رشد ۳ برابری نشریات علمی ایران در معتبرترین پایگاه اطلاعات علمی دنیا

رشد ۳ برابری نشریات علمی ایران در معتبرترین پایگاه اطلاعات علمی دنیا سایت امن: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از رشد سه برابری نشریات علمی ایران در معتبرترین پایگاه اطلاعات علمی دنیا آگاهی داد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با بیان این خبر اظهار داشت: یکی از سیاست های نظام آموزش عالی کشور، بین المللی سازی نشریات است که با رسالت وجودی نشریات علمی که همان نشر یافته های علمی برای پژوهشگران است، همخوانی دارد. تعداد نشریات بین المللی یکی از فاکتورهای مورد تاکید در نقشه جامع علمی کشور است که ترویج زبان فارسی بعنوان زبان علم بین الملل نیز یکی از اهداف این سند است.
دهقانی اظهار نمود: تعداد نشریات در پایگاه آی. اس.آی (کلاریویت آنالتکیس) مرتباً در حال تغییر بوده و پس از ارزیابی در صورت کسب امتیاز در پایگاه نمایه می شوند و گروهی از نشریات نیز سالانه از این لیست حذف می شوند. نشریات حاضر در ۴ نمایه نامه علوم، علوم اجتماعی، هنر و انسانی و منابع علمی نوظهور توسط مراکز آموزش عالی در ارزیابی عملکرد پژوهشی مورد استناد قرار می گیرند. بکارگیری این نشریات در ارزیابی ها مختص ایران نبوده و در سراسر دنیا متداول می باشد. تعداد نشریات در این چهار نمایه نامه ۲۱ هزار و ۳۳۵ مورد است که ۱۳ هزار و ۶۰۷ نشریه مربوط به سه نمایه نامه نامه علوم، علوم اجتماعی، هنر و انسانی و ۷۷۲۸ مورد آن متعلق به نمایه نامه منابع علمی نوظهور می شوند. هم اکنون یعنی در سال میلادی ۲۰۲۰، تعداد نشریات ایران در چهار نمایه نامه اصلی آی. اس.آی، ۱۵۳ مورد است. این چهار نمایه نامه، اساس پایگاه استنادی وب آو ساینس را تشکیل می دهد، اما تعداد نشریات تا آخر سال ۲۰۲۰ تغییر خواهدنمود.
وی ادامه داد: تعداد نشریات نمایه شده جمهوری اسلامی ایران در پایگاه آی. اس.آی (کلاریویت آنالتکیس) در سال ۲۰۱۹ برابر با ۱۲۳ مورد بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۰ حدودا سه برابر شده است. در سال ۲۰۱۰ تعداد نشریات ایرانی در آی. اس.آی ۳۶ مورد بود که در سال ۲۰۱۱ به ۴۲ نشریه افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۲ تعداد نشریات مجدداً افزایش یافته و به ۴۶ مورد رسید. در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ تعداد نشریات ایران در آی. اس.آی به ترتیب به ۴۶، ۴۸، ۱۱۰، ۱۱۳، ۱۱۶ و ۱۱۸ مورد رسیده بود.


ایشان سپس اظهار داشت: با گذشت یک دهه هنوز چالش اصلی نشریات کشور میزان استفاده از علمی است که تولید می کنند. گزارش های استنادی نشریات (JCR) یا جی سی آر تنها نشریاتی را نمایه سازی می کند که ضریب تاثیر کسب کرده اند. ضریب تاثیر از فرمولی تبعیت می کند که دریافت استناد لازمه کسب آن است. نشریاتی که مقالات آنها در دو سال منتهی به سال ضریب تاثیر استناد دریافت نمایند، ضریب تاثیر دار خواهند داشت و استنادها بیان کننده میزان استفاده از مقالات نشریه هستند.
سرپرست ISC اظهار داشت: نشریات ضریب تاثیردار ایران در گزارش های استنادی نشریات نشان میدهد که باوجود افزایش تعداد نشریات ایران، آنها ضریب تاثیردار نمی شوند، هر چند تعداد نشریات دارای ضریب تاثیر در سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۶ مورد اشت. بنابراین، یکی از چالش های عمده نشریات پس از نمایه شدن در پایگاه استنادی آی. اس.آی، کسب استناد مطابق با فرمولی است که ضریب تاثیر برمبنای آن محاسبه می شود. در سال ۲۰۱۹ استنادهایی که در این سال به مقالات نشریه ای که در دو سال پیش از آن یعنی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ انتشار یافته اند، برای محاسبه ضریب تاثیر مورد استفاده قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: یکی از دلیلهای افزایش چشم گیر تعداد نشریات نمایه شده ایران در سال ۲۰۱۵، اضافه شدن نمایه نشریات نوظهور در این پایگاه استنادی بین المللی بوده است. از چالش های اصلی نشریات کشور استفاده از محتوای آنها در میان پژوهشگران بین المللی است که با بررسی استنادهای صورت گرفته به مجلات قابل بررسی است. افزایش کیفیت محتوا، بین المللی شدن نشریه و همین طور رؤیت پذیر شدن مقالات نشریه از عواملی هستند که می توانند به بالا بردن تعداد استنادهای نشریه کمک کنند.
دهقانی اظهار داشت: نمایه سازی نشریات در نمایه های بین المللی از نگاه سیاست گذاران علم از اهمیت بسزایی برخوردارست. هر چند سهم زبان فارسی بعنوان زبان علم و همین طور تعداد نشریات نمایه شده کشور در نمایه های استنادی بین المللی در ضمن سال های اخیر افزایش یافته است، اما مقایسه تعداد نشریات نمایه شده در سطح بین المللی با آنچه نمایه نشده است، نشان میدهد که غالب این نشریات فقط در پایگاه های ملی نمایه و عرضه می شوند.
ایران از لحاظ تعداد نشریات علمی نمایه شده در پایگاه آی. اس.آی، در رتبه ۲۲ دنیا و رتبه دو جهان اسلام قرار دارد. کشور ترکیه در میان کشورهای اسلامی تعداد ۲۲۵ نشریه در این پایگاه نمایه می کند که این کشور را در رتبه ۱۵ دنیا قرار داده است. آمریکا، انگلستان، هلند، آلمان و سوئیس ۵ کشوری هستند که بیشترین نشریات علمی دنیا در پایگاه استنادی آی. اس.آی نمایه کرده اند، بدین مدلول که بزرگترین ناشران علمی دنیا در این کشورها قرار دارند. اسپانیا، برزیل، ایتالیا، لهستان و هند کشورهای بعدی هستند که در زمینه انتشار مجلات برتر علمی فعال ترند.


برمبنای اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نمایه سازی نشریات در پایگاه های بین المللی و به ویژه پایگاه های استنادی احتمال بازدید از نشریه و محتوای آن را بیشتر می کند که موجب می شود پژوهشگران بیشتری با نشریه آشنا گردند و به دنبال انتشار مقاله در آن نشریه بر آیند. در نتیجه، احتمال استناد به نشریه با استفاده بیشتر از محتوای آن نیز افزایش خواهد یافت.
منبع:

1399/04/08
23:49:46
2732
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , كیفیت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب