در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

گامی برای تغییر تیپ شخصیت مجرمان به افراد مفید با القای خاطرات جعلی!

گامی برای تغییر تیپ شخصیت مجرمان به افراد مفید با القای خاطرات جعلی! پژوهشگران دانشگاه آزاد در فاز آزمایشی تحقیقاتی را اجرایی كردند كه با القای خاطرات جعلی از فرد آزمون شونده درخواست می شود كه درباره خاطرات غیر واقعی صحبت كند و امیدوارند از این طریق بتوانند علاوه بر درمان آلزایمر، در جهت تغییر تیپ شخصیت افراد مجرم برای تبدیل كردن آنها به فرد مفید برای جامعه بهره برداری كنند.


امیرعلی صادقی، مجری طرح در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه این تحقیقات از چند سال قبل در آمریکا شروع شده است، تصریح کرد: بدین جهت این تحقیقات برای نخستین بار در دنیا نیست و پژوهشگران از دستاوردهای چنین تحقیقاتی در حوزه های پزشکی و روانشناسی استفاده می نمایند.
وی با اشاره به جزئیات اجرای این تحقیقات، اظهار نمود: قسمتی از مغز به نام "تالاموس" است که تقویت حواس پنجگانه به غیر از حس شنوایی را بر عهده دارد.
صادقی اضافه کرد: در این تحقیقات ۵ داوطلب که به تایید روانشناسان دارای حافظه تصویری و افرادی احساساتی هستند، انتخاب شدند و از آنها درخواست شد که وارد اتاقی شوند، ولی پیش از آن از خانواده های آنها درخواست می شود که ۳ تا از خاطرات بچگی که فرد به یاد داشته باشد را برای ما بازگو کنند.
مجری طرح، افزود: زمانی که فرد وارد اتاق می شود، در مقابل وی به صورت غیر واقعی با خانواده های آنها تماس می گیریم و اظهار می نماییم که با خانواده آنها در حال مکالمه هستیم. در این مکالمه غیر واقعی درباره دو خاطره واقعی فرد صحبت می شود و خاطره سومی یک خاطره ساختگی از طرف ما است که درباره آن صحبت خواهد شد.
صادقی اشاره کرد: بعد از اختتام مکالمه تلفنی غیر واقعی از فرد می خواهیم که درباره دو خاطره واقعی موارد بیشتری را برای ما بازگو کند، ضمن آنکه از وی خواسته می شود که درباره خاطره غیر واقعی سوم نیز موارد بیشتری را به یاد بیاورد و به ما بگوید.
این محقق با اعلان اینکه آزمون شوندگان درباره خاطر سوم که غیر واقعی بود، مواردی را به یاد می‎آوردند و برای ما بازگو می ‎کردند، اظهار نمود: در این بازگویی، فرد آزمون شونده ترکیبی از واقعیت و توهم را برای ما بازگو کرد.
وی علت این این پدیده را ارتباط تنگاتنگ تالاموس با کورتکس دانست که موجب ایجاد این توهم می شود و توضیح داد: در چنین شرایطی که به فرد خاطره غیر واقعی ارائه می شود، تالاموس وهم و خیال را با واقعیت ترکیب می کند و خاطره جدیدی را به حافظه اضافه می کند.
به گفته صادقی، نمونه این واکنش انسان را در زمان آشنایی تا طلاق یک زوج دانست که در ایام جدایی، از آنجایی که احساسات بد با فرد همراه می شود، خاطرات روزهای خوب به خاطرات بد تغییر می‎یابد.
مجری طرح با اشاره به کاربرد دستاوردهای این مطالعات، توضیح داد: این مطالعات پایه تحقیقاتی است که می توان به حافظه فرد دسترسی پیدا و بیماری آلزایمر را درمان کرد، ضمن آنکه بوسیله این روش می توان خاطرات و تجربیات بد افراد از قبیل مشاهده صحنه قتل، تجاوز و جنایت را از ذهن فرد پاک کرد.
صادقی، تغییر تیپ شخصیت افراد مجرم برای تبدیل کردن آنها به فرد مفید برای جامعه را از دیگر کاربردهای این روش دانست.1399/07/04
13:21:32
2081
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , ساخت , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب