معاون وزیر علوم تأكید كرد:

ضرورت گسترش پارك های علم و فناوری استانی

ضرورت گسترش پارك های علم و فناوری استانی سایت امن: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر ضرورت گسترش پارك های علم و فناوری استانی در كشور تاكید نمود.


به گزارش خبرگزری مهر به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر ضرورت گسترش پارک های علم و فناوری استانی در کشور تاکید نمود.
وی در نشست روسای پارک های علم و فناوری که به میزبانی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) برگزار شد، با اشاره به آغاز سفرهای استانی در جهت ساماندهی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری تصریح کرد: در چند سال گذشته جزو پنج کشوری هستیم که بالاترین رشد کیفی مقالات در دنیا را داشته است.
وی خاطرنشان کرد: رتبه کیفی کشورمان یعنی میزان استنادات به مقالات هم به ۱۵ رسیده است؛ این در شرایطی است که تا چند سال قبل رتبه ایران دراین زمینه ۳۰ بود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در بخش دیگری از سخنانش بیان نمود: در یک دهه اخیر مبحث توسعه فناوری به مدد دانش رواج یافته است. همینطور سازوکارهای تبدیل علم به فناوری و سپس فناوری به محصول در کشور فراهم شده که پارک های علم و فناوری نقش محوری در این حوزه دارند.
به گفته وی، در حوزه توسعه فناوری هنوز اوایل راه هستیم و علاوه بر نهادهای فناور، نقش پذیران دیگری وجود دارند که به همکاری آنان نیاز است.
رحیمی با تاکید بر ضرورت گسترش پارک های علم و فناوری استانی تصریح کرد: سیاست این است که در هر استان یک پارک جامع داشته باشیم و باید در جهتی حرکت نماییم که رئیس پارک استان به استاندار فناوری استان تبدیل گردد.
وی نسبت به عملکرد خلاقانه پارک های استانی تصریح کرد و اظهار داشت: باآنکه اصول اولیه پارک های علم و فناوری یکسان است، اما تفاوت های پارک ها باید مشهود و رقابت مبتنی بر نوآوری و ابتکارات باید اصل باشد؛ چون که پارک ها مراکز نوآوری هستند و ازاین رو نخستین مظهر نوآوری باید در پارک دیده شود که خوشبختانه زمینه آن موجود است.
مستقل شدن هیئت امنای ۳ پارک علم و فناوری استانی
سپس مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تصریح کرد: در جهت ادغام فعالیت پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها، امضای توافق نامه بین دانشگاه های استان با پارک استانی شروع شده و این روند ادامه دارد.
وی با اشاره به پروژه هم سرمایه گذاری که با کمک صندوق نوآوری شروع شده، خاطرنشان کرد: مخاطبان این پروژه پارک ها و مراکز رشد هستند و امیدواریم این برنامه در هفته پژوهش و فناوری به ثمر برسد.
کشمیری در ادامه به آماده سازی برخی از شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری برای ورود به بازار بورس اشاره نمود و اضافه کرد: امیدواریم ۱۵ الی ۲۰ شرکت تحت پوشش این برنامه قرار گیرند تا نهایتاً سه تا پنج شرکت حتما وارد فرآیند بورس شوند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت تصریح کرد: در این حوزه با شرکت کارگزار بورس هم رایزنی شده و آماده ایم تا شرکت ها وارد فرآیند آموزش معاملات شوند. مشخصاً شرکتی باید وارد این فرآیند شود که قابلیت بورس پذیری داشته باشد؛ بدین معنا که اندوخته مالی شرکت، جهش های آن و گذشته خوب مالی شرکت باید مد نظر قرار گیرد.
کشمیری همینطور از مستقل شدن هیئت امنای ۳ پارک علم و فناوری استانی اطلاع داد و اضافه کرد: اخیراً سه پارک یزد، خراسان شمالی و فارس موفق شدند که هیئت امنای مستقل داشته باشند و این برنامه باید برای سایر پارک ها هم ادامه داشته باشد.
وی تصریح کرد: پارک های علم و فناوری شرایط خوبی از لحاظ حمایت های بیرونی دارند و باید متناسب با این مسئولیت پذیری و ظرفیت، در درون هم از جهت توانمندسازی نیروی انسانی و زیرساخت سیستمی خودشان را تجهیز کنند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، با اشاره به فصل بودجه ریزی افزود: طبیعی است اولویت اول تمام نمایندگان ابتدا تأمین منابع خودشان است، اما در کنار آن باید به حوزه پارک های علم و فناوری توجه داشته باشند تا بتوانیم جهشی در منابع داشته باشیم.
لزوم ادغام فعالیت پارک های علم و فناوری با دانشگاه
در ادامه این نشست نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران که به صورت ویدئو کنفرانس در این جلسه شرکت داشت، با اشاره به پررنگ شدن حضور پارک های علم و فناوری اظهار نمود: متاسفانه هنوز از ظرفیت های علمی دانشگاه ها برای بهبود عملکرد و توسعه تکنولوژی استفاده نمی گردد.
وی با اشاره به صدمه های وضع موجود بیان نمود: از نظر ساختاری عموماً نیازها از بالا ایجاد می شود و نهایتاً سازمان مستقل از زمینه های اصلی خود شکل می گیرد که این مورد را می توان به وضعیت صنعت و دانشگاه ها تعمیم داد؛ این در شرایطی است که امروزه ادغام فعالیت پاک های علم و فناوری با دانشگاه ها بیشتر از گذشته احساس می شود.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هنوز فعالیت پارک های علم و فناوری در زنجیره فعالیت دانشگاه ها و دانشجویان قرار ندارد، بیان نمود: هنوز درصد کمی از دانشجویان از ظرفیت ها و قابلیت های پارک های علم و فناوری آگاه هستند و لازم است که زنجیره کامل علم تا خلق ثروت و کسب و کار روان تر شود.
صدیق رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) هم در این جلسه تصریح کرد: باید اقداماتی در دستور کار قرار گیرد که از آن جمله می توان به مبحث مقررات پارک های علم و فناوری اشاره نمود.
وی با اشاره به اینکه مقررات معافیت مالیاتی پارک های علم و فناوری با شرکت های دانش بنیان اختلاف ریشه ای و اساسی دارد، افزود: شرکت های مستقر در پارک ها از مزایای مناطق آزاد برخوردار می شوند؛ این در شرایطی است که معافیت شرکت های دانش بنیان تنها مربوط به محصولات آنها می شود.
سپس مهندس چینی فروشان، مدیر امور تقاضا محور شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری به ظرفیت موجود در سامانه ساتع و همینطور منابع جذب شده اشاره و نقشه راهی بر مبنای آن ترسیم کرد.
وی در ادامه به توضیح چالش های فرایندی و قانونی اشاره نمود و برای رفع آنها پیشنهادهایی عرضه داد.


منبع:

1399/07/19
11:41:28
1332
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب