خبر برخورد یك سیارك با زمین رد شد

خداحافظی تا ۷ هزار سال آینده!

خداحافظی تا ۷ هزار سال آینده! به گزارش سایت امن در صورتیكه در فضای مجازی خبری در خصوص برخورد سیارك با كره زمین از روزهای گذشته دست به دست می شود، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با تكذیب این خبر اعلام نمود: این سیارك از فاصله 5.5 میلیون كیلومتری زمین عبور می كند و به قدری از زمین دور است كه جای هیچ نگرانی از برخورد آن با كره خاكی وجود ندارد.


مهندس مسعود عتیقی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در صورتیکه یک دنباله دار زیبا در آسمان شامگاهی این شب ها خودنمایی می کند، بعضی از فضاهای مجازی به شایعه بی اساسی دامن می زنند با این مضمون که "یک سیارک روز جمعه ۳ مرداد با زمین برخورد خواهد کرد".
وی افزود: این در حالیست که سیارک ND۲۰۲۰ با قطر کمتر از ۲۰۰ متر در روز جمعه ۳ مرداد ماه جاری از فاصله ۵.۵ میلیون کیلومتری زمین عبور می کند و آنقدر از زمین دور است که نه فقط برخوردی نخواهد کرد و لازم نیست مردم نگران باشند، بلکه از درون تلسکوپ های قدرتمند آماتوری این جرم کوچک و دور دست، قابل مشاهده نخواهد بود.


عتیقی، دلیل قابل مشاهده نبودن این جرم آسمانی از تلسکوپ های قدرتمند آماتوری را کم نور بودن و برخوردار بودن آن از قدر بسیار پایین دانست.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اعلان اینکه این دنباله دار با نام "نئووایز" (NEOWIES) نامگذاری شده است، اشاره کرد: دنبال دار یاد شده که با عنوان علمی C/۲۰۲۰ F۳ در میان ستاره شناسان شناخته می شود، به صورتی "دنباله دار قرن" نام گرفته و در شامگاه این روزها بعد از غروب خورشید در افق شمال غرب، نزدیک به صورت فلکی "خرس بزرگ" (دب اکبر) قرار دارد و با تلسکوپ های کوچک آماتوری و یا دوربین های دو چشمی قابل مشاهده می باشد.
عتیقی اظهار نمود: این دنباله دار با چشم غیر مسلح به دور از آلودگی نوری و آلایندگی های شهرهای بزرگ، در آسمانی صاف با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده می باشد.


مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اعلان اینکه دنباله دار نئووایز در روز جمعه ۸ فروردین ماه سال جاری توسط کاوشگر "نقشه بردار فرو سرخ میدان وسیع" که اجرام نزدیک به زمین را رصد می کند و به صورتی "شکارچی سیارک ها" شمرده می شود، کشف شد.
به گفته این محقق حوزه نجوم آماتوری در زمان کشف، فاصله دنباله دار از مهر تابان حدود ۳۰۰ میلیون کیلومتر بود و در آن زمان این دنباله دار با زمین ۵۲۵ میلیون کیلومتر فاصله داشت.
عتیقی افزود: در روز جمعه ۱۳ تیرماه سال جاری دنباله دار نئووایز به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با خورشید) رسید و در آن زمان با خورشید ۴۳ میلیون کیلومتر فاصله داشت که از این نظر از میانگین فاصله سیاره تیر (عطارد) که نزدیکترین سیاره به خورشید است، این دنباله دار به خورشید نزدیکتر شد.
عتیقی قطر هسته این دنباله دار را تنها ۵ کیلومتر دانست و تصریح کرد: از این نظر، این دنباله دار در بین گروه دنباله دارهای میان رده از نظر میزان قطر قرار می گیرد.


وی دنباله دار نئووایز را یک دنباله دار طولانی مدت از نظر مداری توصیف کرد و اظهار داشت: این دنباله دار هر ۶ هزار و ۸۰۰ سال یک دفعه به دور خورشید گردش خودرا کامل می کند و در دورترین نقطه از خورشید به ۱۰۸ میلیارد کیلومتری می رسد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اشاره کرد: پس از دنباله دار "هیل-باپ" که در سال ۱۳۷۵ خورشیدی در آسمان ایران و جهان قابل مشاهده بود، این نخستین باری است که دنباله داری به زیبایی نئووایز در آسمان ظاهر شده است.
به گفته وی این جرم سریع آسمانی تا ۲۲ تیرماه جاری در آسمان صبحگاهی و در افق شمال شرقی قابل مشاهده بود ولی الان همانطور که اشاره شد، "شامگاهی" است و در افق شمال غرب تا نزدیک به نیمشب قابل رصد است.
وی سرعت حرکت این دنباله دار را الان ۲۳۱ هزار کیلومتر بر ساعت ذکر کرد و اضافه کرد: تخمین زده شده که دنباله دار نئووایز حاوی آبی معادل ۱۳ میلیون برابر آب استخرهای المپیک است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری با اعلان اینکه این دنباله دار در شبانگاه گذشته چهارشنبه اول مرداد و امروز پنج شنبه ۲ مرداد جاری به کمترین فاصله با زمین می رسد، اشاره کرد: در این زمان در فاصله ۱۰۳ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد و به مرور آغاز به دور شدن از کره خاکی ما می کند. چه خوب است که مردم فرهیخته کشور بجای نگرانی از برخورد یک سیارک که تنها شایعه بی اساس است، به زیبایی های آسمان همچون دنباله دار نئووایز توجه نمایند تا ضمن دریافت آرامش و لذت بردن از جلوه های باشکوه خلقت، اطمینان داشته باشند که تا ۷ هزار سال دیگر فرصت مجددی برای مشاهده دنباله دار نئووایز وجود ندارد.
وی افزود: گروه پژوهشی انجمن نجوم آماتوری ایران تصاویر زیبایی از این دنباله دار در افق صبحگاهی و شامگاهی تهیه کرده است.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، گروه پژوهش انجمن نجوم آماتوری ایران تمامی تصاویر درج شده در این خبر را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار داده است و بگفته آنها این تصاویر با دوربین Canon ۶D MarkII در شهرستان تفرش - استان مرکزی گرفته شده اند.
منبع:

1399/05/03
15:33:27
2642
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دوربین , فضا , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب