در قالب بیانیه ای مطرح شد؛

۵ سوال بسیج دانشجویی در مورد عملكرد معاون مستعفی وزارت بهداشت

۵ سوال بسیج دانشجویی در مورد عملكرد معاون مستعفی وزارت بهداشت به گزارش سایت امن بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی در اطلاعیه ای ۵ سؤال از دوره عملكرد دكتر ملك زاده معاون مستعفی وزارت بهداشت در این معاونت كلیدی را بیان نمود.به گزارش سایت امن به نقل از مهر، تعدادی از دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در اطلاعیه ای سوالاتی را از دکتر ملک زاده معاون مستعفی وزیر بهداشت مطرح نمودند.
متن بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«باید صد درصد کار علمی، تلاش علمی، تهیه مقاله علمی ناظر باشد به نیازهای شما»
انتشار خبر استعفای جناب آقای دکتر ملک زاده، معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در شب آغاز محدودیت های جدید کرونایی سبب شگفتی خیلی از جامعه بهداشت و درمان کشور شد. ضمن تشکر از زحمات آقای دکتر ملک زاده در سالهای طولانی مسئولیت در نظام سلامت، برخی از بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور بنا بر وظیفه خود و به دور از مسائل حاشیه ای و بی مبنا، لازم می داند ۵ سؤال از دوره عملکرد ایشان در این معاونت کلیدی مطرح نماید تا به رسم معمول مسئولین ارشد کشور، استعفا بهانه ای برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و عدم پاسخ گویی نسبت به افعال و ترک افعال در دوره مسئولیت نباشد:
۱) رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر مبحث جهت دهی تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی به سمت رفع نیازهای کشور تاکید داشته اند؛ من جمله در دیدار چند سال قبل با اساتید دانشگاه ها که فرمودند: «ببینیم واقعاً کشور به چه احتیاج دارد و پژوهش ها را در جهت نیازهای کشور قرار بدهیم... والّا صرف اینکه مثلاً یک مقاله در یک مجله ISI منتشر نموده یا چه تعداد مقاله منتشر نموده، کافی نیست؛ یعنی محقق و پژوهشگر ما نباید برای کسب رتبه علمی به دنبال این باشد که مقاله ای را تهیه و تولید نماید که برای کشور هیچ فایده ای ندارد و هیچ خلأیی از خلأهای پژوهشی کشور را پر نمی نماید. بله، آن کسی که آنرا در مجله چاپ می کند، امکان دارد برایش مفید باشد یا برای کس دیگری و جای دیگری مفید باشد؛ اما برای کشور مفید نیست. این کار را می کند صرفا به جهت اینکه رتبه علمی به دست آورد.
متأسفانه مساله پژوهش های بی فایده در حوزه بهداشت و درمان و ارزشیابی اعضای هیئت علمی و هم دانشجویان علوم پزشکی کشور به صرف شاخصهای کمی و بی توجهی به انجام تحقیقاتی که برای کشور مفید باشند، تبدیل به یکی از چالش ها و مشکلات بزرگ نظام سلامت شده است که بعد از مدت های فراوان، سرانجام رسماً توسط وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم مورد تاکید قرار گرفت. مطرح شدن این مورد از نفر اول مدیریت بهداشت و درمان کشور که «۹۸ درصد از تحقیقات در نظام سلامت، صرف انتشار مقالات در فلان مجلات می شود که به کار نمی آید. به شدت به روند تحقیقات نظام سلامت، انتقاد دارم» و تاکید بر آن در حکم انتصاب سرپرست جدید این معاونت، هرچند جای خرسندی دارد؛ اما بسیار دیرهنگام صورت پذیرفت و در صورتیکه همچون خیلی از موضوعات دیگر در وزارت بهداشت، به بیان انتقاد بسنده شود و راهکاری برای آن عرضه نگردد، صرفا ضربه ای بر پیکر پردرد نظام سلامت وارد خواهد نمود.
سوق دادن پژوهشگران و اساتید دانشگاه های علوم پزشکی و گره زدن مساله ارتقای اعضای هیئت علمی به عرضه مقاله در مجلات ISI و پر کردن رزومه بدون توجه به کیفیت مقالات و کم رنگ شدن تحقیقات بنیادی و کاربردی و عدم تاثیر آنها در حل معضلات نظام سلامت ایران، همواره از دردهای بزرگ نخبگان و دلسوزان کشور بوده است.
لازم است آقای دکتر ملک زاده نسبت به عملکرد ۷ ساله خود در این حوزه پاسخگو باشند. آیا پایشی در مورد جهت دهی وضعیت تحقیقات حوزه علوم پزشکی به این سمت صورت گرفته است؟
۲) هم زمانی استعفای ایشان با آغاز محدودیت های جدید کرونا بهانه مناسبی است تا عملکرد ایشان در این عرصه مورد سؤال قرار گیرد. متأسفانه اولویت نظام تحقیقات و فناوری در حیطه کرونا به سمت انجام کارآزمایی های بالینی و همکاری گسترده با سازمان جهانی بهداشت و عرضه نظریات غلط و هزینه ساز رفت و نسبت به عرضه راهکار در جهت چگونگی مدیریت بیماری و استفاده از ظرفیت های فراوان کشور، توجه کافی صورت نگرفت. بعلاوه اعتماد بیش از اندازه رئیس جمهور بعنوان رأس ستاد ملی مقابله با کرونا به مشاوره های اشتباه آقای دکتر ملک زاده هزینه های بالایی را برای کشور ایجاد نمود. من جمله فرضیه ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی نسبت به کرونا و یا اعلام مبحث غیرعلمی و غیراخلاقی ایمنی دسته جمعی که در جلسه چهارم ستاد مورخ ۲۶ اسفند ماه ۹۸ به صراحت از جانب ایشان توسط رئیس جمهور مطرح گشت
۳) مدت هاست که دلسوزان و کارشناسان نظام سلامت، تعارض منافع را بزرگ ترین معضل کشور در این حوزه می دانند. آقای دکتر ملک زاده می بایست نسبت به ابهامات مطروحه در این خصوص پاسخگو باشند. تأسیس شرکت دارویی و تصدی سمت ریاست هیئت مدیره آن، هم زمان با حضور در سمت معاونت وزیر و تجویز برخی داروهای بی تاثیر برای درمان کرونا از ابهاماتی ست که پاسخ معاون مستعفی را می طلبد.
هم چنین علیرغم منع پرداخت بودجه مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی کشور (نیماد) -که وظیفه حمایت مالی از طرح های پژوهشی کلان و مهم در رابطه با علوم پزشکی را بر عهده دارد- به اعضای اصلی و رؤسای کمیته های آن، بیشترین تخصیص صورت گرفته از زمان تأسیس این مؤسسه تاکنون، در ارتباط با پژوهشکده تحت مدیریت و وابستگان علمی ایشان بوده است. موارد مذکور ورود دستگاههای نظارتی به مبحث را می طلبد.
۴) اسناد بالادستی نظام، تأکیدات فراوانی بر استفاده از طب سنتی در نظام سلامت کشور دارند؛ من جمله بند دوازدهم سیاست های کلی نظام سلامت با مبحث «بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه کردن طب سنتی ایران»، نقشه جامع علمی کشور، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، برنامه های پنج ساله پنجم و ششم توسعه کشور، منشور احیاء و کاربرد طب سنتی ایران و.... با این وجود معاون سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بی اعتقادی به استفاده از درمان های مکمل به تمسخر طب سنتی پرداخته و در حالیکه می بایست ۵ درصد از پژوهش های کشور در حیطه طب سنتی و گیاهان دارویی باشند، بعنوان مخالف توسعه این پژوهش ها و ادغام طب سنتی در شبکه بهداشت و درمان قد علم نمودند.
۵) علاقه دکتر ملک زاده بر انجام مطالعات کوهورت مختلف در سالیان طولانی که مسئولیت های مختلف وزارتخانه را به عهده داشتند، من جمله کوهورت پرشین، گلستان و... و هم مشارکت های گسترده جمهوری اسلامی در طرح های مطالعاتی جهانی حیطه علوم پزشکی، که در همه گیری کرونا هم نمایان بود، سبب دستاوردهای فراوان و درخشش کشور در مجامع علمی جهانی شده است -که به نوبه خود جای تقدیر و تشکر فراوان دارد، اما جا دارد به دور از هیاهوی سیاسی و دادن آدرس غلط، مسائل امنیتی این تحقیقات و انتشار اطلاعات مردم ایران که جنگی تمام عیار و همه جانبه ضد آنها به راه افتاده، توسط نهادهای مربوطه بررسی گردد.
بسیج دانشجویی بدون جانب داری از هیچ شخص و مسئولی در مسائل اخیر، مطالبه مذکور، در مورد هدایت تحقیقات به سمت رفع نیازهای کشور را، از جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول ۲۳ ماه تصدی منصب وزارت هم دارد و از الان منتظر دریافت پاسخ درمورد مسائل مطروحه می باشد که بدون شک چشم انداز درخشان نظام سلامت تنها در این راه قابل مشاهده است؛ و من الله التوفیق
بسیج دانشجویی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله
دانشگاه علوم پزشکی آزاد
دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی قزوین
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشکده علوم پزشکی مراغه

1399/09/02
20:35:31
1335
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , امنیت , پژوهش , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب