی به استادان و محققان از میان حدود ۵۰ بنگاه ریز و درشت در کشور آمریکا است. در سال ۱۹۵۸، با نگرانی شدید پیش آمده در آمریکا از خبر پیشتازی اتحاد جماهیر شوروی سابق، بودجه NSF از ۳.۵ میلیون دلار به ۴۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد. در شماره پنج ماه ژوئن مجله ساینس خبر مهمی درباره لایحه ی افزایش بودجه بنیاد ملی علم آمریکا (NSF) به چاپ رسیده است که بر مبنای آن بودجه ی این نهاد از هشت میلیارد دلار سالیانه به ۴۰ میلیارد دلار ظرف پنج سال رسیده است. این جهش، دومین جهش اعتباری در عمر ۷۰ ساله ی این موسسه است و با احساس خطر از عقب افتادن در توسعه تکنولوژیک از چین حاصل شده است.
صبوری در انتها ضمن اشاره به فعالیتهای شرکتهای دانش بنیان در تولید ماسک، ساخت ونیتلاتور و کیت های تشخیص کرونا بیان نمود: توسعه، پیشرفت، قدرت، برتری اقتصادی، سلامتی و رفاه جامعه و در نهایت ابرقدرتی، در گرو پژوهش و تحقیق بوده و حتی در کمبودها و بحران های سنگین اقتصادی، نه تنها از اعتبارات پژوهشی نباید کاست، بلکه برای مقابله با این طوفان، باید دست به دامن محققان شد و بر اعتبارات پژوهشی افزود. توانایی، دانایی می خواهد و این نیازمند تحقیق است.1399/09/12
13:28:03
1228
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب