در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

نمی توان برای هر میكروارگانیسمی واكسن ساخت

نمی توان برای هر میكروارگانیسمی واكسن ساخت به گزارش سایت امن معاون پژوهش و فناوری پژوهشكده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان این كه طرح جامعی برای ساخت واكسن ضدكرونا در این پژوهشكده وجود ندارد، اظهار داشت: ساخت واكسن برای پیش گیری از بیماری كرونا دشوار است و تصور می شود سال ها تا دستیابی به یك واكسن موثر و ایمن فاصله داشته باشیم. مشابه ویروس كووید-19، ویروس سارس بود كه پژوهشگران حدود 10 سال است بر روی ساخت آن واكسن مشغول تحقیق هستند؛ ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند و بطور كلی این تفكر اشتباهی است كه بتوان برای هر میكروارگانیسمی به آسانی واكسن ساخت.


دکتر محسن امین، معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده علوم دارویی در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: در آزمایشگاه تخصصی رگولاتوری که بمنظور مرتفع کردن نیازهای صنعت و جامعه در پژوهشکده علوم دارویی تجهیز شده است از روزهای ابتدایی شیوع کرونا، ژل و محلول های ضدعفونی کننده دست تهیه شد و در اختیار کارکنان دانشگاه قرار گرفت و همین طور بوسیله داروخانه وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران به عموم مردم ارائه شد. کارهای تحقیق و توسعه بمنظور دستیابی به فرمولاسیون های ضدعفونی کننده موثر و ایمن همچنان مورد حمایت پژوهشکده علوم دارویی است.وی در پاسخ به سوالی درباره ساخت واکسن کرونا اظهار داشت: ساخت واکسن برای پیش گیری از بیماری کرونا دشوار است و تصور می شود سال ها تا دستیابی به یک واکسن موثر و ایمن فاصله داشته باشیم. مشابه ویروس کووید-۱۹، ویروس سارس بود که پژوهشگران حدود ۱۰ سال است بر روی ساخت آن واکسن مشغول تحقیق هستند، ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند و بطور کلی این تفکر اشتباهی است که بتوان برای هر میکروارگانیسمی به آسانی واکسن ساخت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: ممکنست سیستم ایمنی به واکسن واکنش مناسبی نشان ندهد یا اگر واکنش نشان دهد حافظه سیستم ایمنی تحریک نشود. در چنین شرایطی در مواجهه های بعدی، سیستم ایمنی آن موجود خارجی (میکروارگانیسم) را نمی شناسد و بنا بر این ممکنست یک فرد بارها به یک عفونت خاص مبتلا شود. علاوه بر آن، این ویروس ممکنست به شکل های مختلفی خودرا نشان دهد و جهش های مختلفی داشته باشد. آنفلوآنزا نیز ویروسی است که هر سال شکل جدیدی به خود می گیرد بنا بر این است که واکسن آن هر سال تغییر می کند.
امین با تاکید بر این که ساخت واکسن کرونا و رسیدن به مولکولی که موجب تحریک سیستم ایمنی شود، دشوار است، اشاره کرد: طرح جامعی هنوز در پژوهشکده علوم دارویی برای ساخت واکسن ضدکرونا نداریم، اما تحقیق و توسعه در حوزه واکسن بسیار جذاب است که در گروه تخصصی میکروب شناسی دارویی در حال مطالعات اولیه بر روی آن هستیم.
ایشان سپس با اشاره به تجاری سازی کیت های تشخیص سرطان پروستات در پژوهشکده علوم دارویی و درباره زمان ورود این کیت ها به بازار، اظهار داشت: یکی از هسته های فناور در پژوهشکده علوم دارویی موفق به انجام تحقیق و توسعه کیت های تشخیص سرطان پروستات شد. این هسته فناور بعدتر تبدیل به شرکت دانش بنیان شد. ان شاءالله در سال ۱۳۹۹ و یا حداکثر در سال ۱۴۰۰ این کیت های تشخیص سرطان پروستات با مشارکت صنعت، تجاری سازی و وارد بازار می شوند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به وجود دیگر واحدهای فناور در این پژوهشکده، اظهار داشت: علاوه بر شرکت ذکر شده دو هسته فناور نیز مشغول انجام تحقیقات کاربردی در حوزه های ساخت چیپ های میکروفلوئیدی برای دارورسانی و تهیه رفرنس استانداردهای دارویی هستند. همین طور یک شرکت دیگر نیز در حوزه ساخت فرآورده های سلامت پوست با منشا طبیعی همچون با بهره گیری از جلبک هایی که در جنوب ایران جمع آوری می شود، فعال است.
امین در آخر با تاکید بر نقش مهم دانشگاه در ایجاد تعامل پایدار با صنعت، اظهار داشت: آزمایشگاه تخصصی رگولاتوری در پژوهشکده علوم دارویی بمنظور پشتیبانی از هسته های فناور، شرکت های دانش بنیان نوپا و ارائه خدمات آزمایشگاهی به صنعت داروسازی کشور تجهیز شده است تا توانمندسازی پژوهشگران دانشگاهی جهت انجام پژوهش های کاربردی و تجاری سازی دانش فنی تحقق یابد.
منبع:

1399/07/11
21:04:32
1393
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , توسعه , خدمات
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب