در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

آخرین وضعیت واكسن ایرانی كرونا

آخرین وضعیت واكسن ایرانی كرونا به گزارش سایت امن مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت تهیه واكسن ایرانی كرونا و چالش های تهیه واكسن، اظهار داشت: شركت های تولیدكننده واكسن ایرانی كرونا تست های حیوانی را انجام داده اند و در مرحله ورود به فاز انسانی هستند. لكن استفاده از واكسن و پروتكل هدف آن باید در كمیته واكسیناسیون ملی مورد تایید قرار گیرد. استفاده از واكسن به هر حال چالش هایی را دارد كه همچون آن این است كه اگر ویروس خودبه خود ضعیف شود، ما دیگر نیازی به واكسن نداریم.


دکتر حسین وطن پور در گفت وگو با ایسنا، درباره اقدامات انجام شده توسط شرکت های دانش بنیان در زمینه ی تولید واکسن اظهار داشت: در حوزه ی تولید واکسن نیز اقداماتی انجام شده است. ما هم اکنون به قدر کافی به دانش فنی تولید واکسن دسترسی داریم، اما باتوجه به این که استفاده از واکسن چالش هایی دارد و هنوز واکسن ها به تایید سازمان بهداشت جهانی نرسیده است، ما هم فعلا منتظر گزارش های علمی تهیه و مصرف واکسن هستیم.
ایشان سپس درباره مراحل تهیه واکسن بیان کرد: تولید واکسن مراحل مختلفی دارد. واکسن یک محلول تزریقی است که باید درباب ایمنی، ترکیب مواد، خاصیت های ظاهری و کارایی آن به اطمینان کامل رسید. پس از ساخت واکسن تست های حیوانی آن شروع می شود و عوارض و تاثیرات آن به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آن، در انسان تست می شود و اثر آن بر روی گروه های مختلف بررسی می شود. بیش از یک سال طول می کشد تا یک واکسن همه ی فرآیندهای مذکور را طی نماید.
مدیر کل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت افزود: حالا جنبه های اقتصادی تولید واکسن کرونا تقویت شده و باید مراقب باشیم ایجاد فضاهای اقتصادی در راه علمی تولید واکسن یا دارو خللی وارد نکند.
وطن پور درباره وضعیت فعلی واکسن ایرانی کرونا بیان کرد: شرکت های تولیدکننده واکسن ایرانی کرونا تست های حیوانی را انجام داده اند و در مرحله ی ورود به فاز انسانی هستند. لکن استفاده از واکسن و پروتکل هدف آن باید در کمیته واکسیناسیون ملی مورد تایید قرار گیرد. استفاده از واکسن به هر حال چالش هایی را دارد که همچون آن این است که اگر ویروس خودبه خود ضعیف شود، ما دیگر نیازی به واکسن نداریم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ی وضعیت فعلی استفاده از سلول درمانی برای مقابله با کرونا، اظهار داشت: چند شرکت در زمینه سلول درمانی نیز مشغول به فعالیت هستند که مجوز کارآزمایی بالینی سلول درمانی در دستگاه تنفس را نیز ستاندن کرده ایم. علاوه بر آن، در زمینه ی پلاسما هم شرکت های دانش بنیان مشغول فعالیت هستند.
او در آخر اظهار نمود: بعضی از گیاهان دارویی می توانند در درمان التهاب های دستگاه تنفس موثر باشند و چندین شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت هم اکنون مشغول تحقیق و پژوهش دراین زمینه هستند.
منبع:

1399/06/25
13:15:54
2196
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب